Felietony

Pisał życzliwie nawet o recenzentach z „Trybuny Ludu”

Pewien wybitny introligator Andrzeja musiał zrezygnować z działalności, ponieważ jako prywatna inicjatywa został obciążony zbyt dużymi domiarami podatkowymi. Andrzej Dobosz w 10. odcinku programu „Spis treści” opowiada o trzech publikacjach Andrzeja Biernackiego: „Abeandry”, „Portrety uczonych polskich” oraz „Zatajony artysta. O Wacławie Borowym 1890-1950”.

Dżentelmen się nie starzeje. Dżentelmen nabiera lat

Andrzej Dobosz w 11. odcinku programu „Z pamięci” wspomina Andrzeja Biernackiego, felietonistę i historyka nauk humanistycznych.

zobacz więcej
Andrzej Biernacki nie napisał w ciągu swojego życia ani jednej dużej, całej książki, natomiast jest autorem krótkich, dwu-, trzy-, góra pięciostronicowych tekstów.

W 1955 roku Jarosław Iwaszkiewicz, jego daleki krewny, objął po Adamie Ważyku redakcję miesięcznika „Twórczość”, z którą i Andrzej zaczął współpracować, publikując tam w dziale „Noty” do końca życia Iwaszkiewicza, czyli od 1955 do 1980, a potem jeszcze kontynuował za Jerzego Lisowskiego.

„Noty” to były jedno-, dwu- , trzystronicowe, małe eseje poświęcone rzeczom najrozmaitszym: książkom, postaciom, postaciom XVIII-wiecznym, postaciom XIX-wiecznym.

Andrzej był bibliofilem i cenił także książki oprawione. Pewien wybitny introligator Andrzeja musiał zrezygnować z działalności, ponieważ jako prywatna inicjatywa został obciążony zbyt dużymi domiarami podatkowymi.

Po drugie od 1955 do 1984 roku wychodziło bardzo wspaniałe wydawnictwo „Rocznik Literacki”. W tym „Roczniku Literackim” odnotowywano wszystkie tomy prozy, wszystkie tomy poezji, dramaty, książki z historii literatury, tłumaczenia z wszystkich języków, łącznie z fińskim. Na końcu był dział biografii zmarłych pisarzy. Od 1957 do 1984 roku Andrzej umieszczał dwa, trzy, cztery biogramy – bardzo wnikliwe, z życzliwością. Zwracał na przykład uwagę, że zmarły recenzent teatralny „Trybuny Ludu” prywatnie był liberałem.
„Spis treści”, odcinek 10. Andrzej Dobosz o trzech publikacjach Andrzeja Biernackiego
Trzeci rodzaj twórczości to biogramy w „Polskim Słowniku Bibliograficznym”, wydawanym w Krakowie. Tych biogramów jest kilkadziesiąt, też bardzo przenikliwych.

Z not w „Twórczości” parę lat temu w Bibliotece „Więzi” ukazał się wybór stu tekstów. One były podpisywane „ab” i stąd tytuł „Abeandry”. Są to portrety historyków XIX-wiecznych.

Andrzej zrobił też kilka antologii. Antologia „Portrety uczonych polskich”. To jest 51 biogramów, esejów pióra różnych autorów o historykach, prawnikach, historykach literatury, filozofach.

Druga antologia to „Zatajony artysta”. Są to szkice i eseje poświęcone historykowi literatury Wacławowi Borowemu 1890-1950.

– Andrzej Dobosz,
filozof i polonista, autor felietonów – w tym zbiorów „Pustelnik z Krakowskiego Przedmieścia” (1993), „Generał w bibliotece” (2001), „Ogrody i śmietniki” (2008), „Z różnych półek”(2014) – oraz opowiadania „O kapeluszu” (1999). Doktoryzował się u Leszka Kołakowskiego, przyjaźnił się z Janem Józefem Lipskim, chadzał na spotkania w kawiarni PIW-u przy „opozycyjnym” stoliku Antoniego Słonimskiego. Był inwigilowany przez SB, w 2005 r. otrzymał od IPN status osoby represjonowanej. W 1974 r. wyemigrował do Francji, prowadził w Paryżu polską księgarnię. Zagrał epizody w wielu filmach: „Rejsie” (Marek Piwowski, 1970), „Trzecia część nocy” (Andrzej Żuławski, 1971), „Trzeba zabić tę miłość” (Janusz Morgenstern, 1972), „Stawiam na Tolka Banana” (Stanisław Jędryka według powieści Adama Bahdaja, 1973) oraz „Ryś” (Stanisław Tym, 2007; Dobosz nawiązywał do swej roli filozofa z „Rejsu”).TVP1 emituje cykl rozmów z Andrzejem Doboszem: „Spis treści” (co sobota, godz. 12.25) oraz „Z pamięci” (co niedziela, godz. 12.50). Programy te co piątek można przedpremierowo oglądać w Tygodniku TVP.
Zobacz też pozostałe odcinki programu „Spis treści”. Numery 1-20:
„Spisy treści” od odcinka 21. do 40.:
„Spisy treści” od odcinka 41.:
Zobacz więcej
Felietony Najnowsze wydanie
O istocie mieszczaństwa
Państwo rosyjskie jest spadkobiercą Mongołów.
Felietony Najnowsze wydanie
Więźniarka Łukaszenki
Komentarze Piotra Młodożeńca w Tygodniku TVP.
Felietony Najnowsze wydanie
Ilustrator
Andrzej Krauze dla Tygodnika TVP.
Felietony Poprzednie wydanie
Pan Herbert
Komentarze Piotra Młodożeńca w Tygodniku TVP.
Felietony Poprzednie wydanie
Geny
Andrzej Krauze dla Tygodnika TVP.