Felietony

Co znaczy, że miałem włosy idealne na „siekankę numer sześć”?

Poza aktorami czy aktorkami, miałem dobre relacje z teatralnym krawcem, a zarazem sekretarzem organizacji partyjnej, o którym Leopold Tyrmand mówił, że do drobnych przeróbek bywa użyteczny. Albo z fryzjerem, starszym panem, który spytał mnie kiedyś, czy może dotknąć mojej głowy.

Andrzej Dobosz opowiada o Teatrze Ateneum w 115. odcinku programu „Z pamięci”.

To ona odkryła Małgorzatę Niemen. Najbardziej zapomniana projektantka w modzie polskiej…

Jeżeli coś się proponuje innym, należy samemu umieć to nosić i ponosić tego konsekwencje – mówi Grażyna Hase.

zobacz więcej
W sezonie 1955 – 1956 byłem sekretarzem literackim Teatru Ateneum. Miałem taki mały gabinecik z książkami, gdzie czytywałem i na ogół dyrektor teatru, pan Janusz Warmiński dzwonił do mnie, bo to było na piętrze, i schodziłem do niego na dół i mówiłem, jakie sztuki można ewentualnie zagrać, albo czego nie da się zagrać. Kiedyś pan Warmiński zamiast wezwać mnie do siebie, zszedł do mnie, i nagle wziął do ręki książkę Oysteina Ore „Wstęp do teorii grafów”. I wykrzyknął: – Ależ panie Andrzeju, pan tu nie ma nic o teatrze, co pan czyta w pracy?!

Pan Władysław Hrycek był teatralnym krawcem Ateneum, a zarazem sekretarzem organizacji partyjnej. Kiedyś na spacerze z Leopoldem Tyrmandem spotkaliśmy pana Władzia i okazało się, że panowie się znają. Tyrmand uważał, że do jakichś drobnych przeróbek pan Władzio bywa użyteczny.

W moich spacerach po Pradze odkryłem sklepik mały na ul. Ząbkowskiej z resztkami tkanin z Mody Polskiej. Tam znalazłem ładną, brązową wełnę z dodatkiem kaszmiru. Kupiłem metr osiemdziesiąt i zaniosłem do pana Władzia, żeby uszył mi marynarkę. Powiedział: – Wiecznie pan, panie Dobosz, takie chuchro nie będziesz. I uszył coś takiego, że jak wstawałem, to pod pachę mogłem włożyć duży tom sześciusetstronicowy, pod warunkiem, że pod drugą pachę włożę podobny, i to nie zmieniało mi sylwetki.

On był doskonały. To znaczy zarówno szył do sztuk współczesnych, jak i kostiumowych. Uszycie XVIII-wiecznego fraczka nie sprawiało mu żadnego problemu.

Poza aktorami czy aktorkami, miałem na przykład dobre relacje z fryzjerem teatralnym, starszym panem, który spytał mnie kiedyś, czy może dotknąć mojej głowy. – Ależ proszę! I on zaproponował mi, że jeśli kiedyś uznam, że mam za długie włosy, żebym nie strzygł się na mieście, tylko u niego, bo moje włosy są idealne na „siekankę numer sześć”. „Siekanka numer sześć” to jest taki zarost dla królów szekspirowskich, trzymanych w ciemnicy.
Andrzej Dobosz w 115. odcinku programu „Z pamięci” o Teatrze Ateneum

TYGODNIK TVP, ul. Woronicza 17, 00-999 Warszawa. Redakcja i autorzy


– Andrzej Dobosz,
filozof i polonista, autor felietonów – w tym zbiorów „Pustelnik z Krakowskiego Przedmieścia” (1993), „Generał w bibliotece” (2001), „Ogrody i śmietniki” (2008), „Z różnych półek”(2014) – oraz opowiadania „O kapeluszu” (1999). Doktoryzował się u Leszka Kołakowskiego, przyjaźnił się z Janem Józefem Lipskim, chadzał na spotkania w kawiarni PIW-u przy „opozycyjnym” stoliku Antoniego Słonimskiego. Był inwigilowany przez SB, w 2005 r. otrzymał od IPN status osoby represjonowanej. W 1974 r. wyemigrował do Francji, prowadził w Paryżu polską księgarnię. Zagrał epizody w wielu filmach: „Rejsie” (Marek Piwowski, 1970), „Trzecia część nocy” (Andrzej Żuławski, 1971), „Trzeba zabić tę miłość” (Janusz Morgenstern, 1972), „Stawiam na Tolka Banana” (Stanisław Jędryka według powieści Adama Bahdaja, 1973) oraz „Ryś” (Stanisław Tym, 2007; Dobosz nawiązywał do swej roli filozofa z „Rejsu”).W każdą sobotę i niedzielę TVP1 emituje cykl rozmów z Andrzejem Doboszem „Z pamięci”. Widzowie poznali też jego wcześniejsze programy „Spis treści”. Co piątek można obejrzeć emitowany właśnie cykl na stronach Tygodnika TVP.
Zobacz też pozostałe odcinki „Z pamięci”. Numery 1-20: 
Odcinki programu „Z pamięci” od 21. do 40.:
Odcinki programu „Z pamięci” od 41. do 60.:
Odcinki programu „Z pamięci” od 61. do 80.:
Odcinki programu „Z pamięci” od 81. do 100.:
Odcinki programu „Z pamięci” od 101. do 120.:
Zdjęcie główne: Fot. Kadr z programu „Z pamięci” odc. 115./printscreen
Zobacz więcej
Felietony Najnowsze wydanie
Czy autorytaryzm to tylko cecha prawicy?
Węglarczyk wyznaje, dlaczego nie potrafi już rozmawiać z Ziemkiewiczem.
Felietony Najnowsze wydanie
Jak na spowiedzi… Ksiądz raczej umrze niż zdradzi tajemnicę?
3 lata więzienia czekają duchownego, który zatai wyznania penitenta.
Felietony Najnowsze wydanie
Przekop
Komentarze Piotra Młodożeńca w Tygodniku TVP.
Felietony Najnowsze wydanie
Kiedy słabość stała się zaletą
Wbrew pozorom siła jest nie tylko domeną osobników prymitywnych.
Felietony Najnowsze wydanie
Obejdzie się!
Satyra Andrzeja Krauzego w Tygodniku TVP.