Kartka z kalendarza

Jaruzelski w Watykanie

Wszystko można było wykorzystać propagandowo, nawet spotkania Jana Pawła II z Wojciechem Jaruzelskim. Generał rozmawiał z papieżem osiem razy. Jedno z nich odbyło się w styczniu 1987 roku w Watykanie.

Generał Jaruzelski, jako przewodniczący Rady Państwa PRL odbył oficjalną wizytę do Włoch. Został wówczas przyjęty także przez papieża. Ale spotkań było więcej. Jan Paweł II nie odmawiał nawet kiedy Jaruzelski przestał udzielać się politycznie. Papież przyjął generała podczas wizyty w Polsce w 1991 roku oraz dwukrotnie w Watykanie - w 1993 r. i w listopadzie 2001 r.

„Niewątpliwie jednak Jan Paweł II pewien był, że nic i nikt nie może nigdy definitywnie uśpić serca i duszy człowieka, nawet jeżeli stał się on kukłą reżimu, który trzyma jej sznureczki” – napisał po latach były już rzecznik Watykanu Joaquin Navarro-Valls powołując się na swe rozmowy z papieżem-Polakiem. Nawarro–Valls uważał na charakter generała musiało mieć wpływ jego osiem spotkań z Janem Pawłem II, chociaż - jak zauważył - „nigdy nie zmienił się on w definitywny sposób”. A „pewnego dnia wyznał mi, że wśród wielu aspektów generała wygrał przede wszystkim ten komunistyczny” – napisał były watykański rzecznik.

Z kolei Lech Wałęsa przyznał w jednej z rozmów, że podczas każdego spotkania z Janem Pawłem II pytał on o generała. Wałęsa stwierdził, że Papież zawsze się interesował Jaruzelskim.

Władze komunistyczne chętnie wykorzystywały propagandowo spotkania generała z Papieżem. Jednak relacje z pielgrzymek i spotkań Ojca Świętego z wiernymi pokazywano tak, aby unikać tłumów, koncentrować się na samym papieżu, duchownych, a wśród wiernych pokazywać głównie osoby starsze. Chodziło o pozostawienie widza z wrażeniem, że społeczeństwo niezbyt interesuje się Ojcem Świętym.

Ale jednocześnie władze komunistyczne nie zamierzały rezygnować z okazji zarobienia na papieżu. Wydawano, znaczki, monety z jego wizerunkiem i albumy. Towary trafiały często do Pewexów, gdzie płacono za nie dewizami.

Zdjęcie główne: 1
Zobacz więcej
Kartka z kalendarza wydanie 17.11.2017 – 24.11.2017
Mydelniczka z charakterem. Trabant ma już 60 lat
Auto produkcji NRD stało się ikoną motoryzacji.
Kartka z kalendarza wydanie 20.10.2017 – 27.10.2017
Dzisiaj 61. rocznica wybuchu powstania węgierskiego
Zbrojne wystąpienie przeciwko ZSRR trwało od 23 października do 10 listopada 1956 r.
Kartka z kalendarza wydanie 29.09.2017 – 6.10.2017
Trajtki, trajlusie, ziutki. Ekologia w PRL-u, czyli trolejbusy
Były szybkie, kursowały często i zapewniały także nietypowe atrakcje.
Kartka z kalendarza wydanie 22.09.2017 – 29.09.2017
Weekend w PRL. Chcąc napełnić bak, trzeba było mieć dużo...
Synonimem stacji paliw stały się CPN-y.
Kartka z kalendarza wydanie 15.09.2017 – 22.09.2017
Spekulant, badylarz i prywaciarz – PRL potrzebowało wrogów...
Wojna o handel trwała przez wszystkie lata PRL-u.