Felietony

Dymna to równa dziewucha. Kopci szlugi i przeklina

Z panią Anną pogadaliśmy o dziecku w sobie i o tym, co ono nam daje bądź zabiera. W gruncie rzeczy boję się tego dziecka w sobie. To straszny potwór, rozrabiaka i zdarza mu się bywać okrutnym.

W sobotę 9 marca na antenie TVP Kultura o godz. 15.20 rusza nowy program – „One: kobiety kultury”. W pierwszym odcinku Łukasz Orbitowski porozmawia z Anną Dymną.

Teksty pisane pod pseudonimem, przemycane na Zachód. Między dramatem a groteską

Opowiadanie wywiózł niemiecki dziennikarz towarzyszący kanclerzowi RFN w czasie wizyty w Polsce.

zobacz więcej
Nigdy nie przypuszczałem, że będę zajmował się telewizją.

Przewidywałem dla siebie najróżniejsze życiowe ścieżki. Planowałem karierę malarza i budowlańca, przemknęło też marzenie o aktorstwie, zgasłe zresztą we wczesnej młodości, kiedy zrozumiałem, że zęby mi się same z siebie nie wyprostują. Mówiąc szczerze, uznałem, że facet z moją gębą i głosem pełnym żwiru nie nadaje się do tej roboty.

A jednak, trzy lata temu wymyśliłem i zacząłem realizować program pod szyldem „Dezerterzy”. Spodziewałem się, że zleci z ramówki po paru odcinkach. Wyprodukowaliśmy ich niemal sto, a ja nieoczekiwanie dla siebie zyskałem drugi zawód. Stało się to w rejonach czterdziestki. Nigdy nie przypuszczałem, że tego rodzaju przygoda będzie moim udziałem.

„Dezerterów” zamknąłem z własnej woli i bez żalu. Pewnych rzeczy nie można ciągnąć w nieskończoność. Porozmawiałem z większością artystów, z którymi chciałem pogadać. Stwierdziłem, że kostnieję i chciałem spróbować czegoś nowego. Zamknąłem jedne drzwi i otworzyłem nowe.

„One: kobiety kultury” wzięły się z przykrej konstatacji, że mimo intensywnej działalności twórczej kobiet, mówi się o niej i o Nich nazbyt niewiele. W gruncie rzeczy macam tutaj belkę we własnym oku. Z parytetem niezbyt wyszło w „Dezerterach”. Miałem za to w pamięci cudowne rozmowy z Majką Jeżowską, Katarzyną Nosowską, Zosią Fraś, Natalią Zamilską, Basią Klicką i innymi.
Za nowym kryterium poszły kolejne. Zmieniliśmy studio na restaurację, Warszawę na Kraków, a ja zyskałem nadzieję na gości największego formatu. Wygląda na to, że wyszło, bo w pierwszym odcinku miałem przyjemność porozmawiać z Anną Dymną.

Mój kumpel – nie powiem kto – pracował z panią Anną przy jednym z najgłośniejszych przedstawień teatralnych ostatnich lat. Grali tam razem, że tak się wyrażę. Powiedział, że pani Anna to równa dziewucha. Kopci szlugi i przeklina. Same zalety, przynajmniej z mojego punktu widzenia. Doszło do nich też poczucie humoru.

Pamiętam, jak czekaliśmy na rozpoczęcie nagrań. Praca na planie głównie na tym polega. Ja znajdowałem się w pomieszczeniu, pani Anna na zewnątrz, z wiadomych powodów. Dzieliła nas szyba. Wcześniej spotkaliśmy się tylko na moment, w korytarzu. Nudziłem się jak mops, gadałem jakieś bzdury, machałem przy tym rękami i generalnie robiłem z siebie widowisko.

Nagle zobaczyłem panią Annę jak rozpłaszcza nos na szybie, tuż koło mnie. Jak widać, nie ma do siebie przesadnie nabożnego stosunku.
No a potem zrobiliśmy tę rozmowę. Pogadaliśmy o dziecku w sobie i o tym, co ono nam daje bądź zabiera. W gruncie rzeczy boję się tego dziecka w sobie. To straszny potwór, rozrabiaka i zdarza mu się bywać okrutnym. Interlokutorka pozwoliła sobie mieć inne zdanie. Było o domu, o kotach, o tajemnicach, a także o papierosach bez filtra. Zapytałem, czy ludzie są dobrzy. Podobno są. Mam inne zdanie, ale cieszę się, że ktoś jeszcze w to wierzy.

Jedliśmy palcami, bo smaczniej. Tak było.

– Łukasz Orbitowski

TYGODNIK TVP, ul. Woronicza 17, 00-999 Warszawa. Redakcja i autorzy


W sobotę 9 marca na antenie TVP Kultura o godz. 15.20 rusza nowy program – „One: kobiety kultury”. W pierwszym odcinku Łukasz Orbitowski rozmawia z Anną Dymną. Fot. TVP
Łukasz Orbitowski ukończył filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jako recenzent i felietonista współpracował m.in. z „Nową Fantastyką”, „Przekrojem”, „Mówią Wieki”. Jest laureatem Paszportu „Polityki” za powieść „Inna dusza”. Za tę samą książkę był nominowany do Nagrody Literackiej „Nike” oraz do Nagrody Literackiej Gdynia. W latach 2016-2018 prowadził program „Dezerterzy” na antenie TVP Kultura.
Zobacz wyemitowane odcinki programu „One: kobiety kultury”:
Zdjęcie główne: Anna Dymna i Jerzy Trela w spektaklu Teatru Telewizji „Noc Walpurgii albo Kroki Komandora” Wieniedikta Jerofiejewa w reżyserii Kazimierza Kutza (1991). Fot. Ryszard Kornecki / TVP
Zobacz więcej
Felietony Najnowsze wydanie
Latami była więziona na Mokotowie. Potem donosiła na inteligencję
Budziła zaciekawienie paryskiej elity z jej lewicowymi złudzeniami. Dotarła też do Pabla Picassa i w imieniu ambasady mogła go zaprosić do Polski.
Felietony Najnowsze wydanie
W ‘68 wyjechał z Polski i spuścił zasłonę niepamięci na komunizm
Pisał scenariusze filmowe i był żywiołowy – idąc ulicą był gotów wdać się w rozmowę z kolejnym przechodniem, który zwrócił jego uwagę.
Felietony Najnowsze wydanie
Solidarność
Komentarze Piotra Młodożeńca w Tygodniku TVP.
Felietony Najnowsze wydanie
Selfie
Satyra Andrzeja Krauzego w Tygodniku TVP.
Felietony Poprzednie wydanie
Marynareczka, przez którą dziecko wyzwało mnie od „krasnala”
Cała inteligencja warszawska ubierała się na pchlim targu.