Felietony

300 x Tygodnik TVP

W kameralnym gronie najwierniejszych autorów i przyjaciół nasza redakcja świętowała jubileusz.

„Tygodnik TVP. Cotygodniowa apokalipsa w twoim domu” – pod takim tytułem niespełna pół roku po powstaniu naszego portalu pewien publicysta napisał tekst dla „Newsweeka”. Z przykrością musiał przyznać, iż Tygodnik TVP nie uczestniczy w codziennej politycznej wojence, jaka trwa polskich mediach, ale równocześnie demonstrował swoje niezadowolenie, że ktoś ośmiela się publicznie prezentować opinie, które odrzuca jego środowisko.

Paradoksalnie i nieświadomie autor swoim tytułem trafił w sedno. Bo co oznaczało pierwotnie greckie słowo ἀποκάλυψις? To „odsłonięcie, zdjęcie zasłony” – a tak właśnie widzimy misję Tygodnika TVP. Chcemy odsłaniać rzeczywistość tym, którzy jeszcze tego oczekują, którzy nie siedzą przez 16 godzin na dobę z nosem w smartfonie czytając wiadomości z różnych Klikkerów i Tip-Topów, oglądając filmiki z Juczuba, ale chcą dowiedzieć się nie tylko, co się stało, ale też dlaczego. I jakie mogą być tego skutki w przyszłości.

Chcemy pokazywać oblicze świata, w którym ważni są nie prymitywni wiecowi krzykacze czy demonstrujący na ulicach troglodyci, ale stojące za nimi idee – bo to właśnie idee (jak niegdyś zauważył wybitny amerykański myśliciel Richard Weaver) mają konsekwencje.
300 wydań Tygodnika TVP to właśnie próba pokazania, jaki jest świat, ale bardziej: dlaczego taki jest. Rozumieją to nasi wspaniali autorzy, zarówno ci doświadczeni, wychowani w czasach ginących już mediów drukowanych – w najlepszych kiedyś czasopismach – jak ci najmłodsi, którzy swoich słów na gazetowym papierze nigdy nie widzieli.

Bo rozsądek i ciekawość świata nie ma nic wspólnego z wiekiem czy miejscem, gdzie się publikuje. To kwestia osobistej wrażliwości i inteligencji. Przepraszam za patos, ale mimo zalewającego nas zewsząd chamstwa i prostactwa – szczególnie w internecie – światem nadal rządzić będzie myśl i idea, nawet jeśli troglodyci będą tego nieświadomi. ODWIEDŹ I POLUB NAS Dlatego chcieliśmy spotkać się z dziennikarzami, którzy to rozumieją, a obowiązki mediów postrzegają podobnie jak my i – może właśnie z tego powodu – nam zaufali. Pamiętajcie, że choć tylko niewielu z Was udało nam się zmieścić na okolicznościowym bannerze, to cenimy wszystkich.

Chcieliśmy też podziękować wiernym przyjaciołom z TVP, którzy nam towarzyszą znacznie dłużej, niż te 300 tygodni.

– Dominik Zdort, redaktor Tygodnika TVP

TYGODNIK TVP, ul. Woronicza 17, 00-999 Warszawa. Redakcja i autorzy

SDP 2023

Zdjęcie główne: 5 lat, 300 wydań, 21 milionów odsłon.
Zobacz więcej
Felietony Najnowsze wydanie
Twardoch niejednoznaczny... Ślązacy też mają swoje winy
Jednak nie pozwolił sobie na pokazywanie środkowego palca naszym sąsiadom zza Odry.
Felietony Najnowsze wydanie
Zwierzęta
Andrzej Krauze dla Tygodnika TVP.
Felietony Najnowsze wydanie
Zaczynał od witraży i kawałka papieru, na którym drukował książki
Ks. Józef Sadzik zasłużył na order Orła Białego.
Felietony Najnowsze wydanie
Krótkie życie pralki, czyli rzecz o ekologicznej hipokryzji
Nikt nie ma odwagi rzucić rękawicy korporacjom odpowiedzialnym za zaśmiecanie Ziemi.
Felietony Poprzednie wydanie
Coraz duszniej, coraz ciaśniej
Andrzej Krauze dla Tygodnika TVP.