Felietony

Ks. Popiełuszko. Historia Mszy za Ojczyznę

Zdumiewający do dziś fenomen modlitwy, jaką otoczone były sierpniowe strajki, został już nieźle zbadany i opisany, ale ich 40. rocznica każe przypomnieć, ze to właśnie wtedy przyszedł do robotników ksiądz Jerzy.

Kiedy 28 sierpnia 1980 roku na znak poparcia dla Wybrzeża stanęła Huta Warszawa, robotnicy trzeciego dnia udali się do prymasa Polski z prośbą o niedzielną Mszę świętą, bo w przedsiębiorstwie strajkowało kilka tysięcy ludzi. Wielokrotnie opowiadał o tym – nie tylko mnie, i nie tylko w kościele Najświętszego Zbawiciela w Warszawie – ks. prałat Bronisław Piasecki (1940-2020), ostatni kapelan Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego. Wspominał o tym także w swoim ostatnim publicznym wystąpieniu, 7 czerwca tego roku, podczas spotkania z okazji przygotowań do odłożonej beatyfikacji prymasa Wyszyńskiego. – Przedstawiłem ich prośbę prymasowi, który w pierwszej reakcji powiedział, żebym jechał odprawić hutnikom Mszę, ale zaraz potem polecił, żebym poszukał dla nich księdza. Wróciłem do oczekujących pracowników huty i powiedziałem: prymas wyraził zgodę, poszukamy księdza – wspominał ks. Piasecki. – Był czas wakacji i o wolnych księży łatwo nie było. Udałem się do kościoła św. Stanisława Kostki na Żoliborzu. Przedstawiłem ks. prałatowi Teofilowi Boguckiemu prośbę prymasa. Z grafiku zajęć okazało się, że w tym czasie wolny jest ks. Jerzy Popiełuszko… Po drodze pojechaliśmy jeszcze do kościoła św. Magdaleny na Wawrzyszewie - położonego najbliżej huty. Tam poprosiliśmy ks. Stanisława Ciąpałę, wikariusza. Chętnie pojechał z nami i obaj z ks. Jerzym udali się do huty. Dołączył do nich jeszcze ks. Lucjan Kołodziej z tegoż Wawrzyszewa. Żegnając się z nimi, powiedziałem, że jestem pod telefonem. O godz. 14 z minutami ks. Jerzy zadzwonił, mówiąc: „Właśnie przyszła zmiana popołudniowa. Oni też chcą Mszy świętej". Okazało się też, że chętnych do spowiedzi było nieskończenie wielu.
Msza święta za Ojczyznę w kościele pw. św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu odprawiana przez ks. Jerzego Popiełuszkę w maju 1983. Fot. PAP/Grzegorz Rogiński
Następnego dnia przed południem ksiądz Jerzy poszedł do prymasa ze sprawozdaniem. Prymas powiedział: – Zajmij się nimi i zdawaj mi sprawę.

Wedle słów ks. Piaseckiego Popiełuszko poinformował kard. Wyszyńskiego, że powiedział do robotników: „Serdecznie was zapraszam do mnie, do św. Stanisława". I to były słowa kluczowe, bo tak zawiązało się Duszpasterstwo Hutników. I tak się zaczęła modlitwa za Ojczyznę u św. Stanisława Kostki.

Teraz, w 40-lecie tej Mszy świętej trzeba podkreślić, że zadzierzgnięte wtedy więzy nigdy nie zostały zerwane, że Huta Warszawa na zawsze została wierna swojemu pierwszemu duszpasterzowi. Widać to było nie tylko podczas sławnych Mszy Za Ojczyznę, i w dniach, kiedy ks. Popiełuszko był osaczany przez esbeków. Także dzisiaj, bo przy jego grobie wciąż trwają na straży robotnicy z dawnej Huty Warszawa.

Wtedy zaś, w sierpniu 1980 roku, hutnicy zbudowali przy bramie prowizoryczny ołtarz z sosnowym krzyżem wykonanym przez pracowników stolarni. Na krzyżu zawisła stuła, krzesła zamieniono w konfesjonały. Przed tym samym krzyżem przy bramie huty ks. Jerzy odprawił Mszę św. w maju 1981 r., po zamachu na Jana Pawła II i 31 sierpnia 1981 r. w rocznicę strajku, a wtedy po Mszy św. z inicjatywy ks. Jerzego, krzyż został wniesiony na teren huty i tam wkopany.

Pogrzeby specjalnej troski. Księża interesujący dla SB za życia i po śmierci

Grób ks. Jerzego Popiełuszki był obserwowany do 1989 r., a jego okolica „operacyjnie zabezpieczana”.

zobacz więcej
Stowarzyszenie Historyczne „Solidarność” Huty Warszawa opublikowało na swojej stronie historię tego krzyża. W październiku 1991 r. Komisja Zakładowa NSZZ „S” podjęła decyzję o wykonaniu trwałej obudowy krzyża, a stalową konstrukcję wykonali hutnicy. Po 17 latach odnowiono obudowę i 31 sierpnia 2008 r. nowy dębowy krzyż złożony został na grobie ks. Jerzego, po czym został przewieziony do huty i zastąpił na cokole krzyż z 1990 r.

Decyzją hutników, oryginalny krzyż z czasu Mszy odprawionej przez błogosławionego ks. Jerzego został w dniu jego imienin, 23 kwietnia 2010 r., przekazany parafii św. Stanisława Kostki – i przeniesiony w procesji z huty do kościoła.

Duszpasterstwo Ludzi Pracy i zainicjowana przez księdza Jerzego pielgrzymka tego duszpasterstwa na Jasną Górę trwa do dzisiaj.

– Barbara Sułek-Kowalska

TYGODNIK TVP, ul. Woronicza 17, 00-999 Warszawa. Redakcja i autorzy

Zdjęcie główne: Ks. Jerzy Popiełuszko w kwietniu 1981 podczas ceremonii poświecenia sztandaru Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność" pracowników Huty Warszawa. Fot. PAP/CAF/Zbigniew Matuszewski
Zobacz więcej
Felietony Najnowsze wydanie
„Bocian” atakuje arcybiskupa. Będzie się skarżyć do Watykanu
W komunizmie rodzinę miało zastąpić państwo, zaś w kapitalizmie jej miejsce ma zająć korporacja.
Felietony Najnowsze wydanie
Selfie
Komentarze Piotra Młodożeńca w Tygodniku TVP.
Felietony Najnowsze wydanie
Rewolucja
Andrzej Krauze dla Tygodnika TVP.
Felietony Najnowsze wydanie
Co łączy czarny rasizm z polską lewicą?
„Śniła o wypróżnieniu magazynku rewolweru w głowę każdej białej osoby”, bo „biali ludzie sprawiają, że krew się w niej gotuje”.
Felietony Poprzednie wydanie
Rosyjscy „demokraci” i ich polscy suflerzy
Moralizatorstwo etosowców znad Wisły znalazło dla siebie na Wschodzie podatny grunt.