Autor: Monika Chrobak

Rozmowy wydanie 2.08.2019 – 9.08.2019
Polakom żyje się w Anglii dobrze, ale czują się tu obco
Po decyzji o brexicie padały do nas ostre słowa: „My was nie chcemy”. Były pobicia, prześladowania w szkole. Emocje opadły, ale panuje niepewność – opowiada polski nauczyciel o życiu rodaków w Wielkiej Brytanii.
Rozmowy wydanie 26.07.2019 – 2.08.2019
Jestem Japonką i jestem dzika, jak górale w Gorcach
Akiko Miwa zamieszkała koło Nowego Targu, na polanie na wysokości 780 m n.p.m. i tu czuje się bardziej u siebie, niż kiedyś w Japonii.
Rozmowy wydanie 19.07.2019 – 26.07.2019
Punk, który wybrał bycie Łemkiem i uwiecznia „świątynie wygnane”
Na niektórych wsiach cerkiew jest otwierana tylko wtedy, kiedy przyjeżdżają turyści.
Rozmowy wydanie 5.07.2019 – 12.07.2019
Jak odróżnić fałszywą śliwowicę łącką od oryginalnej?
Produkuje ją co drugi sadownik udając, że dla własnych potrzeb, bo handel jest nielegalny.
Rozmowy wydanie 21.06.2019 – 28.06.2019
Amerykanka, która rzuciła Wall Street, żeby robić ser w Tyliczu
Jestem samotna, żyję w obcym kraju i jakimś cudem sobie radzę – mówi Beth Macatee.
Rozmowy wydanie 3.05.2019 – 10.05.2019
Polska nauczyła mnie pracować, a Hiszpania – korzystać z życia
Skrzypaczka ze Śląska opowiada o życiu Polaków na Balearach: Rdzenni Majorczycy są podobni do nas. Byli tak samo prześladowani i najeżdżani, mm.in. przez Hiszpanów. Łatwiej jest im zatem zaakceptować obcokrajowca niż Hiszpana.
Rozmowy wydanie 26.04.2019 – 3.05.2019
Co wystrugał przy krowach, trafiało do Genewy czy kolekcji Wajdy
Zaczęło się od głuchoniemego pastucha analfabety, a za nim poszli inni. Setka rzeźbiarzy i malujących na szkle wśród zaledwie 1,5 tysiąca mieszkańców wsi. Fenomen paszyński, który z ubogich, schorowanych i poniżanych zrobił twórców światowej sławy.
Rozmowy wydanie 12.04.2019 – 19.04.2019
Mierzą prawie 40 metrów. Nie mogą mieć gwoździ ani drutów
Kiedyś, podczas stawiania do pionu, trzy palmy wielkanocne złamały się na wysokości ponad 20 m. Twórca rekordowej chciał wykonać tak wysoką, jak wieża kościelna.
Rozmowy wydanie 29.03.2019 – 5.04.2019
Czarne, z biskupką na głowie i agresywne. A rządzą góralami
Mają się coraz lepiej, tak jak wciąż popularne wierzenia magiczne, choćby rzucanie uroków czy trzymanie sznura wisielca.
Rozmowy wydanie 15.03.2019 – 22.03.2019
Boże nie zabieraj mi pamięci. Ja chcę wiedzieć, że żyję
Gabriela Muskała: – Tkwi we mnie dzika dusza, siedzi gdzieś stłumiona asertywność, na której brak cierpiałam przez wiele lat.
1 2 3