Felietony

Przyjaciel żony Cyrankiewicza, który przepowiedział, że Karol Wojtyła zostanie papieżem

Był osobą zauważalną. Obok „Krokodyla” była taka wspaniała sprzedawczyni kwiatów, która widząc go powiedziała: „Przed wojną miałam stragan na Placu Teatralnym i ten hrabia zawsze u mnie kupował kwiaty i ofiarowywał aktorkom”. Miał takie przyjaźnie wśród aktorek, a jedną z nich była młoda Nina Andrycz. Andrzej Dobosz wspomina Adama Mauersbergera w 57. odcinku programu „Spis treści”.

Komunistyczni prominenci od niego uczyli się, jak ma się zachowywać dżentelmen

Grypsy, krzyk wdowy, chodzące obrazy i karabiny ustawione w rogach dziedzińca. Andrzej Dobosz w 15. odcinku programu „Z pamięci” wspomina Adama Mauersbergera.

zobacz więcej
Adam Mauersberger był człowiekiem przepastnej wiedzy na najrozmaitsze tematy, kojarzącym sobie rzeczy nieoczekiwane, wydarzenia współczesne z osiemnastowiecznymi. Monologował. Czasem zadawał pytania rozmówcy, ale należało szybko odpowiedzieć, żeby nie wytrącać go z toku.

Miewał dziwne przyjaźnie. Bardzo pięknie opisał go Marek Nowakowski, te jego monologi.

W Wielki Piątek 1968 roku zapomniałem o tym, co nastąpi i nie zgromadziłem odpowiedniej ilości pokarmu. „Literaci”, u których jadałem normalnie, byli zamknięci. Wiedziałem, że jeśli pójdę do moich rodziców, to zapędzą mnie do gniecenia ciasta. Próbowałem wkroczyć do baru na rogu Hotelu Europejskiego, ale tam zobaczyłem dawnych redaktorów „Po prostu”, którzy ucieszyli się na mój widok i zaczęli mnie tak gwałtownie zapraszać, że strącili dwa kufle z piwem. Więc cofnąłem się stamtąd i taki głodny spotkałem pana Mauersbergera.

– O, dawno nie rozmawialiśmy – powiedział. Wstąpił do „Fukiera”, kupił dwie flaszki wina i otworzył mi całą. To było gdzieś koło trzeciej. I tak, wolno pijąc to wino w ciągu ośmiu godzin, wstaliśmy zupełnie trzeźwi i po wysokich schodach bez żadnego kłopotu wyszedłem, pożegnany.

Mauersberger na przykład bardzo zauważył postać kardynała Karola Wojtyły i on przepowiadał, że papiestwo będzie nieuchronnym ukoronowaniem drogi kardynała Wojtyły, na co byli świadkowie.

Adam Mauersberger był osobą zauważalną. Obok „Krokodyla” była taka wspaniała sprzedawczyni kwiatów, ze straganem. I ona kiedyś, widząc Mauersbergera przechodzącego przez Rynek, powiedziała: – Ja przed wojną miałam stragan na Placu Teatralnym i ten hrabia zawsze u mnie tam kupował kwiaty i ofiarowywał aktorkom.

Miał takie swoje przyjaźnie, przy czym jedną z tych przyjaźni – nie jedyną wśród aktorek – była młoda Nina Andrycz, która go chyba zapraszała do siebie już jako premierowa (żona Józefa Cyrankiewicza – red.).
„Spis treści”, odc. 57. Andrzej Dobosz o Adamie Mauersbergerze

TYGODNIK TVP, ul. Woronicza 17, 00-999 Warszawa. Redakcja i autorzy


– Andrzej Dobosz,
filozof i polonista, autor felietonów – w tym zbiorów „Pustelnik z Krakowskiego Przedmieścia” (1993), „Generał w bibliotece” (2001), „Ogrody i śmietniki” (2008), „Z różnych półek”(2014) – oraz opowiadania „O kapeluszu” (1999). Doktoryzował się u Leszka Kołakowskiego, przyjaźnił się z Janem Józefem Lipskim, chadzał na spotkania w kawiarni PIW-u przy „opozycyjnym” stoliku Antoniego Słonimskiego. Był inwigilowany przez SB, w 2005 r. otrzymał od IPN status osoby represjonowanej. W 1974 r. wyemigrował do Francji, prowadził w Paryżu polską księgarnię. Zagrał epizody w wielu filmach: „Rejsie” (Marek Piwowski, 1970), „Trzecia część nocy” (Andrzej Żuławski, 1971), „Trzeba zabić tę miłość” (Janusz Morgenstern, 1972), „Stawiam na Tolka Banana” (Stanisław Jędryka według powieści Adama Bahdaja, 1973) oraz „Ryś” (Stanisław Tym, 2007; Dobosz nawiązywał do swej roli filozofa z „Rejsu”).TVP1 emituje cykl rozmów z Andrzejem Doboszem „Spis treści” w każdą sobotę i niedzielę. Programy te co piątek można przedpremierowo obejrzeć w Tygodniku TVP.
Zobacz też pozostałe odcinki programu „Spis treści”. Numery 1-20:
„Spisy treści” od odcinka 21. do 40.:
„Spisy treści” od odcinka 41.:
Zobacz więcej
Felietony Poprzednie wydanie
3 maja 1791. Konserwatywna rewolucja
Jest rozpowszechniona opinia, że był to po prostu… zamach stanu.
Felietony Poprzednie wydanie
Ogród
Komentarze Piotra Młodożeńca w Tygodniku TVP.
Felietony Poprzednie wydanie
Pan Pióro i ptak
Andrzej Krauze dla Tygodnika TVP.
Felietony Poprzednie wydanie
Miś na skalę naszych możliwości. Czyli tryumf chłopca do bicia
Cenzurę brał na przeczekanie. „Ci co dziś każą wycinać, jutro sami zostaną wycięci” – mawiał.
Felietony wydanie 23.04.2021 – 30.04.2021
Pandemia odsłoniła narodowe egoizmy. Czy zniszczy Unię?
Warszawa nie może sobie pozwolić wobec Moskwy na taką politykę, jaką prowadzą Paryż, Berlin i Budapeszt.