Felietony

Ubekistan, fenomen przełomu wieków, zachodni oddech, kreślarz map, góral – samouk… Rankingi stulecia

Po trzy najważniejsze dla Polski filmy, sportowców, pisarzy, naukowców i zdobywców typuje niewzykle fachowe jury: Krzysztof Kłopotowski, Przemysław Babiarz, Mateusz Matyszkowicz, Tomasz Rożek i Monika Rogozińska.

Rankingi przygotował serwis Niepodlegla.tvp.pl z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.Krzysztof Kłopotowski – najważniejsze filmy stulecia

Filmy Andrzeja Wajdy znalazły się w czołówce subiektywnego rankingu najistotniejszych dzieł stulecia kultowego krytyka Krzysztofa Kłopotowskiego. Szokuje miejsce trzecie.

Współprowadzący program „Tanie dranie” w TVP Kultura prezentuje wybrane przez siebie trzy obrazy, ale nie trzy najlepsze, lecz te, które – w jego ocenie – miały największy wpływ społeczny i kulturowy na Polaków.
Krzysztof Kłopotowski – trzy najważniejsze filmy
Przemysław Babiarz – największe gwiazdy sportu

Pierwsi olimpijczycy, a zarazem bohaterowie II wojny światowej, multimedalistka i społeczny fenomen przełomu XX i XXI wieku. Kogo znany komentator sportowy umieścił w swym subiektywnym rankingu największych sportowców reprezentujących Polskę w tym stuleciu?

Jedno jest pewne – Przemysław Babiarz listę osobowości polskiego sportu wydłuża znacznie poza przyjętą konwencję „trzech naj”…
Przemysław Babiarz – największe gwiazdy sportu
Mateusz Matyszkowicz – najbardziej znaczące pióra

Odtwórca tożsamości, którą Polsce odcięto wraz z Kresami. Kreślarz mapy, w której widzimy samych siebie. I ten, który daje Polakom oddech zachodniego świata. Jakich pisarzy i dlaczego ich Mateusz Matyszkowicz, prowadzący w TVP Kultura program „Chuligan literacki”, wytypował jako najważniejsze postacie polskiej literatury ostatnich 100 lat?

Tylko jeden z nich był Noblistą, a na nagrodę tę zasługuje – jak wskazuje krytyk literacki – wszystkich trzech. I nie tylko oni. – To jedynie początek kanonu. Nawet lista stu nazwisk nie oddaje możliwości pełnego posmakowania wielkości polskiej literatury – mówi Matyszkowicz.
Mateusz Matyszkowicz – najbardziej znaczące pióra stulecia
Tomasz Rożek – trzech naukowców najwyższej wagi

Jeden wynalazł sposób na chorobę, która zabijałą miliony ludzi. Drugi stworzył poważną gałąź przemysłu. Trzeci to góral i… samouk. To trzech naukowców II RP, którzy – zdaniem Tomasza Rożka, prowadzącego „Sondę 2” w TVP – odegrali znaczącą rolę nie tylko w międzywojniu. Zobacz, kim są.

Tomasz Rożek – trzech naukowców najwyższej wagi
Monika Rogozińska – zwycięzcy wśród zdobywców

Pierwsi jeszcze przed wojną weszli na siedmiotysięcznik Nanda Devi, co symbolicznie zapoczątkowało historię polskiego himalaizmu. Kolejni zadziwili świat w burzliwych latach 1980 i 1981.

To Polacy pierwsi zdobyli Mount Everest zimą i odkryli najgłębszy na świecie kanion Colca. Poznaj zdobywców stulecia wytypowanych przez podróżniczkę, dziennikarkę, pisarkę i miłośniczkę gór Monikę Rogozińską.
Monika Rogozińska – zwycięzcy wśród zdobywców
– Cezary Korycki

TYGODNIK TVP, ul. Woronicza 17, 00-999 Warszawa. Redakcja i autorzy

Zdjęcie główne: Bielsko-Biała, listopad 2018. Wystawa Mariana Cholerka na Zamku Książąt Sułkowskich „Orły polskie na stulecie odzyskania niepodległości”. Artysta wykonuje orły z części po zegarkach mechanicznych. Fot. PAP/Andrzej Grygiel
Zobacz więcej
Felietony Najnowsze wydanie
Tymczasowość to norma w tym zawodzie
Tu nie ma, że tatuś załatwi. Nic nie znaczą układy partyjne czy koneksje towarzyskie.
Felietony Najnowsze wydanie
Co znaczy „Z”
Komentarze Piotra Młodożeńca w Tygodniku TVP.
Felietony Najnowsze wydanie
Zdobycie Mariupola
Andrzej Krauze dla Tygodnika TVP.
Felietony Najnowsze wydanie
To ukraiński patriotyzm i tradycja uwierają Kreml
Skrzydła są atrybutem świętego Michała Archanioła, patrona Kijowa, którego Sowieci rugowali z przestrzeni publicznej.
Felietony Najnowsze wydanie
Druga śmierć Zygielbojma
Mówił o sobie: „ja nie jestem Żydem z Polski, ja jestem polskim Żydem”.