Cywilizacja

Tożsamość, osąd, sarkazm i kod. Nietypowo o kobietach, oryginalnie o mężczyznach

Jak sarkazm wpływa na partnerów w związku? Jak przekonać humanistów do kodowania? I jak robić wielkie rzeczy w niepewnych, „kruchych” czasach? Odpowiedzi padały na 9. edycji TEDxWarsaw.

Trzy minuty na zaszczepienie umysłu.
Porozmawiajmy o TEDzie

Organizatorzy nie podają miejsca spotkania, a żeby móc tu przyjść, trzeba odpowiedzieć na pytanie: „Dlaczego ja?”. Przyjmą tylko tych, o których pomyślą: „Kurczę, chcę z tą osobą pogadać!”.

zobacz więcej
Konferencje z cyklu TEDx uznawane są na jedno z najbardziej inspirujących wydarzeń na styku nauki i biznesu. Tegoroczne spotkanie w Warszawie dotyczyło relacji między płciami.

Prelegenci TEDxWarsaw mieli 22 marca za zadanie – zgodnie z filozofią konferencji tego typu – niestandardowo podejść do tematu „Men & Women”, zaprezentować różne punkty widzenia i dotknąć rzadko analizowanych stron tych relacji.

Głównym celem spotkań TEDx jest propagowanie „idei wartych uwagi”.

TED to akronim od słów: technologia, rozrywka (ang. entertainment) i design (pol. wzornictwo), gdyż to tych tematów dotyczyła pierwsza konferencja zorganizowana w 1984 r. w Kalifornii. TEDx zaś to program, w którego ramach odbywają się spotkania na całym świecie.

Pierwszą konferencję w Warszawie zorganizowano w 2010 r.
TEDxWarsaw, 22 marca 2018
W tym roku, jak można się domyślać, wśród mówców było sporo kobiet. Konferencja miała trzy części. Pierwsza dotyczyła percepcji, druga – interakcji, a podczas trzeciej prezentowano refleksje na zadany temat.

Jedno z najciekawszych i zarazem najbardziej zaskakujących wystąpień dotyczyło sarkazmu, który podobno cechuje ludzi inteligentnych. Innego zdania jest jednak Ewa Błaszczak, autorka książek, innowatorka, ekspertka w zakresie zarządzania zmianami biznesowymi i życiowymi, trenerka. Opowiadała, jak posługiwanie się sarkazmem wpływa na komunikację w związkach i na sam związek.
Ewa Błaszczak. TEDxWarsaw, 22 marca 2018
Trochę dalej od tematu przewodniego odeszła Anna Jakubowski, Kanadyjka polskiego pochodzenia, będąca doświadczonym mówcą motywacyjnym.

Tytuł jej przemówienia, w tłumaczeniu na polski, to „Tożsamość i osąd w XXI wieku”.
Anna Jakubowski. TEDxWarsaw, 22 marca 2018
W części dotyczącej interakcji Wiesław Bartkowski, badacz systemów złożonych z Uniwersytetu SWPS, przekonywał do łączenia świata fizycznego z cyfrowym.

Jedną z misji konferencji TEDx jest rozpalanie pasji. Ale jak przekonać humanistów do tego, że nic lepiej nie poszerza horyzontów niż kodowanie?
Wiesław Bartkowski. TEDxWarsaw, 22 marca 2018
O kodowaniu mówił także Witold Jankowski, redaktor naczelny „Harvard Business Review Polska” oraz prezes zarządu ICAN Institute.

Jednak tym razem było to kodowanie... sukcesu. Jak robić wielkie rzeczy w niepewnych, „kruchych” czasach?
Witold Jankowski. TEDxWarsaw, 22 marca 2018
Wszystkie wystąpienia będzie można w całości obejrzeć na stronach TEDxWarsaw oraz na portalu globalnej społeczności TED.

Nie wszystko na tip-top

Na konferencję, jak co roku, nie dało się wejść z ulicy. Trzeba było przejść proces aplikacyjny. Publika dobierana jest przez organizatorów bardzo starannie, zgodnie z myślą, że każdy uczestnik spotkania ma do niego coś wnosić. Bo konferencje TEDx to nie tylko wystąpienia prelegentów, ale także rozmowy w kuluarach.

Zainteresowanie imprezą przekroczyło oczekiwania organizatorów. W mediach społecznościowych Katarzyna Mejna z Laboratorium Innowacji Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego, współorganizatorka TEDxGdynia narzekała:

„Ekstra było wstać o 4.00 rano, przyjechać z Gdyni i usłyszeć, że się nie zmieszczę na salę. Na tym małym telewizorku w korytarzu nic nie było słychać. (...) Wyszłam coś zjeść i jak wróciłam, to już nie dostałam się na salę”.

W podobnej sytuacji mogło się znaleźć nawet sto osób, organizatorzy byli zaskoczeni. W odpowiedzi na uwagi rozczarowanych (niedoszłych) uczestników, zespół TEDxWarsaw obiecuje wyciągnąć wnioski i w przyszłości usprawnić organizację. Jak? Sprawdź sam na kolejnej konferencji.

Tygodnik TVP objął TEDxWarsaw patronatem medialnym.

– Michał Płociński
Zdjęcie główne: Fot. organizatorzy TEDxWarsaw 2017
Zobacz więcej
Cywilizacja Najnowsze wydanie
Państwa, które utraciły władzę
Kto nami rządzi? Facebook i Google. MKOl. i FIFA, VISA i Mastercard. Standard & Poor’s i Moody’s.
Cywilizacja Najnowsze wydanie
Krychowiak na warzywach. Czy można być idolem, nie jedząc mięsa?
Władysław Komar zdobył złoty medal olimpijski w 1972 roku. Wcześniej codziennie na obiad dostawał dwukilogramowy połeć pieczonej polędwicy wołowej.
Cywilizacja Najnowsze wydanie
Jądra motorem ewolucji
W mosznie ukrywa się wiele niedocenianej dotąd mocy. A wszystko za sprawą mutacji.
Cywilizacja Najnowsze wydanie
Żołnierze siłą trzymani w wojsku, czyli „maskirowka”
Rosyjscy wojskowi i politycy ukształtowali się w sowieckiej tradycji oszukiwania wroga.
Cywilizacja Najnowsze wydanie
Czy James zostanie Luną? Jak zmienić 7-latkowi płeć
Jeffrey Younger alarmował, że w „przemianę” jego syna w dziewczynkę zaangażowani są wszyscy, łącznie z instytucjami.