Felietony

Ubekistan, fenomen przełomu wieków, zachodni oddech, kreślarz map, góral – samouk… Rankingi stulecia

Po trzy najważniejsze dla Polski filmy, sportowców, pisarzy, naukowców i zdobywców typuje niewzykle fachowe jury: Krzysztof Kłopotowski, Przemysław Babiarz, Mateusz Matyszkowicz, Tomasz Rożek i Monika Rogozińska.

Rankingi przygotował serwis Niepodlegla.tvp.pl z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.Krzysztof Kłopotowski – najważniejsze filmy stulecia

Filmy Andrzeja Wajdy znalazły się w czołówce subiektywnego rankingu najistotniejszych dzieł stulecia kultowego krytyka Krzysztofa Kłopotowskiego. Szokuje miejsce trzecie.

Współprowadzący program „Tanie dranie” w TVP Kultura prezentuje wybrane przez siebie trzy obrazy, ale nie trzy najlepsze, lecz te, które – w jego ocenie – miały największy wpływ społeczny i kulturowy na Polaków.
Krzysztof Kłopotowski – trzy najważniejsze filmy
Przemysław Babiarz – największe gwiazdy sportu

Pierwsi olimpijczycy, a zarazem bohaterowie II wojny światowej, multimedalistka i społeczny fenomen przełomu XX i XXI wieku. Kogo znany komentator sportowy umieścił w swym subiektywnym rankingu największych sportowców reprezentujących Polskę w tym stuleciu?

Jedno jest pewne – Przemysław Babiarz listę osobowości polskiego sportu wydłuża znacznie poza przyjętą konwencję „trzech naj”…
Przemysław Babiarz – największe gwiazdy sportu
Mateusz Matyszkowicz – najbardziej znaczące pióra

Odtwórca tożsamości, którą Polsce odcięto wraz z Kresami. Kreślarz mapy, w której widzimy samych siebie. I ten, który daje Polakom oddech zachodniego świata. Jakich pisarzy i dlaczego ich Mateusz Matyszkowicz, prowadzący w TVP Kultura program „Chuligan literacki”, wytypował jako najważniejsze postacie polskiej literatury ostatnich 100 lat?

Tylko jeden z nich był Noblistą, a na nagrodę tę zasługuje – jak wskazuje krytyk literacki – wszystkich trzech. I nie tylko oni. – To jedynie początek kanonu. Nawet lista stu nazwisk nie oddaje możliwości pełnego posmakowania wielkości polskiej literatury – mówi Matyszkowicz.
Mateusz Matyszkowicz – najbardziej znaczące pióra stulecia
Tomasz Rożek – trzech naukowców najwyższej wagi

Jeden wynalazł sposób na chorobę, która zabijałą miliony ludzi. Drugi stworzył poważną gałąź przemysłu. Trzeci to góral i… samouk. To trzech naukowców II RP, którzy – zdaniem Tomasza Rożka, prowadzącego „Sondę 2” w TVP – odegrali znaczącą rolę nie tylko w międzywojniu. Zobacz, kim są.

Tomasz Rożek – trzech naukowców najwyższej wagi
Monika Rogozińska – zwycięzcy wśród zdobywców

Pierwsi jeszcze przed wojną weszli na siedmiotysięcznik Nanda Devi, co symbolicznie zapoczątkowało historię polskiego himalaizmu. Kolejni zadziwili świat w burzliwych latach 1980 i 1981.

To Polacy pierwsi zdobyli Mount Everest zimą i odkryli najgłębszy na świecie kanion Colca. Poznaj zdobywców stulecia wytypowanych przez podróżniczkę, dziennikarkę, pisarkę i miłośniczkę gór Monikę Rogozińską.
Monika Rogozińska – zwycięzcy wśród zdobywców
– Cezary Korycki

TYGODNIK TVP, ul. Woronicza 17, 00-999 Warszawa. Redakcja i autorzy

Zdjęcie główne: Bielsko-Biała, listopad 2018. Wystawa Mariana Cholerka na Zamku Książąt Sułkowskich „Orły polskie na stulecie odzyskania niepodległości”. Artysta wykonuje orły z części po zegarkach mechanicznych. Fot. PAP/Andrzej Grygiel
Zobacz więcej
Felietony Najnowsze wydanie
Kreml dziękuje tropicielom polskiego antysemityzmu
Niektórzy opiniotwórczy Rosjanie nazywają nasz kraj „zgniłym płodem europejskiej demokracji”.
Felietony Najnowsze wydanie
Wypasiony debiut zarżnięty przez bezrozumny gest cenzora
Zaczynała od opowieści kosmicznej i horroru.
Felietony Najnowsze wydanie
Inteligent o ogromnej wiedzy niemający matury
Był wybitnym uczniem z polskiego i historii. Natomiast zupełnie nie pojmował matematyki – Andrzej Dobosz w 16. odcinku programu „Z pamięci” wspomina Pawła Hertza. Część 1.
Felietony Najnowsze wydanie
Pantofelek
Satyra Andrzeja Krauzego w Tygodniku TVP.
Felietony Najnowsze wydanie
Nikt się nie pytał, czy to da się odbudować. To było oczywiste
Zamienił mieszkanie na duży strych na Nowym Świecie, który urządził. To było miejsce, w którym człowiek głupiał – Andrzej Dobosz w 17. odcinku programu „Z pamięci” wspomina Pawła Hertza. Część 2.