Felietony

Moda Polska była zbyt kosztowna dla warszawskiej inteligencji

Rzeczy były w małych seriach, z dobrych tkanin, ale nikt z moich znajomych się tam nie ubierał. Modelki to, co nosiły, mogły kupić po zaniżonej cenie. Pani Grabowska sama ubierała się konwencjonalnie i dość staroświecko. Natomiast miała słuch na paryskie nowości awangardowe.

Andrzej Dobosz w 110. odcinku programu „Z pamięci” opowiada o Modzie Polskiej – cz. 1.

Bawełna zamiast jedwabiu. Czyli adaptacja zachodnich pomysłów do możliwości PRL

Moda Polska czy Hoffland pomijały kwestie męskie, natomiast myślę, że klapy marynarek Leopolda Tyrmanda to oczywiście Barbara mu rysowała.

zobacz więcej
Idąc po schodach na górę Pałacu Kultury i Nauki, żeby dojść do księgarni, gdzie szukałem jakiejś książki, zobaczyłem, że przede mną idzie żona dyrektora Instytutu Austriackiego. Zrozumiałem, że jest to osoba, która chodzi w miejsca, gdzie dzieje się coś interesującego i wkrótce okazało się, że to jest pokaz Mody Polskiej, kierowanej przez panią Jadwigę Grabowską, z domu Seydenbeutel.

Zobaczyłem bardzo ładne, wysokie, młode panie chodzące po tym stole. Natomiast ze zbytnią ilością makijaży, pudrów, lakierów na włosach. Bo Moda Polska była firmą państwową, która zarazem sprowadzała kosmetyki francuskie i sprzedawała.

Pani Grabowska już przed wojna miała jakąś firmę małą z modą. Przetrwała okupację i jakoś w 1945 roku założyła też prywatną małą firmę, którą w ramach bitwy o handel jej zamknięto. W 1956 roku w ramach odwilży minister handlu wewnętrznego Lesz Mieczysław powierzył jej kierownictwo i ona w ciągu dwóch lat zorganizowała przedsiębiorstwo Moda Polska.

Od tego czasu firma zaczęła upadać, choć trwała jeszcze 30 lat

Osoby, które nabywały te stroje raczej poruszały się samochodami po mieście, niż chodziły po ulicach.

zobacz więcej
Stroje wydawały mi się przesadne i z moich znajomych nosiło je tylko kilka modelek, które zdążyłem poznać i się z nimi zaprzyjaźnić. A one to, co nosiły, mogły kupić po cenie zniżonej, jeden egzemplarz. Poza tym nikt z moich znajomych nie ubierał się w Modzie Polskiej, gdzie rzeczy były w małych seriach, z dobrych tkanin, ale zbyt kosztowne jak na normalną warszawską inteligencję.

Pani Grabowska oczywiście jeździła za granicę i też sprowadzała tkaniny, a niektóre pochodziły z polskich dobrych tkalni. Ona sama ubierała się konwencjonalnie i dość staroświecko, była to wysoka, smukła pani. Natomiast miała słuch na paryskie nowości awangardowe.
Andrzej Dobosz w 110. odcinku programu „Z pamięci” o Modzie Polskiej – cz. 1

TYGODNIK TVP, ul. Woronicza 17, 00-999 Warszawa. Redakcja i autorzy


– Andrzej Dobosz,
filozof i polonista, autor felietonów – w tym zbiorów „Pustelnik z Krakowskiego Przedmieścia” (1993), „Generał w bibliotece” (2001), „Ogrody i śmietniki” (2008), „Z różnych półek”(2014) – oraz opowiadania „O kapeluszu” (1999). Doktoryzował się u Leszka Kołakowskiego, przyjaźnił się z Janem Józefem Lipskim, chadzał na spotkania w kawiarni PIW-u przy „opozycyjnym” stoliku Antoniego Słonimskiego. Był inwigilowany przez SB, w 2005 r. otrzymał od IPN status osoby represjonowanej. W 1974 r. wyemigrował do Francji, prowadził w Paryżu polską księgarnię. Zagrał epizody w wielu filmach: „Rejsie” (Marek Piwowski, 1970), „Trzecia część nocy” (Andrzej Żuławski, 1971), „Trzeba zabić tę miłość” (Janusz Morgenstern, 1972), „Stawiam na Tolka Banana” (Stanisław Jędryka według powieści Adama Bahdaja, 1973) oraz „Ryś” (Stanisław Tym, 2007; Dobosz nawiązywał do swej roli filozofa z „Rejsu”).W każdą sobotę i niedzielę TVP1 emituje cykl rozmów z Andrzejem Doboszem „Z pamięci”. Widzowie poznali też jego wcześniejsze programy „Spis treści”. Co piątek można obejrzeć emitowany właśnie cykl na stronach Tygodnika TVP.
Zobacz też pozostałe odcinki „Z pamięci”. Numery 1-20: 
Odcinki programu „Z pamięci” od 21. do 40.:
Odcinki programu „Z pamięci” od 41. do 60.:
Odcinki programu „Z pamięci” od 61. do 80.:
Odcinki programu „Z pamięci” od 81. do 100.:
Odcinki programu „Z pamięci” od 101. do 120.:
Odcinki programu „Z pamięci” od 121.:
Zdjęcie główne: Warszawa , 1965. Dyrektor Mody Polskiej Jadwiga Grabowska podczas pracy. Fot. PAP/Cezary Langda
Zobacz więcej
Felietony Najnowsze wydanie
Dlaczego Babiš nie chce pomóc Polsce?
To były agent komunistycznej bezpieki, a dziś sojusznik Macrona i Verhofstadta.
Felietony Najnowsze wydanie
Australijskie poty
Komentarze Piotra Młodożeńca w Tygodniku TVP.
Felietony Najnowsze wydanie
Brat patrzy
Andrzej Krauze dla Tygodnika TVP.
Felietony Najnowsze wydanie
Chatbot, który niemal został lekarzem
Jest taki, jak my. Tylko czekać, jak się rozleniwi, zacznie zrzynać, wkurzy się na zawracanie mu „głowy” albo oszaleje.
Felietony Najnowsze wydanie
Wygumkować i poprawić
Po co koledzy usuwają z życiorysów swoich i swoich odchodzących z tego świata przyjaciół ten „socjalistyczny” moment?