Cywilizacja

Tożsamość, osąd, sarkazm i kod. Nietypowo o kobietach, oryginalnie o mężczyznach

Jak sarkazm wpływa na partnerów w związku? Jak przekonać humanistów do kodowania? I jak robić wielkie rzeczy w niepewnych, „kruchych” czasach? Odpowiedzi padały na 9. edycji TEDxWarsaw.

Trzy minuty na zaszczepienie umysłu.
Porozmawiajmy o TEDzie

Organizatorzy nie podają miejsca spotkania, a żeby móc tu przyjść, trzeba odpowiedzieć na pytanie: „Dlaczego ja?”. Przyjmą tylko tych, o których pomyślą: „Kurczę, chcę z tą osobą pogadać!”.

zobacz więcej
Konferencje z cyklu TEDx uznawane są na jedno z najbardziej inspirujących wydarzeń na styku nauki i biznesu. Tegoroczne spotkanie w Warszawie dotyczyło relacji między płciami.

Prelegenci TEDxWarsaw mieli 22 marca za zadanie – zgodnie z filozofią konferencji tego typu – niestandardowo podejść do tematu „Men & Women”, zaprezentować różne punkty widzenia i dotknąć rzadko analizowanych stron tych relacji.

Głównym celem spotkań TEDx jest propagowanie „idei wartych uwagi”.

TED to akronim od słów: technologia, rozrywka (ang. entertainment) i design (pol. wzornictwo), gdyż to tych tematów dotyczyła pierwsza konferencja zorganizowana w 1984 r. w Kalifornii. TEDx zaś to program, w którego ramach odbywają się spotkania na całym świecie.

Pierwszą konferencję w Warszawie zorganizowano w 2010 r.
TEDxWarsaw, 22 marca 2018
W tym roku, jak można się domyślać, wśród mówców było sporo kobiet. Konferencja miała trzy części. Pierwsza dotyczyła percepcji, druga – interakcji, a podczas trzeciej prezentowano refleksje na zadany temat.

Jedno z najciekawszych i zarazem najbardziej zaskakujących wystąpień dotyczyło sarkazmu, który podobno cechuje ludzi inteligentnych. Innego zdania jest jednak Ewa Błaszczak, autorka książek, innowatorka, ekspertka w zakresie zarządzania zmianami biznesowymi i życiowymi, trenerka. Opowiadała, jak posługiwanie się sarkazmem wpływa na komunikację w związkach i na sam związek.
Ewa Błaszczak. TEDxWarsaw, 22 marca 2018
Trochę dalej od tematu przewodniego odeszła Anna Jakubowski, Kanadyjka polskiego pochodzenia, będąca doświadczonym mówcą motywacyjnym.

Tytuł jej przemówienia, w tłumaczeniu na polski, to „Tożsamość i osąd w XXI wieku”.
Anna Jakubowski. TEDxWarsaw, 22 marca 2018
W części dotyczącej interakcji Wiesław Bartkowski, badacz systemów złożonych z Uniwersytetu SWPS, przekonywał do łączenia świata fizycznego z cyfrowym.

Jedną z misji konferencji TEDx jest rozpalanie pasji. Ale jak przekonać humanistów do tego, że nic lepiej nie poszerza horyzontów niż kodowanie?
Wiesław Bartkowski. TEDxWarsaw, 22 marca 2018
O kodowaniu mówił także Witold Jankowski, redaktor naczelny „Harvard Business Review Polska” oraz prezes zarządu ICAN Institute.

Jednak tym razem było to kodowanie... sukcesu. Jak robić wielkie rzeczy w niepewnych, „kruchych” czasach?
Witold Jankowski. TEDxWarsaw, 22 marca 2018
Wszystkie wystąpienia będzie można w całości obejrzeć na stronach TEDxWarsaw oraz na portalu globalnej społeczności TED.

Nie wszystko na tip-top

Na konferencję, jak co roku, nie dało się wejść z ulicy. Trzeba było przejść proces aplikacyjny. Publika dobierana jest przez organizatorów bardzo starannie, zgodnie z myślą, że każdy uczestnik spotkania ma do niego coś wnosić. Bo konferencje TEDx to nie tylko wystąpienia prelegentów, ale także rozmowy w kuluarach.

Zainteresowanie imprezą przekroczyło oczekiwania organizatorów. W mediach społecznościowych Katarzyna Mejna z Laboratorium Innowacji Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego, współorganizatorka TEDxGdynia narzekała:

„Ekstra było wstać o 4.00 rano, przyjechać z Gdyni i usłyszeć, że się nie zmieszczę na salę. Na tym małym telewizorku w korytarzu nic nie było słychać. (...) Wyszłam coś zjeść i jak wróciłam, to już nie dostałam się na salę”.

W podobnej sytuacji mogło się znaleźć nawet sto osób, organizatorzy byli zaskoczeni. W odpowiedzi na uwagi rozczarowanych (niedoszłych) uczestników, zespół TEDxWarsaw obiecuje wyciągnąć wnioski i w przyszłości usprawnić organizację. Jak? Sprawdź sam na kolejnej konferencji.

Tygodnik TVP objął TEDxWarsaw patronatem medialnym.

– Michał Płociński
Zdjęcie główne: Fot. organizatorzy TEDxWarsaw 2017
Zobacz więcej
Cywilizacja Najnowsze wydanie
Wieś i basta. Łatwiej przetrwać bez krzemowych dolin niż bez...
Poradzą sobie ci, którzy sieją i zbierają, a nie tylko kupują.
Cywilizacja Najnowsze wydanie
Na obiadach z pudełek rosną fortuny
Rynek już dziś wart jest ponad miliard zł. No i najważniejsze, oparł się koronawirusowemu kryzysowi.
Cywilizacja Poprzednie wydanie
Pomagają czy szkodzą? WHO na cenzurowanym
Szef WHO w ruchu marksistowsko-leninowskim w Etiopii reprezentował radykalne skrzydło wyznawców dyktatora Albanii Envera Hoxhy.
Cywilizacja Poprzednie wydanie
Choćby dusza była jak trup…
Publikujemy ostatnią modlitwę Jana Pawła II. Papież już nie zdążył jej odmówić.
Cywilizacja Poprzednie wydanie
Igrzyska, których nie było, kosztowały ponad 5 mld dolarów
Wygląda na to, że nie da się przeprowadzić olimpiady bez prokuratora oraz zespołu śledczego.