Cywilizacja

Komu klapsa? Kary cielesne: barbarzyństwo czy zwyczajna metoda wychowawcza?

Sondaż agencji SW Research opublikowany 1 czerwca, w którym niemal połowa Polaków stwierdziła, że akceptuje karanie dzieci za pomocą klapsów, a tylko niewiele ponad jedna trzecia nie daje na takie kary przyzwolenia, był dla jednych wstrząsem („Polacy to wciąż naród ciemny i zacofany”), innym dał satysfakcję („Nasz naród nadal opiera się wpływom lewackiej ideologii”).

Kiedy klaps przeradza się w bicie

Adam Bodnar: Kiedy chodziłem do szkoły. regularną metodą wychowawczą – za brak pracy domowej, nieprzygotowanie do lekcji – było bicie uczniów po rękach pięćdziesięciocentymetrową linijką. Dziś to nie do pomyślenia.

zobacz więcej
SUPERBOHATEROWIE, KAPŁANI, INTELEKTUALIŚCI.
SPIS TREŚCI TYGODNIKA TVP (nr 29)

Gorące dyskusja wybuchła w internecie, w mediach społecznościowych, gdzie adwersarze często nie szczędzili sobie inwektyw i wzajemnych oskarżeń o niskie intencje. Tygodnik TVP zaprosił na swoje łamy przedstawicieli obu stron debaty, którzy gotowi byli podjąć spór na poziomie argumentów, a nie tylko emocji: rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara i publicystę Łukasza Warzechę.

Czy klaps - uderzenie otwartą dłonią zazwyczaj w tylną część ciała - to jeszcze dozwolona metoda wychowawcza, czy już przemoc i znęcanie się nad dzieckiem?

Przeciwnicy tego typu kar zadają trudne pytania: czy my, dorośli, jesteśmy w stanie ocenić, czy nie bijamy za mocno, kiedy klaps zamienia się w okrucieństwo? Czy wiemy, jaką szkodę psychice młodego człowieka wywiera pozornie niegroźna kara cielesna? Czy metody wychowawcze, które stosowano parę dekad temu pasują do nowych czasów, do epoki humanitaryzmu, w której ważna jest dbałość o poszanowanie godności najmłodszych?

Tych argumentów używa Adam Bodnar. Stwierdza, iż „rolą rodzica jest poszukiwanie takich metod wychowawczych, które nie wiążą się z używaniem przemocy i wykorzystywaniem siły silniejszego w stosunku do słabszego oraz naruszaniem godności dziecka.”

Wychowanie dzieci wymaga pewnych form przymusu. A czasem przemocy

Łukasz Warzecha: Dzieci mają różne charaktery, a życie przynosi różne sytuacje. Czasem jedyną adekwatną metodą jest krzyk, który przerwie dziecięcą histerię, czasem potrzebny jest do tego klaps.

zobacz więcej
Dla wielu rodziców to jednak nic strasznego. Nie tylko sami byli wychowani za pomocą takich metod, ale też nie żałowali podobnych doświadczeń swoich pociechom. Mówią: dziecko nie zawsze rozumie racjonalne argumenty i dla jego samego dobra, trzeba mu pokazać, co jest dobre, a co złe. Uderzyć w pupę, gdy ma ochotę wbiec na ulicę przed pędzący samochód, dać po łapach, gdy usiłuje łożyć palec do kontaktu. Powołują się na własne doświadczenia, mówią: dzięki temu, że za robienie głupot dostawaliśmy lanie, wyrośliśmy na porządnych ludzi.

W tym tonie wypowiada się Łukasz Warzecha: „Jest całe mnóstwo czynności, których zdecydowana większość dzieci, przynajmniej na pewnym etapie rozwoju, nie wykonuje chętnie. Należą do nich sprzątanie po sobie, mycie się, systematyczna nauka. Wychowanie polega na tym, żeby wpoić dziecku związane z tymi czynnościami nawyki, a przełamanie naturalnej do nich niechęci wymaga nierzadko właśnie jakichś form przymusu, czasem przemocy.”

A co Państwo uważają na ten temat? Zapraszamy do dyskusji na naszym profilu na Facebooku.

– TYGODNIK TVP
DLACZEGO STALE UWAŻAMY, ŻE KLAPS JEST OK?
Zdjęcie główne: Rys. Andrzej Krauze
Zobacz więcej
Cywilizacja Najnowsze wydanie
O każdym szczególe meczu polskiej ligi najpierw dowiadują się...
Podczas każdego meczu Ekstraklasy pracuje trzech operatorów. Jeden ma specjalny „pad”, jak do konsoli Playstation i oznacza piłkę. Pilnuje jej posiadania i tego, czy piłka jest w grze, czy poza grą.
Cywilizacja Poprzednie wydanie
Biskupi powinni donosić do organów ścigania na księży pedofilów
Już św. Pius V duchownych winnych homoseksualnych występków nakazywał przekazywać władzom świeckim, by te ich osądziły i ukarały.
Cywilizacja Poprzednie wydanie
AIDS nadchodzi ze Wschodu
Agencja ONZ ostrzega, że narażona jest cała populacja Rosji.
Cywilizacja Poprzednie wydanie
Koniec glutenowej rewolucji?
Wieszanie na glutenie wszystkich możliwych psów było rodzajem skandalu, na którym różni sprytni producenci żywności zarobili mnóstwo pieniędzy.
Cywilizacja wydanie 30.11.2018 – 7.12.2018
Kto płaci za konwoje imigrantów forsujących granice USA?
Ostatnia „karawana uchodźców” przyprowadziła do Meksyku 10 tysięcy ludzi. Akcję, tuż przed wyborami do Kongresu USA, przeprowadzono sprawnie i szybko, a jej koszt mógł przekroczyć 20 milionów dolarów.