Felietony

Podczas wojny jeździł rowerem po Francji i pomstował na aliantów

„Będąc w Paryżu, szalenie przeżywał losy Warszawy i zostawienie Polski przez aliantów. Tak był zbrzydzony Europą i kapitulacją w sprawie polskiej, że w 1951 roku opuścił Europę i udał się do Gwatemali”. Andrzej Dobosz w 22. odcinku „Spisu treści” opowiada o Andrzeju Bobkowskim i jego „Szkicach piórkiem”.

Dziki lokator z NKWD strzelał do klozetu. Szef gestapo zesłał ją do obozu. Polska arystokratka na wojnie

Ku przerażeniu przyjaciół, udaje się do siedziby NKWD ze skargą – Andrzej Dobosz opowiada o wojennych losach Karoliny Lanckorońskiej.

zobacz więcej
Pierwsze wydanie „Szkiców piórkiem” ukazało się u Jerzego Giedroycia w 1959 roku.

Andrzej Bobkowski urodził się w roku 1913. W roku 1933 zaczął studia w Wyższej Szkole Handlowej w Warszawie, którą skończył po trzech latach. W 1939 roku wyjechał do Francji, prywatnie. Zaczął pracować w polsko-francuskiej fabryce zbrojeniowej w Châtillon pod Paryżem.

„Szkice piórkiem” jest to dziennik, zaczęty w maju roku 1940, kiedy Niemcy już zaatakowali Francję i komunikacja kolejowa francuska utyka, a linie bywają bombardowane. I istnieje polecenie, żeby robotnicy szli pieszo na południe Francji. Natomiast część sprzętu jest wysyłana ciężarówkami.

Bobkowski rusza taką ciężarówką i po drodze spotyka tych robotników. Potem porusza się ciężarówką na zatłoczonych szosach francuskich, gdzie wszyscy uciekają z dobytkiem na południe. Bobkowski sprawia więc sobie rower i zaczyna odbywać podróże rowerem na południe Francji.

W tym dzienniku opisuje zarówno miasteczka francuskie, pejzaż, próby zdobycia pożywienia, coraz trudniejsze. Jest to lektura, po której chce się ruszyć śladem Bobkowskiego, zatrzymać się w Carcassonne.

Potem dojeżdża na rowerze do morza, odpoczywa kilka dni nad morzem i rusza z powrotem do Paryża, gdzie została jego żona.

Jest to historia fascynacji Polaka Francją. Biurokracja francuska, działająca mimo klęski, co godzina go denerwuje, a w następnej godzinie zachwyca.

Jest on zbrzydzony tym, że naród z taką pozycją cywilizacyjną, znacznie lepszą techniką niż Polska, poddaje się tak łatwo. Cierpi z powodu kapitulacji i ducha kapitulacji francuskiego. A jednocześnie Francuzi stale go czymś zachwycają.

W ostatnich momentach tej podróży, zakończonej w 1944 roku w Paryżu wejściem Amerykanów, Bobkowski szalenie przeżywa losy Warszawy, losy Powstania Warszawskiego, zostawienie Polski przez aliantów. I tak jest zbrzydzony Europą i kapitulacją w sprawie polskiej, że w 1951 roku opuszcza Europę i udaje się do Gwatemali, gdzie umiera.

TYGODNIK TVP, ul. Woronicza 17, 00-999 Warszawa. Redakcja i autorzy

„Spis treści”, odcinek 22. Andrzej Dobosz o „Szkicach piórkiem” Andrzeja Bobkowskiego
– Andrzej Dobosz,
filozof i polonista, autor felietonów – w tym zbiorów „Pustelnik z Krakowskiego Przedmieścia” (1993), „Generał w bibliotece” (2001), „Ogrody i śmietniki” (2008), „Z różnych półek”(2014) – oraz opowiadania „O kapeluszu” (1999). Doktoryzował się u Leszka Kołakowskiego, przyjaźnił się z Janem Józefem Lipskim, chadzał na spotkania w kawiarni PIW-u przy „opozycyjnym” stoliku Antoniego Słonimskiego. Był inwigilowany przez SB, w 2005 r. otrzymał od IPN status osoby represjonowanej. W 1974 r. wyemigrował do Francji, prowadził w Paryżu polską księgarnię. Zagrał epizody w wielu filmach: „Rejsie” (Marek Piwowski, 1970), „Trzecia część nocy” (Andrzej Żuławski, 1971), „Trzeba zabić tę miłość” (Janusz Morgenstern, 1972), „Stawiam na Tolka Banana” (Stanisław Jędryka według powieści Adama Bahdaja, 1973) oraz „Ryś” (Stanisław Tym, 2007; Dobosz nawiązywał do swej roli filozofa z „Rejsu”).TVP1 emituje cykl rozmów z Andrzejem Doboszem „Spis treści” w każdą sobotę i niedzielę. Programy te co piątek można przedpremierowo obejrzeć w Tygodniku TVP.
Zobacz też pozostałe odcinki programu „Spis treści”. Numery 1-20:
„Spisy treści” od odcinka 21. do 40.:
„Spisy treści” od odcinka 41.:
Zobacz więcej
Felietony Najnowsze wydanie
Upadek imperium
Andrzej Krauze dla Tygodnika TVP.
Felietony Najnowsze wydanie
Mundial
Komentarze Piotra Młodożeńca w Tygodniku TVP.
Felietony Najnowsze wydanie
Były najpewniejsze z pewnych, dziś są głęboko niedoceniane
Gdzie najlepiej ukryć żydowskie dziecko?
Felietony Najnowsze wydanie
Hejt na Sienkiewicza. Progresiści na tropie polskiego rasizmu
Publicysta „Gazety Wyborczej” jako dowód w sprawie wskazuje.... „W pustyni i w puszczy”.
Felietony Poprzednie wydanie
Kult futbolistów. Polska drużyna pojechała do Kataru jak na wojnę
Petrodolary czynią cuda.