Felietony

Podróżował do piekieł i zaprzyjaźnił się z Witkacym

Był zaprzyjaźniony ze wszystkimi ważniejszymi postaciami inteligencji warszawskiej, interesowali się nim krytycy, poczynając od Karola Irzykowskiego do Kazimierza Wyki. I przy tej przedwojennej popularności w Polsce Ludowej był bardzo długo nieznany.

Andrzej Dobosz w 94. odcinku programu „Z pamięci” opowiada o Bolesławie Micińskim.

Umiał chwalić, jak i bezlitośnie krytykować

Uczestniczył żywo w 1968 roku w zebraniu na temat „Dziadów” i od tego czasu był stale działaczem opozycji.

zobacz więcej
Czytający po grecku Homera Bolesław Miciński był tak zaprzyjaźniony z Agamemnonem i Odysem, że uważał ich za swoich przyjaciół i bliskich znajomych. Gdy miał lat 16 tak się zagłębił w lekturze Platona w oryginale, że zaniedbał inne przedmioty i musiał powtarzać rok.

W roku 1930 zdał maturę i zaczął studia najpierw z historii sztuki, a potem filozofii u Władysława Tatarkiewicza. W 1937 roku wydał swój pierwszy tomik esejów „Podróże do piekieł”. Te teksty eseistyczne z jednej strony są połączeniem racjonalności prozy z tonem poetyckich rozważań.

W roku 1937 dostał stypendium Funduszu Kultury Narodowej na pobyt w Paryżu i napisanie doktoratu, którego przedmiotem był francuski filozof Victor Cousin. Po kilkunastu miesiącach Miciński wrócił do Warszawy, rezygnując z napisania doktoratu i zamiast tego ogłosił esej „Dyliżans filozoficzny”, omawiający twórczość swego bohatera.

Miciński w 1939 roku został ewakuowany do Francji. Tam znalazł się w Grenoble, gdzie trafił do sanatorium. Zdążył się spotkać jeszcze z Jerzym Stempowskim, z którym był bardzo zaprzyjaźniony, i w 1943 roku umarł na gruźlicę. Jego nieliczny dorobek długo był nieznany. Ja dowiedziałem się o nim z lektur Jerzego Stempowskiego.

Bolesław Miciński był właściwie zaprzyjaźniony ze wszystkimi ważniejszymi postaciami inteligencji warszawskiej, a po wydaniu „Podróży do piekieł” zainteresowali się nim także krytycy, poczynając od Karola Irzykowskiego do Kazimierza Wyki. I przy tej przedwojennej popularności w Polsce Ludowej był bardzo długo nieznany, dopiero około 1970 roku córka Micińskiego – Anna, zwana Dunką – wydała w Znaku pierwszy wybór pism ojca.

Zaprzyjaźnił się z Witkacym, który go cenił i uważał za jednego z ludzi, którzy naprawdę go rozumieją.
Andrzej Dobosz w 94. odcinku programu „Z pamięci” o Bolesławie Micińskim

TYGODNIK TVP, ul. Woronicza 17, 00-999 Warszawa. Redakcja i autorzy


– Andrzej Dobosz,
filozof i polonista, autor felietonów – w tym zbiorów „Pustelnik z Krakowskiego Przedmieścia” (1993), „Generał w bibliotece” (2001), „Ogrody i śmietniki” (2008), „Z różnych półek”(2014) – oraz opowiadania „O kapeluszu” (1999). Doktoryzował się u Leszka Kołakowskiego, przyjaźnił się z Janem Józefem Lipskim, chadzał na spotkania w kawiarni PIW-u przy „opozycyjnym” stoliku Antoniego Słonimskiego. Był inwigilowany przez SB, w 2005 r. otrzymał od IPN status osoby represjonowanej. W 1974 r. wyemigrował do Francji, prowadził w Paryżu polską księgarnię. Zagrał epizody w wielu filmach: „Rejsie” (Marek Piwowski, 1970), „Trzecia część nocy” (Andrzej Żuławski, 1971), „Trzeba zabić tę miłość” (Janusz Morgenstern, 1972), „Stawiam na Tolka Banana” (Stanisław Jędryka według powieści Adama Bahdaja, 1973) oraz „Ryś” (Stanisław Tym, 2007; Dobosz nawiązywał do swej roli filozofa z „Rejsu”).W każdą sobotę i niedzielę TVP1 emituje cykl rozmów z Andrzejem Doboszem „Z pamięci”. Widzowie poznali też jego wcześniejsze programy „Spis treści”. Co piątek można obejrzeć emitowany właśnie cykl na stronach Tygodnika TVP.
Zobacz też pozostałe odcinki „Z pamięci”. Numery 1-20: 
Odcinki programu „Z pamięci” od 21. do 40.:
Odcinki programu „Z pamięci” od 41. do 60.:
Odcinki programu „Z pamięci” od 61. do 80.:
Odcinki programu „Z pamięci” od 81. do 100.:
Zdjęcie główne: Witkacy i Nena Stachurska w Czorsztynie nad Dunajcem, 1931 r. Stanisław Ignacy Witkiewicz - reprodukcje autoportretów i fotograficznych grafik z książek. Fot. TVP, M. Stankiewicz
Zobacz więcej
Felietony Najnowsze wydanie
Po Marcu’68 ratował studentów wyrzucanych z uczelni
Jego ulubionym zajęciem było chodzenie po ulicach dużych miast. Ja go spotykałem w Warszawie i przyglądając się, gdzie się zatrzymuje, zacząłem dostrzegać więcej niż wcześniej.
Felietony Najnowsze wydanie
Wybitny polski dyplomata, który przyjaźnił się z de Gaulle’em
Cenił Piłsudskiego, ale po przewrocie majowym nie miał ochoty pracować z nowym rządem. Uległ w końcu namowom wicepremiera Eugeniusza Kwiatkowskiego, twórcy Gdyni.
Felietony Najnowsze wydanie
Ja
Komentarze Piotra Młodożeńca w Tygodniku TVP.
Felietony Najnowsze wydanie
Epitafium
Satyra Andrzeja Krauzego w Tygodniku TVP.
Felietony Najnowsze wydanie
„Psy 3”. W imię historycznej amnezji
Są tu wątki, z których można by wywnioskować, że reżyser to infantylny małolat bez pojęcia, czym była Służba Bezpieczeństwa.