Kultura

Politycy, którzy piszą powieści, literaci, którzy biorą się za politykę. Przypadek Andrzeja Pilipiuka

Autorzy książek dzielą się na tych, którzy chętnie mówią o swoich poglądach politycznych, tych którzy nigdy nic o tym nie mówią oraz tych, którzy startują w wyborach. I ci są najbardziej interesujący.

Niedoszły polityk UPR, prozaik Andrzej Pilipiuk, autor wydanej właśnie nowej książki pt. „Zły las”, będzie gościem Mariusza Cieślika w kolejnym wydaniu programu „Koło Pióra”, które TVP Kultura pokaże w czwartek 28 marca 2019 r. o godz. 22.10.

Niedawno pierwszą powieść wydał były prezydent Stanów Zjednoczonych Bill Clinton. Thriller „Gdzie jest prezydent?” odniósł duży sukces w Ameryce, a odniósłby pewnie jeszcze większy gdyby – wśród agentów CIA, cyberterrorystów i dżihadystów – pojawiła się Monika Lewinski. Książka jest już dostępna w polskim przekładzie, a kto wie, może doczekamy się też wersji serialowej. Tu jednak potrzebny jest mały przypis. Autorstwo Clintona jest w tym wypadku dyskusyjne, jako że wydał to wspólnie z niejakim Jamesem Pattersonem, znanym producentem książkowej pulpy.

Takich wątpliwości nie ma w przypadku dwóch piszących Brytyjczyków Jeffreya Archera i Michaela Dobbsa. Ostatnio na fali jest zwłaszcza ten drugi, dawny współpracownik Margaret Thatcher, autor książkowego pierwowzoru serialu „House of Cards”. Najpierw podbił rynek brytyjski (m.in. dzięki serialowi BBC), a dzięki Kevinowi Spacey zdobył sławę globalną.
Bill Clinton wraz Jamesem Pattersonem w połowie ubiegłego roku wydał książkę "The President Is Missing", która ukazała się potem w polskim przekładzie pod tytułem "Gdzie jest prezydent". Fot. Slaven Vlasic/Getty Images
Ale najpopularniejszym pisarzem wśród polityków był i jest Jeffrey Archer, którego książki sprzedały się na świecie w nakładzie 330 milionów egzemplarzy. On też wywodzi się z kręgów konserwatywnych, był nawet zastępcą Thatcher i kandydatem na burmistrza Londynu, ale siedział też w więzieniu za krzywoprzysięstwo. Niesłychanie barwna postać: arystokrata, biznesmen, skandalista. Jeśli komuś się wydaje, że Krystyna Pawłowicz ma niewyparzony język, to powinien posłuchać jak – w czasie kryzysu, kiedy bezrobocie biło wszelkie rekordy – Archer opowiadał, że młodzi nie pracują, bo im się nie chce.

Tchórz? Konformista? Kanalia? Literacka gwiazda!

Napisał obrzydliwy paszkwil na Czesława Miłosza, głosił pochwałę stalinowskiej bezpieki w czasie, gdy w katowniach mordowano AK-owców.

zobacz więcej
A skoro już jesteśmy przy politykach polskich to warto zauważyć, że w naszym kraju szczególną aktywność literacką przejawiają ludzie związani z dzisiejszą opozycją. Dwie powieści napisał Igor Ostachowicz, doradca Donalda Tuska. Pierwsza z nich – „Noc żywych Żydów” – była zresztą pewnym sukcesem. Doczekała się nawet adaptacji teatralnej, choć, gdyby napisał ją ktoś inny, to książka nie zostałaby raczej zauważona.

Mnie osobiście wydawała się wtórna wobec poetyki Tarantino, a zwłaszcza „Bękartów wojny” i trochę za bardzo epatowała przemocą. Kolejnej książce Ostachowicza nie pomógł nawet dobry polityczny tytuł – „Zielona wyspa” – okazała się rzewną grafomanią i przeszła kompletnie niezauważona. Podobnie jak powieść posłanki Platformy Obywatelskiej Joanny Muchy.

I tu dochodzimy do gościa programu „Koło pióra” Andrzeja Pilipiuka, niedoszłego parlamentarzysty Unii Polityki Realnej. Autor cyklu o Jakubie Wędrowyczu szczęśliwie nie zrobił żadnej kariery politycznej i - dzięki temu, że w 2005 roku nie dostał się do Sejmu startując z listy Platformy Janusza Korwin-Mikkego, a w 2009 roku nie wszedł do Parlamentu Europejskiego z listy UPR - wciąż imponuje wydajnością. Publikuje jedną do dwóch książek rocznie i są to rzeczy bardzo sprawnie napisane. Takie jak wydany właśnie zbiór opowiadań „Zły las”.
Z książek Andrzeja Pilipiuka wyłania się obraz autora jako twardego konserwatysty. Fot. PAP / Andrzej Rybczyński
Pilipiuk to jedyny autor, spośród przywołanych powyżej, z którego tekstów można wywnioskować co autor myśli o świecie. Z jego książek wyłania się obraz twardego konserwatysty, ceniącego polską tradycję, a czasami wręcz odwołującego się do sympatii monarchistycznych. Widać to zwłaszcza w cyklu o historyku Robercie Stormie, badającym różne tajemnice przeszłości. Cóż, Pilipiuk w polityce kariery nie zrobił, ale swoje poglądy traktuje serio. I to go najwyraźniej różni od profesjonalnych polityków.

– Mariusz Cieślik

TYGODNIK TVP, ul. Woronicza 17, 00-999 Warszawa. Redakcja i autorzy


Kolejne wydanie programu „Koło Pióra” zostanie wyemitowane 28 marca 2019 r. o godz. 22.10 w TVP Kultura. Gośćmi Mariusza Cieślika będą prozaik Andrzej Pilipiuk, który wydał właśnie nową książkę pt. „Zły las” oraz literaturoznawca Marek Troszyński, autor książki „Słowacki. Poza kanonem” (3 kwietnia przypada 170. rocznica śmierci poety).
Zobacz wyemitowane odcinki programu „Koło pióra”:
Zdjęcie główne: Fot. materiały prasowe
Zobacz więcej
Kultura Najnowsze wydanie
Ludwik XV - sybaryta ożeniony z Polką: „Po nas choćby potop”
Jako pierwszy zniknął konny posąg króla w Paryżu. Zastąpiła go gilotyna.
Kultura Poprzednie wydanie
Popkulturowi tropiciele zbrodni
Niektórzy stali się świrami, a reputacja innych zawsze była naganna.
Kultura Poprzednie wydanie
Parszywa dwunastka, czyli oblicza władzy
Z „Żywotów cezarów” znamy anegdotę o kościach, które „zostały rzucone”, czy pieniądzach, które nie śmierdzą.
Kultura wydanie 20.01.2023 – 27.01.2023
Ścierki sióstr wizytek
Malarze bez dłoni, rąk, bez nadziei, zesłani… Obrazy styczniowych powstańców.
Kultura wydanie 20.01.2023 – 27.01.2023
Ptak, który mówił
Urzekał bezpośredniością. Zero gwiazdorowania – Andrzeja Dudzińskiego wspomina Monika Małkowska.