Cywilizacja

Co łączy współczesną lewicę z faszyzmem?

Maj ’68 wiele zniszczył i, niestety, nie zbudował niczego godnego odnotowania. Przyczynił się do zrewidowania wartości w następnej dekadzie. Wystarczy wspomnieć o pochwale pedofilii czy porównywaniu policji francuskiej do SS.

Dzięki uprzejmości Państwowego Instytutu Wydawniczego publikujemy fragment książki Michela Onfraya „Autodafe. Sztuka unicestwiania książek” w przekładzie Justyny Nowakowskiej.

Autor (rocznik 1959) to znany francuski filozof i eseista. Jest założycielem niezależnego od państwa Uniwersytetu Ludowego w Caen. Zasłynął jako jeden z czołowych teoretyków tak zwanego nowego ateizmu. W swoich koncepcjach nawiązuje do dziedzictwa francuskiego oświecenia. Sam siebie uważa za spadkobiercę XIX-wiecznego ideologa anarchizmu Pierre’a-Josepha Proudhona. Ale w oczach ludzi, którzy go krytykują, uchodzi za myśliciela bliskiego francuskiej prawicy. Tymczasem dynamika wydarzeń we francuskim życiu publicznym doprowadziła do tego, że dawne kryteria podziału „prawica – lewica” przestały być aktualne. A Onfray to po prostu francuski suwerenista.


Nie wiadomo, czy nieodżałowanej pamięci Alain Rey zdążyłby umieścić hasło „fachosphère” w swoim „Dictionnaire culturel en langue française”, zanim kopnął w kalendarz, ale jakiś czas temu uwzględnił w nim słowo „facho”.

Ten ostatni rzeczownik pochodzi – cóż za niespodzianka! – z 1968 roku. To termin potoczny oznaczający faszystę, reakcjonistę. Leksykografowi skojarzył się z określeniem „faf”1. Jako przykłady użycia przytoczył cytaty z powieści Cécila Saint-Laurenta, autora „Caroline chérie”, który popierał Vichy nawet po jego upadku, oraz serii San-Antonio, która rozsławiła Béruriera2. Świadczy to o jakże wysoce naukowym charakterze tego pojęcia!

Oczywiście to maj ’68 stworzył słowo „facho”, ale to Stalin, który zawarł z Hitlerem niemiecko-sowiecki pakt obowiązujący od 23 sierpnia 1939 roku do 22 czerwca 1941 roku, używał słowa „faszysta” niczym szwajcarskiego scyzoryka do słownego podrzynania gardła każdemu, kto miał nieszczęście mu podpaść! „Faszystami” nazywał swoich dawnych przyjaciół – Zinowjewa, Kamieniewa i Trockiego, żydowskich lekarzy oskarżanych, już wtedy, o… spiskowanie, miliony ludzi, w tym marksistowsko-leninowskich bojowników będących siłą napędową terroru panującego w jądrze rewolucyjnego rządu, i tylu innych, którzy najpierw stali się metaforycznymi ofiarami tego szwajcarskiego scyzoryka, a później zostali ot, tak po prostu deportowani, uwięzieni, straceni, skatowani, zabici. „Faszyści” czy „facho” to, jak widać, terminy iście naukowe! Czyż Stalin nie uchodził w swoich czasach za geniusza językowego?
Francuski filozof René Schérer (zmarł 1 lutego bieżącego roku) pochwalał pedofilię. Fot. Louis Monier / Bridgeman Images – RDA / Forum
Michel Onfray
Przy okazji pośmiejmy się trochę, przypominając, że niejaki André Pierre już 4 lipca 1950 roku opublikował w „Le Monde”, wielkiej tubie postprawdy, artykuł pod tytułem: „Les vues de Staline sur la linguistique sont pleines de bon sens. Aucune science, dit-il, ne peut progresser sans la liberté de la critique” [Zdroworozsądkowe poglądy Stalina w kwestii językoznawstwa. Nie ma rozwoju nauki bez wolności krytyki]. Kto chce, niech przetrze oczy ze zdumienia!

Bądźmy jednak poważni…

Maj ’68, który wiele zniszczył i, niestety, nie zbudował niczego godnego odnotowania, przyczynił się do zrewidowania wartości w następnej dekadzie. Wystarczy wspomnieć o pochwale pedofilii (René Schérer), okrzykach oburzenia po krytyce kolejnych apologetów (Alain Finkielkraut w miejsce swojego dawnego profesora… René Schérera), porównywaniu CRS3 do SS (Daniel Cohn-Bendit, a także słynne plakaty z Atelier Populaire des Beaux-Arts, którymi obklejony był cały Paryż…), negowaniu znaczenia rozumu i towarzyszącej mu pochwale szaleństwa i marginesu społecznego kreowanymi na nowe paradygmaty (Gilles Deleuze i Michel Foucault), odrzuceniu fachowości (zrównanie badaczy i „reszty personelu” w Obserwatorium Paryskim w Meudon – ulotka z 25 maja 1968 roku), kulcie dyktatorów (Trocki, Mao, Castro) i faszyzacji – już wtedy – republikanów (de Gaulle ucharakteryzowany na Hitlera na słynnych plakatach z Atelier Populaire).

Źródłem porównań CRS do SS we Francji przed wydarzeniami maja ’68 była przesiąknięta stalinizmem PCF4. 5 listopada 1948 roku Simone Téry, która – nie zważając na antyfaszystowski apel z 18 czerwca5 – spędziła wojnę w słonecznej Republice Dominikany, opublikowała w „L’Humanité” artykuł zatytułowany: „Les C.R.S.S.” (cóż za paradoks i uderzające podobieństwo do akronimu „ZSRR”!). Ach, gdybym był freudystą… Komunistyczna dziennikarka relacjonuje w nim strajki górników stłumione przez ministra spraw wewnętrznych Jules’a Mocha, socjalistę, który polecił strzelać do robotników z ostrej amunicji! Pod koniec listopada 1948 roku deputowany z ramienia PCF, Alfred Malleret-Joinville, były członek ruchu oporu z… 1943 roku (jakie poglądy prezentował wcześniej, w latach 1939–1942, w czasach paktu Ribbentrop-Mołotow? Nie wiadomo…), posłużył się analogią na forum Zgromadzenia Narodowego.

Porównywanie przeciwnika – albo każdego, kto odważy się myśleć inaczej – do faszysty jest powszechnym zjawiskiem, od Stalina przez stalinowską PCF do społu z Mitterrandem z „Coup d’Etat permanent” (pamflet z 1964 roku), aż po czarne bloki (blacks blocs) wspierane przez czołowe media, nie zapominając o lewicy w jej najszerszym spektrum, razem z PS6, LFI7 i EELV8. Jest to ni mniej, ni więcej tylko obelga, która nie opiera się na niczym konkretnym, poza chęcią oczernienia, wykluczenia, wytępienia, metaforycznej dekapitacji – to rodzaj werbalnej gilotyny.

Francuskie samobójstwo. A może ojcobójstwo?

Publicysta, który chce zostać prezydentem.

zobacz więcej
„Faszysta” to signifiant o wyjątkowo precyzyjnym historycznym signifié – jeśli ktoś chce wiedzieć, czym naprawdę jest faszyzm, niech przeczyta „Les Décombres” Rebateta, a następnie jego „Mémoires d’un fasciste”.

Gwoli informacji warto napomknąć, że „Les Décombres” spodobały się Mitterrandowi do tego stopnia, że jego żona Danielle zleciła oprawienie tej książki w czarną skórę! Mitterrandowie wiedzieli, czym naprawdę jest faszyzm, bo to z niego wywodził się przyszły prezydent Republiki. W latach trzydziestych XX wieku uczestniczył w demonstracjach, w których piętnowano imigrantów, w latach czterdziestych popierał Vichy i Pétaina, w latach pięćdziesiątych bronił francuskiej Algierii, w latach osiemdziesiątych składał wieńce na grobie marszałka Pétaina i rehabilitował algierskich puczystów. W maju 1995 roku, podczas ostatniego obiadu po dwóch siedmioletnich kadencjach urzędowania w Pałacu Elizejskim, rozprawiał z Jeanem d’Ormessonem o ogromnych wpływach „żydowskiego lobby” we Francji… Był wierny swoim poglądom, ale nie była to wierność, o jakiej myślimy.

Faszyzm historyczny ma niewiele wspólnego z faszyzmem histerycznym. Zaskakujące – choć w niewielkim stopniu – jest zresztą to, że zwolennicy lewicowego faszyzmu historycznego są propagatorami lewicowego faszyzmu histerycznego. Kiedy bowiem ktoś powołuje się na Związek Radziecki, który przez dwa lata (1939–1941) paktował z reżimem narodowosocjalistycznym; kiedy popiera PCF, która w czerwcu 1940 roku poprosiła nazistowskiego okupanta o pozwolenie na wznowienie działalności we Francji pod pretekstem wspólnych wrogów – Żydów, City, gaullistów, socjaldemokratów i Brytyjczyków; kiedy w 1945 roku w „L’Humanité” komunistyczni dziennikarze nazwali „hitlerowskimi trockistami” algierskich bojowników, którzy cieszyli się z wyzwolenia Sétif i Guelmy, zanim zginęli od policyjnych kul; kiedy w 1952 roku świat przymknął oko na antysemicką politykę Stalina podczas słynnego procesu kremlowskich lekarzy, słowem – kiedy jest się człowiekiem z przeszłością, która okazuje się brzemieniem, nie powinno się tak lekkomyślnie nazywać innych faszystami!
Michel Onfray ostro krytykuje uległość lewicowych intelektualistów francuskich wobec roszczeń wysuwanych przez społeczność muzułmańską we Francji. Na zdjęciu: wyznawcy islamu manifestujący za prawem do noszenia chust w szkołach francuskich, Paryż, 7 lutego 2004. Fot. A. Abbas / Magnum Photos / Forum
Definicja faszyzmu historycznego jest jasna: odrzuca demokrację, wybory i republikę na rzecz zbrojnego powstania, które zwykle przybiera postać walk ulicznych; piętnuje Deklarację Praw Człowieka, rewolucję francuską i filozofię oświecenia, która deprawuje naród katolicki; kpi z praworządności, proponując w jej miejsce władzę absolutną, spoczywającą w rękach przywódcy, którego słowo jest prawem; otwarcie walczy z Żydami, masonami, a także z protestantami, którzy z perspektywy doktryny są winni utworzenia secesjonistycznego państwa w państwie; podżega do wojen w imię poszerzania przestrzeni życiowej i sławi samcze instynkty, które znajdują ujście w walce, w tym sensie jest ekspansjonistyczny, imperialistyczny i kolonialny; broni rasizmu biologicznego zbudowanego na nierówności rasowej, głosząc przy tym wyższość białego człowieka; przydziela kobiecie rolę żony i matki, sprowadzając ją do łona, na którym odpoczywa wojownik i od którego zależy liczebność białej rasy; promuje kulturę śmierci, czego dowodem jest słynne hasło „Viva la muerte!” frankistów; broni wojującego europeizmu i dążeń do budowy homogenicznej Europy; pracuje nad stworzeniem na wskroś postchrześcijańskiego „nowego człowieka”.

Żeby nazwać kogoś faszystą, musi on spełniać większość tych historycznych kryteriów.

Obserwuję narodziny neofaszyzmu, który częściowo wpisuje się w powyższą definicję: odrzuca demokrację, republikę, laickość; pochwala przemoc uliczną, która ma na celu narzucenie własnego zdania; kwestionuje rewolucję francuską i filozofię oświecenia; szerzy antysemityzm; nie walczy już z masonami i chrześcijanami, ale piętnuje spiskowców; propaguje tak zwane sprawiedliwe wojny toczone pod pretekstem wyzwalania narodów; dopuszcza się nierównego traktowania ras ludzkich i jednocześnie zaprzecza ich istnieniu, nagminnie spycha przy tym białych i ich kultury na dół ludzkiej piramidy; dopuszcza fallokrację i mizoginię w imię plemiennych zwyczajów i maghrebskich tradycji; promuje maskulinizm i gloryfikuje terrorystów kreowanych na mężnych i odważnych bohaterów walczących o słuszną sprawę; ulega kulturze śmierci, w myśl której bramy raju otwierają się wraz z zabójstwami żydowskich dzieci przed szkołami wyznaniowymi, wiernych – w tym księży – w kościołach czy przypadkowych niewiernych na ulicy; pała nienawiścią do państw i narodów, propagując internacjonalizm, a Europę postrzega jako pierwsze ogniwo w procesie destrukcji narodów, która ma dać początek zglobalizowanemu światu; opracowuje koncepcję nowego, postnaturalnego, sztucznego człowieka, zdolnego do stworzenia nowej cywilizacji, cywilizacji transhumanizmu.

Ten neofaszyzm można przyrównać do wieloramiennej gwiazdy, której centrum stanowi cywilizacja postchrześcijańska, a ramiona to dekolonializm, indygenizm, neofeminizm, rasizm, teoria gender, dyferencjalizm, segregacjonizm, komunitaryzm itd., uczestniczące w realizacji tego neofaszystowskiego projektu – lewicowego…

Czy to podręcznik dla starych białych mężczyzn, którym już nie staje?

Najpoważniejszy kandydat do literackiego Nobla. Którego nie dostał.

zobacz więcej
Ideologia ta pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, które od dawna dążą do wymazania i unicestwienia Francji, a w dalszej kolejności całej europejskiej cywilizacji judeochrześcijańskiej. To, co określa się mianem French Theory, gdy mówi się o niej w języku okupanta, czyli teorii francuskiej, jest próbą odczytania myśli francuskich dekonstrukcjonistów z perspektywy nihilistycznej. Chodzi o porzucenie wartości wyznawanych od wieków na Starym Kontynencie na rzecz nowego świata, zglobalizowanego i kosmopolitycznego, wielokulturowego i skolonizowanego. To kolejny na wskroś faszystowski temat.

Ta amerykańska lewica9 – najbystrzejsi i najlepiej wykształceni docenią ten oksymoron – jawi się jako błyszczący i lśniący klejnot, który przyciąga francuską lewicę jak srokę zafascynowaną blaskiem stroju księżniczki. Po upadku muru berlińskiego w 1989 roku i rozpadzie Związku Radzieckiego w 1991 roku, po politycznej klęsce Mitterranda w 1983 roku i jego późniejszym zwrocie w stronę liberalizmu europejskiego w 1992 roku, po upadku PCF i PS – za każdym razem lewica szukała ideologii zastępczej. Z lenistwa, głupoty, braku szarych komórek i potrzeby intelektualnego komfortu tak cenionego przez sytych burżujów ta martwa lewica chciała, aby dostarczono jej już gotową nową ideologię. Sama była zajęta czymś innym niż praca, rozdawała stanowiska i prebendy, względy i przywileje! Znalazła tę gotową ideologię na amerykańskich kampusach, więc odwróciła się plecami do swojej własnej historii, która – gdyby lewica rzeczywiście próbowała się odbudować, a nie towarzyszyć kapitalizmowi w jego przemianach – zapewniłaby jej solidne zaplecze, oparte na takich nazwiskach jak Leroux, Proudhon czy Cabet.

Fascynacja Stanami Zjednoczonymi jest jednak silniejsza, także wśród marksistowskich intelektualistów, którzy ścigani przez nazistów za to, że byli Żydami, kupili bilet w jedną stronę do Nowego Jorku, a nie do Moskwy, choć wcześniej nieustannie wychwalali zalety marksistowskiej lewicy! Myślę o Marcusem, Horkheimerze, Adorno, Güntherze Andersie…

Ten zachwyt Stanami Zjednoczonymi uprzykrza życie wszystkim francuskim intelektualistom, także tym z kręgu dekonstrukcjonizmu, z pewnością goszystom, ale głównie amerykanofilom, w tym BHL10. Ten ostatni nigdy nie przepuszcza okazji, aby przypomnieć o swoim uwielbieniu dla Louisa Althussera, zadał też sobie wiele trudu, łącznie z popełnieniem książki o Tocqueville’u, aby oczarować intelektualistów po drugiej stronie Atlantyku, w tym Badiou, zatwardziałego maoistę w cieniu Wall Street, i tych, którzy nie mogą doczekać się miana gwiazdy kampusu, wierząc, że podbili Amerykę, choć ich prace czytają trzy, może cztery tuziny studentów prywatnej uczelni, która przyjmuje młodych ludzi finansujących studia z kieszeni bogatych rodziców albo z kredytu spłacanego przez kilka dekad. Nie trzeba dodawać, że przeciętny Amerykanin nie zna znaczenia słów takich jak „dekonstrukcja” czy „strukturalizm”, nie słyszał też o Derridzie czy Foucaulcie.
Michel Onfray „Autodafe. Sztuka unicestwiania książek”, przełożyła Justyna Nowakowska, Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 2023
Związek między lewicą stalinowską, która przeniknęła do lewicy niemarksistowskiej pragnącej położyć kres kapitalizmowi – wspomnijmy o Mitterrandzie na kongresie w Épinay w 1971 roku… – a lewicą kampusową, a także lewicą ’68 roku, widoczny jest szczególnie w używaniu rzeczownika „faszysta” w celu zdyskredytowania przeciwnika i przemienienia go w ideologicznego wroga, którego należy zniszczyć…

Rozmowa, debata, wymiana zdań, dialog, dyskusja, spór, kontrowersja, pogawędka? To przeżytki w sam raz dla tych, którzy wolą Komitet Ocalenia Publicznego, Trybunał Rewolucyjny, gilotynę, deportację, gułag, czystki rewolucji kulturalnej lub burzliwe happeningi maja ’68 z wtargnięciami, zamieszkami i przepychankami, obelgami pod adresem nauczycieli, którym grożono lub których pobito, wystarczy przypomnieć o perypetiach Paula Ricoeura w Nanterre!

Metoda ta rozprzestrzenia się jak rak. Na Sorbonie zdjęto z afisza sztukę „Błagalnice” Ajschylosa, ponieważ w rolach czarnoskórych obsadzono białych w maskach, co miało dowodzić rasizmu reżysera. Sylviane Agacinski odmówiono możliwości wygłoszenia wykładu na uniwersytecie w Bordeaux pod pretekstem, że jest homofobką, ponieważ wyraziła sprzeciw wobec stosowania technik wspomaganego rozrodu, używając argumentów, a nie obelg czy inwektyw. Liderzy Nuit debout11 nie pozwolili na obecność mężczyzn na spotkaniach feministycznych, motywując swoją decyzję tym, że samce mają zakodowaną w genach instynktowną fallokrację i mizoginię. Białym zakazano udziału w konferencji antyrasistowskiej (!) na Université Paris 8 z racji niezdolności ogółu nie-czarnych do zrozumienia rasizmu – przedstawiciele innych ras niż czarna nie są „zrasizowani”, to znaczy predysponowani z racji koloru skóry do bojowego wykorzystania przeszłości swoich przodków. François Hollande nie mógł wygłosić wykładu na Université Lille-II, gdzie jego książkę – zgodnie z zasadami sztuki autodafe – podarto i zniszczono, pod pretekstem, że kapitalistyczna polityka bezpośrednio przyczyniła się do próby samobójczej Anasa K., studenta, który trzykrotnie powtarzał drugi rok studiów. Przykłady można mnożyć w nieskończoność, gdyż co tydzień na liście pojawiają się nowe.
ODWIEDŹ I POLUB NAS Media głównego nurtu doszukują się czerwono-brunatnych wszędzie, zwłaszcza tam, gdzie ich nie ma, wystarczy, że jeden czy drugi powie, że jest suwerenistą… W najciemniejszych zakamarkach wyśledzą faszystę, facho lub zwolennika skrajnej prawicy. Nie dostrzegają ich jednak na własnym podwórku, posuwając się każdego dnia niczym walec drogowy, który miażdży wszystko na swojej drodze.

Kiedy ostatnia karta historii naszych czasów zostanie zapisana, z łatwością będzie można powiedzieć, jak kamień po kamieniu, ściana po ścianie, budynek po budynku, runął gmach, którym była cywilizacja judeochrześcijańska…

– Michel Onfray
– przełożyła Justyna Nowakowska


TYGODNIK TVP, ul. Woronicza 17, 00-999 Warszawa. Redakcja i autorzy


Zdjęcie autora – Commons Wikimedia

Tytuł pochodzi od redakcji Tygodnika TVP


Przypisy:

1 FAF – akronim od hasła France aux Français (Francja dla Francuzów), oznaczający przedstawiciela francuskiej skrajnej prawicy (przyp. tłum.).
2 Cykl powieściowy Frédérica Darda o Alexandrze-Benoît Bérurierze (przyp. tłum.).
3 Compagnies républicaines de sécurité – oddziały prewencji francuskiej Police nationale (przyp. tłum.).
4 Parti communiste française – Francuska Partia Komunistyczna (przyp. tłum.).
5 Apel generała Charles’a de Gaulle’a wygłoszony 18 czerwca 1940 roku w londyńskim radiu BBC, wzywający Francuzów do dalszej walki (przyp. tłum.).
6 Parti socialiste – Partia Socjalistyczna (przyp. tłum.).
7 La France insoumise – Niepokorna Francja (przyp. tłum.).
8 Europe Écologie Les Verts – Europa Ekologia – Zieloni (przyp. tłum.).
9 Francuski wyraz gauche oznacza nie tylko lewicę, ale również człowieka nieporadnego, niezręcznego (przyp. tłum.).
10 Tak Francuzi nazywają Bernarda-Henriego Lévy’ego (przyp. tłum.).
11 Nuit debout – oddolny ruch społeczny zapoczątkowany w 2016 roku, organizujący protesty i debaty (przyp. tłum.).

Zdjęcie główne: Paryż, maj 1968 roku. Plakaty przedstawiające: po lewej stronie – twarz Daniela Cohna-Bendita śmiejącego się z policjanta, po prawej – policję francuską porównywaną do SS. Fot. Bruno Barbey / Magnum Photos / Forum
Zobacz więcej
Cywilizacja Najnowsze wydanie
Czy Rosja i Chiny razem prowadzą bitwę o Ziemię?
Moskwa jest w tak trudnej sytuacji, że musi dzielić się z Pekinem nuklearnymi technologiami.
Cywilizacja Najnowsze wydanie
Lepsi niż Rosjanie
Jacek Bartosiak: Gdy jest morale i determinacja do walki, mamy najważniejszy element niezbędny do prowadzenia wojny.
Cywilizacja Najnowsze wydanie
Gdzie jest miejsce Zmartwychwstania?
I turyści, i pielgrzymi chcą wiedzieć, czy naprawdę chodzą śladami Jezusa.
Cywilizacja Poprzednie wydanie
Jakim Frankensteinem jesteś?
Putin twierdzi, że Rosja jest ostoją konserwatyzmu. Ale głęboko się myli.
Cywilizacja wydanie 10.03.2023 – 17.03.2023
Ucieczka od cyrylicy. Łacinka oddala od Putina
Alfabet i polityka.