Felietony

Wścibska żona bigamisty, który po pijanemu poślubił szpiega

To właściwie książka o precyzyjnym działaniu wywiadów. Akcja jest tak prowadzona, że co rozdział – zaskakuje. Że nie sposób przewidzieć, co stanie się dalej. I zaczynając lekturę nie potrafimy się od niej oderwać. Andrzej Dobosz w 47. odcinku programu „Spis treści” o powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza „Pamiętnik pani Hanki”.

Pierwsza w Polsce kobieta prokurator skazuje niewinnego na śmierć

Wygłasza bardzo efektowne przemówienia, a jednocześnie bywa absolutnie nieobiektywna.

zobacz więcej
Tadeusz Dołęga-Mostowicz urodził się w roku 1898. Do czasu wojny zdążył zrobić maturę i zaczął studia na uniwersytecie w Kijowie. W 1918 roku przedostał się do Polski. Brał udział w walkach roku 1918 i wojnie roku 1920.

Wcześnie debiutował i stał się bardzo popularnym autorem w 20-leciu. Najgłośniejsza z jego powieści to „Kariera Nikodema Dyzmy”.

Wszystkie jego powieści sensacyjne były drukowane najpierw w odcinku w gazetach. A też często filmowane z najgłośniejszymi ówczesnymi aktorami.

„Pamiętnik pani Hanki” jest historią wyższego urzędnika polskiego MSZ. Osoby skłonnej do licznych refleksji, które zapisuje, więc na przykład: „Tyle się mówi o bezrobociu. Ja, gdybym stała na czele rządu, zlikwidowałabym ten problem. Po prostu wszystkich mężczyzn, którzy nie chcą pracować, zamknęłabym do więzienia”.

Jest to osoba, która potrafi otworzyć kopertę adresowaną do jej męża. Okazuje się, że jest to list kobiety będącej żoną męża jej, którego wprawdzie opuściła przed ośmiu laty, ale teraz wraca i zwraca mu uwagę, że jest on bigamistą.

Wstrząśnięta, ale mąż wkrótce przyznaje się do tego. Okazuje się, że osiem lat temu, będąc młodym funkcjonariuszem MSZ, został wysłany z papierami do Stanów Zjednoczonych. I tam poznał jakąś Amerykankę mówiącą po polsku, z którą po pijanemu wziął ślub. Nie mógł jej odnaleźć i nie mógł się rozwieść, nie mając świadectwa ślubu.

Hanka uruchamia biuro detektywów w Brukseli. I detektyw odnajduje, że owa żona pierwsza w ciągu ostatnich ośmiu lat pojawiła się w dziewięciu stolicach europejskich, jako kolejne dziewięć różnych osób. Detektyw przypuszcza, że musi to być ktoś związany z wywiadem.

I rzeczywiście Amerykanka spotyka się z mężem Jackiem i mówi, że odda mu świadectwo ślubu, tylko żąda ważnych papierów. No i w tym momencie zostaje aresztowana.

Także jest to właściwie książka o precyzyjnym działaniu wywiadów. Akcja jest tak prowadzona, że co rozdział – zaskakuje. Że nie sposób przewidzieć, co stanie się dalej. I zaczynając lekturę nie potrafimy się od niej oderwać.
„Spis treści”, odc. 47. Andrzej Dobosz o „Pamiętniku pani Hanki” Tadeusza Dołęgi-Mostowicza

TYGODNIK TVP, ul. Woronicza 17, 00-999 Warszawa. Redakcja i autorzy


– Andrzej Dobosz,
filozof i polonista, autor felietonów – w tym zbiorów „Pustelnik z Krakowskiego Przedmieścia” (1993), „Generał w bibliotece” (2001), „Ogrody i śmietniki” (2008), „Z różnych półek”(2014) – oraz opowiadania „O kapeluszu” (1999). Doktoryzował się u Leszka Kołakowskiego, przyjaźnił się z Janem Józefem Lipskim, chadzał na spotkania w kawiarni PIW-u przy „opozycyjnym” stoliku Antoniego Słonimskiego. Był inwigilowany przez SB, w 2005 r. otrzymał od IPN status osoby represjonowanej. W 1974 r. wyemigrował do Francji, prowadził w Paryżu polską księgarnię. Zagrał epizody w wielu filmach: „Rejsie” (Marek Piwowski, 1970), „Trzecia część nocy” (Andrzej Żuławski, 1971), „Trzeba zabić tę miłość” (Janusz Morgenstern, 1972), „Stawiam na Tolka Banana” (Stanisław Jędryka według powieści Adama Bahdaja, 1973) oraz „Ryś” (Stanisław Tym, 2007; Dobosz nawiązywał do swej roli filozofa z „Rejsu”).TVP1 emituje cykl rozmów z Andrzejem Doboszem „Spis treści” w każdą sobotę i niedzielę. Programy te co piątek można przedpremierowo obejrzeć w Tygodniku TVP.
Zobacz też pozostałe odcinki programu „Spis treści”. Numery 1-20:
„Spisy treści” od odcinka 21. do 40.:
„Spisy treści” od odcinka 41.:
Zobacz więcej
Felietony Najnowsze wydanie
Generator
Komentarze Piotra Młodożeńca w Tygodniku TVP.
Felietony Najnowsze wydanie
Potęga smaku
Andrzej Krauze dla Tygodnika TVP.
Felietony Najnowsze wydanie
„Galernicy wrażliwości” znają się na moralnym szantażu
To nie kobietom w ciąży i dzieciom polska Straż Graniczna musiała stawić opór, a masie silnych mężczyzn.
Felietony Najnowsze wydanie
Lepszy garnitur z bistoru czy tatuaż?
Dylematy pod śmietnikiem.
Felietony Poprzednie wydanie
Gębę rasisty przyprawia się każdemu, kto narusza tabu
Gdy zobaczyłem dramatyczne relacje z Lampedusy, przed moimi oczami stanęły obrazki z powieści Raspaila.