Cywilizacja

Francuski gigant winiarski, afrykańska bojówka i chiński partner

Organizacja antyprzemocowa, której współzałożycielem jest George Clooney, opublikowała raport zarzucający koncernowi Groupe Castel współfinansowanie brutalnej bojówki o nazwie Unia na rzecz Pokoju w Afryce Środkowej. Firma, trzeci największy koncern alkoholowy na świecie, zaprzecza oskarżeniom. Francuscy prokuratorzy wszczęli jednak w tej sprawie śledztwo, a to nie wszystkie problemy grupy.

Groupe Castel to jeden z największych graczy na rynku alkoholowym. Rodzinny gigant powstał w roku 1949 pod nazwą Castel Frères i do dziś zarządzają nim członkowie familii. Od początku planowali skupić się na masowej produkcji win tanich, codziennych. Udało się, koncern jest właścicielem trzech najlepiej sprzedawanych we Francji: Roche Mazet, Vieux Papes i La Villageoise.

ODWIEDŹ I POLUB NAS
Firma rozwijała się szybko. Przejęła wiele uznanych marek, w tym sieć sklepów Nicolas, niemieckiego producenta win Barton & Guestier czy francuską firmę Patriarche. Grupa, jak sama podaje, sprzedaje w sumie 500 milionów butelek wina rocznie, czyli 16 sztuk na sekundę. Rozwinęła także biznes piwowarski (tylko w Afryce ma około 45 browarów) oraz wód mineralnych (po przejęciu słynnej Vichy) i napojów bezalkoholowych.

W kilkunastu krajach francuskojęzycznej Afryki Groupe Castel jest właściwie monopolistą w sektorze napojów, tych alkoholowych i bezalkoholowych. Jej szef Pierre Castel przyjaźni się z przywódcami wielu państw w tym rejonie i od lat bywa na ich uroczystościach. To tereny niestabilne politycznie, ogarniane wojnami, stąd prowadzenie interesów bywa tu dość trudne. Dlatego też są one obserwowane zarówno przez konkurencję, jak i różne organizacje, zwłaszcza humanitarne.

Oskarżenia o współpracę afrykańskiego oddziału koncernu z lokalnymi milicjami o charakterze terrorystycznym pojawiły się dokładnie rok temu. To wtedy amerykańska strona internetowa The Sentry – opisująca śledztwa prowadzone przez organizację antyprzemocową Satellite Sentinel Project, której współzałożycielem jest słynny aktor George Clooney – opublikowała raport sugerujący współwinę afrykańskiego oddziału Castela za dokonywane na tym terenie zbrodnie wojenne. Wina miała polegać na współpracy firmy z milicją o nazwie Unia na rzecz Pokoju w Afryce Środkowej (UPC), oskarżanej o morderstwa, tortury i gwałty. Castel miał opłacać się UPC w zamian za uniknięcie „kłopotów” i zapewnienie sobie pozycji na rynku w tym regionie.
Raport w The Sentry pt. „Kultywowanie okrucieństwa” zaczyna się od zdania: „Francuski gigant cukrowy i napojowy Castel Group powiązany z finansowaniem brutalnych milicji w Republice Środkowoafrykańskiej”. Fot. printscreen z thesentry.org
UPC to bojówka z koalicji zbrojnej ugrupowań rebelianckich Séléka, która 10 lat temu przyczyniła się do wybuchu wojny domowej w Republice Środkowoafrykańskiej. Na tym terenie wciąż aktywne są liczne organizacje militarne, ostatnio zaś było tu głośno o działalności prywatnej rosyjskiej armii najemników – „Grupie Wagnera”, która stara się destabilizować francuskie wpływy w tej części kontynentu. W 2018 roku zostali oni oskarżeni o zamordowanie w Republice Środkowoafrykańskiej ekipy rosyjskich dziennikarzy, którzy kręcili materiał m.in. o jej działalności.

Raport opublikowany przez The Sentry był na tyle bulwersujący, że – jak podała w lipcu tego roku agencja Reuters – francuscy prokuratorzy antyterrorystyczni wszczęli dochodzenie „w sprawie zarzutów o potencjalny współudział w zbrodniach wojennych w Republice Środkowoafrykańskiej postawionych Groupe Castel”.

– Spekulacje wojenne napędzały długotrwałe i wyniszczające konflikty zbrojne na całym świecie, zbyt często bez konsekwencji prawnych i finansowych dla sprawców – skomentował tę decyzję John Prendergast, który wraz z Clooneyem założył The Sentry.

Rzecznik Groupe Castel powiedział Reutersowi, że firma w pełni współpracuje z francuskimi władzami i że już po pojawieniu się pierwszych oskarżeń wszczęła wewnętrzne dochodzenie w tej sprawie. Nie znalazła jednak żadnych dowodów wykroczeń.

Ale to nie jedyne problemy Groupe Castel – te ciągną się już co najmniej od dekady i są bardzo złożone. Chodzi o działalność koncernu na rynku piwnym w Chinach, gdzie wszedł on w spółki z lokalnym biznesmenem. Władze francuskie zostały zaalarmowane, kiedy wspólnicy się poróżnili, a chiński przedsiębiorca przed tamtejszymi sądami zaczął domagać się od partnera pieniędzy, o których paryska skarbówka nic nie wiedziała. Według gazety „Sud Ouest”, Castel został oskarżony o przedstawianie „fałszywych bilansów”. Francuski gigant nie komentuje sprawy, zaś ich prawnik uznał ją za „spór techniczny i księgowy”.

Oba dochodzenia są w toku i oskarżenia oczywiście muszą zostać udowodnione, co zapewne będzie trudne. Ale splendoru Groupe Castel to nie przynosi.

– Wojciech Gogoliński

Autor jest redaktorem magazynu „Czas Wina”. Wydał m.in. „Leksykon alkoholi”, jest współautorem książki „Wiedza o winie”.


TYGODNIK TVP, ul. Woronicza 17, 00-999 Warszawa. Redakcja i autorzy


Źródła:
https://thesentry.org/reports/cultivating-atrocities/
https://thesentry.org/2021/08/18/6226/breaking-beverage-giant-castel-group-linked-mass-atrocities-central-africa/
https://www.reuters.com/world/africa/french-prosecutors-open-war-crime-probe-linked-groupe-castel-unit-central-2022-07-02/
Zobacz więcej
Cywilizacja Najnowsze wydanie
Czy Rosja i Chiny razem prowadzą bitwę o Ziemię?
Moskwa jest w tak trudnej sytuacji, że musi dzielić się z Pekinem nuklearnymi technologiami.
Cywilizacja Najnowsze wydanie
Lepsi niż Rosjanie
Jacek Bartosiak: Gdy jest morale i determinacja do walki, mamy najważniejszy element niezbędny do prowadzenia wojny.
Cywilizacja Najnowsze wydanie
Gdzie jest miejsce Zmartwychwstania?
I turyści, i pielgrzymi chcą wiedzieć, czy naprawdę chodzą śladami Jezusa.
Cywilizacja Poprzednie wydanie
Jakim Frankensteinem jesteś?
Putin twierdzi, że Rosja jest ostoją konserwatyzmu. Ale głęboko się myli.
Cywilizacja Poprzednie wydanie
Co łączy współczesną lewicę z faszyzmem?
Dziedzictwo Maja’68 to pochwała pedofilii i porównywanie policji francuskiej do SS.