Felietony

Dymna to równa dziewucha. Kopci szlugi i przeklina

Z panią Anną pogadaliśmy o dziecku w sobie i o tym, co ono nam daje bądź zabiera. W gruncie rzeczy boję się tego dziecka w sobie. To straszny potwór, rozrabiaka i zdarza mu się bywać okrutnym.

W sobotę 9 marca na antenie TVP Kultura o godz. 15.20 rusza nowy program – „One: kobiety kultury”. W pierwszym odcinku Łukasz Orbitowski porozmawia z Anną Dymną.

Teksty pisane pod pseudonimem, przemycane na Zachód. Między dramatem a groteską

Opowiadanie wywiózł niemiecki dziennikarz towarzyszący kanclerzowi RFN w czasie wizyty w Polsce.

zobacz więcej
Nigdy nie przypuszczałem, że będę zajmował się telewizją.

Przewidywałem dla siebie najróżniejsze życiowe ścieżki. Planowałem karierę malarza i budowlańca, przemknęło też marzenie o aktorstwie, zgasłe zresztą we wczesnej młodości, kiedy zrozumiałem, że zęby mi się same z siebie nie wyprostują. Mówiąc szczerze, uznałem, że facet z moją gębą i głosem pełnym żwiru nie nadaje się do tej roboty.

A jednak, trzy lata temu wymyśliłem i zacząłem realizować program pod szyldem „Dezerterzy”. Spodziewałem się, że zleci z ramówki po paru odcinkach. Wyprodukowaliśmy ich niemal sto, a ja nieoczekiwanie dla siebie zyskałem drugi zawód. Stało się to w rejonach czterdziestki. Nigdy nie przypuszczałem, że tego rodzaju przygoda będzie moim udziałem.

„Dezerterów” zamknąłem z własnej woli i bez żalu. Pewnych rzeczy nie można ciągnąć w nieskończoność. Porozmawiałem z większością artystów, z którymi chciałem pogadać. Stwierdziłem, że kostnieję i chciałem spróbować czegoś nowego. Zamknąłem jedne drzwi i otworzyłem nowe.

„One: kobiety kultury” wzięły się z przykrej konstatacji, że mimo intensywnej działalności twórczej kobiet, mówi się o niej i o Nich nazbyt niewiele. W gruncie rzeczy macam tutaj belkę we własnym oku. Z parytetem niezbyt wyszło w „Dezerterach”. Miałem za to w pamięci cudowne rozmowy z Majką Jeżowską, Katarzyną Nosowską, Zosią Fraś, Natalią Zamilską, Basią Klicką i innymi.
Za nowym kryterium poszły kolejne. Zmieniliśmy studio na restaurację, Warszawę na Kraków, a ja zyskałem nadzieję na gości największego formatu. Wygląda na to, że wyszło, bo w pierwszym odcinku miałem przyjemność porozmawiać z Anną Dymną.

Mój kumpel – nie powiem kto – pracował z panią Anną przy jednym z najgłośniejszych przedstawień teatralnych ostatnich lat. Grali tam razem, że tak się wyrażę. Powiedział, że pani Anna to równa dziewucha. Kopci szlugi i przeklina. Same zalety, przynajmniej z mojego punktu widzenia. Doszło do nich też poczucie humoru.

Pamiętam, jak czekaliśmy na rozpoczęcie nagrań. Praca na planie głównie na tym polega. Ja znajdowałem się w pomieszczeniu, pani Anna na zewnątrz, z wiadomych powodów. Dzieliła nas szyba. Wcześniej spotkaliśmy się tylko na moment, w korytarzu. Nudziłem się jak mops, gadałem jakieś bzdury, machałem przy tym rękami i generalnie robiłem z siebie widowisko.

Nagle zobaczyłem panią Annę jak rozpłaszcza nos na szybie, tuż koło mnie. Jak widać, nie ma do siebie przesadnie nabożnego stosunku.
No a potem zrobiliśmy tę rozmowę. Pogadaliśmy o dziecku w sobie i o tym, co ono nam daje bądź zabiera. W gruncie rzeczy boję się tego dziecka w sobie. To straszny potwór, rozrabiaka i zdarza mu się bywać okrutnym. Interlokutorka pozwoliła sobie mieć inne zdanie. Było o domu, o kotach, o tajemnicach, a także o papierosach bez filtra. Zapytałem, czy ludzie są dobrzy. Podobno są. Mam inne zdanie, ale cieszę się, że ktoś jeszcze w to wierzy.

Jedliśmy palcami, bo smaczniej. Tak było.

– Łukasz Orbitowski

TYGODNIK TVP, ul. Woronicza 17, 00-999 Warszawa. Redakcja i autorzy


W sobotę 9 marca na antenie TVP Kultura o godz. 15.20 rusza nowy program – „One: kobiety kultury”. W pierwszym odcinku Łukasz Orbitowski rozmawia z Anną Dymną. Fot. TVP
Łukasz Orbitowski ukończył filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jako recenzent i felietonista współpracował m.in. z „Nową Fantastyką”, „Przekrojem”, „Mówią Wieki”. Jest laureatem Paszportu „Polityki” za powieść „Inna dusza”. Za tę samą książkę był nominowany do Nagrody Literackiej „Nike” oraz do Nagrody Literackiej Gdynia. W latach 2016-2018 prowadził program „Dezerterzy” na antenie TVP Kultura.
Zobacz wyemitowane odcinki programu „One: kobiety kultury”:
Zdjęcie główne: Anna Dymna i Jerzy Trela w spektaklu Teatru Telewizji „Noc Walpurgii albo Kroki Komandora” Wieniedikta Jerofiejewa w reżyserii Kazimierza Kutza (1991). Fot. Ryszard Kornecki / TVP
Zobacz więcej
Felietony Najnowsze wydanie
Rosyjski myśliciel: polski katolicyzm trzeba rozkładać od środka
Sowieckie metody, takie jak moralne osłabianie społeczeństw desygnowanych na wroga, pozostają aktualne.
Felietony Najnowsze wydanie
Lekkość tancerki i radość z demolowania kuchni
W jej filmach strach miesza się z nadzieją.
Felietony Najnowsze wydanie
Tu malował Kossak, a Dietrich odmówiła autografu dla radia NRD
Hotel Bristol zbudowała spółka Ignacego Paderewskiego. Przetrwał dwie wojny. Kiedy Gomułka zakazał importu kawy, na filiżankę czarnej zaglądali tam Joe Alex, Gustaw Holoubek czy Roman Polański.
Felietony Najnowsze wydanie
Korbka
Satyra Andrzeja Krauzego w Tygodniku TVP.
Felietony Najnowsze wydanie
W głąb
Komentarze Piotra Młodożeńca w Tygodniku TVP.