Kartka z kalendarza

Koleją na wakacje

Złe zaopatrzenie, brak posiłków w dworcowych barach, gigantyczne kolejki tylko do jednej otwartej kasy, nawet 300 minutowe opóźnienia pociągów – to obraz dworców PKP w PRL-u.

Dramatyzmu dodawał fakt, że opis ten pochodził ze szczytu turystycznego sezonu letniego w 1986 roku. W poszukiwaniu pozytywnych aspektów takiej podróży reporter „Dziennika Telewizyjnego” badał sprawę bardzo wnikliwie. Zajrzał nawet do dworcowej toalety i przechowalni bagażu. Tam sytuacje ocenił jako poprawną.

Najgorsze wydawały się gigantyczne opóźnienia pociągów dalekobieżnych. Przez kilkaset minut trzeba było coś ze sobą zrobić, przede wszystkim zaś trzeba było coś zjeść. I tu pojawiały się kolejne kłopoty. Bo historia gastronomii dworcowej w PRL-u to długa opowieść o ciągłych niedoborach i pustych pułkach sklepowych. Na początku lat 80 sytuacja uległa pogorszeniu. Kiedy wprowadzono kartki na masło, kaszę, olej i mąkę.

W dworcowych restauracjach menu zawsze było takie samo. Królował kotlet schabowy, fasolka po bretońsku i bigos. Do zestawu śniadaniowego można było dostać tylko jedną bułkę. Za kolejną trzeba było dopłacić. Do tego herbata w szklance podana na spodeczku lub kawa „po turecku”. Niestety często zdarzał rozdźwięk pomiędzy spisem potraw, a tym co faktyczne serwowała kuchnia. Nierzadko wyboru nie było żadnego. Trzeba było brać to co dawali.

Kiedy długo oczekiwany skład wjechał na peron rozpoczynały się kolejne batalie – o wejście do pociągu, o miejsce w przedziale lub po w korytarzu, o skorzystanie z toalety. Znakiem rozpoznawalnym były zdewastowane przedziały, pomazane ściany, pocięte kanapy, pourywane stoliki i kosze na śmieci. Podróż odbywała się bez względu na preferencje w oparach papierosowego dymu.

Koleją na wakacje
Zdjęcie główne: (fot. arch. TVP)
Zobacz więcej
Kartka z kalendarza wydanie 17.11.2017 – 24.11.2017
Mydelniczka z charakterem. Trabant ma już 60 lat
Auto produkcji NRD stało się ikoną motoryzacji.
Kartka z kalendarza wydanie 20.10.2017 – 27.10.2017
Dzisiaj 61. rocznica wybuchu powstania węgierskiego
Zbrojne wystąpienie przeciwko ZSRR trwało od 23 października do 10 listopada 1956 r.
Kartka z kalendarza wydanie 29.09.2017 – 6.10.2017
Trajtki, trajlusie, ziutki. Ekologia w PRL-u, czyli trolejbusy
Były szybkie, kursowały często i zapewniały także nietypowe atrakcje.
Kartka z kalendarza wydanie 22.09.2017 – 29.09.2017
Weekend w PRL. Chcąc napełnić bak, trzeba było mieć dużo...
Synonimem stacji paliw stały się CPN-y.
Kartka z kalendarza wydanie 15.09.2017 – 22.09.2017
Spekulant, badylarz i prywaciarz – PRL potrzebowało wrogów...
Wojna o handel trwała przez wszystkie lata PRL-u.