Felietony

Janosik, Charles Manson i inni

Chcemy, aby materiały ukazujące się w naszym magazynie analizowały rzeczywistość w bardziej pogłębiony sposób, niż czyni się to zazwyczaj w internecie. Aby trafiały do czytelników bardziej wyrobionych, chcących zaglądać za kulisy wydarzeń i dowiadywać się, jakie jest ich drugie dno.

Ruszył tygodnik.tvp.pl, internetowy magazyn Telewizji Polskiej. Co tydzień w piątkowy wieczór – o godzinie 18 – będziemy proponować Państwu na weekend poważną publicystykę, eseje, analizy społeczno-kulturowe, jak i lżejsze formy, reportaże, reportaże historyczne, wywiady i felietony – także rysunkowe, bo naszą propozycję współpracy przyjął jeden z najwybitniejszych polskich rysowników Andrzej Krauze.

Chcemy, aby materiały ukazujące się w naszym magazynie analizowały rzeczywistość w bardziej pogłębiony sposób, niż czyni się to zazwyczaj w internecie. Aby trafiały do czytelników bardziej wyrobionych, chcących zaglądać za kulisy wydarzeń i dowiadywać się, jakie jest ich drugie dno. Naszą ambicją jest prezentować świat wielowymiarowy – tak jak to już dziś na naszych łamach czynią Piotr Zaremba opisując nieporozumienia między aktorami i światem polityki, oraz Maria Wiernikowska pokazująca – także na własnym przykładzie – co stało się w ostatnich latach z mediami  i zawodem dziennikarza.
Tygodnik.tvp.pl chce wpisać się w misję telewizji publicznej, zajmując się przede wszystkim kulturą, sztuką, historią i szeroko rozumianymi zmianami cywilizacyjnymi. Już w tym wydaniu publikujemy tekst Tomasza Terlikowskiego o zielonoświątkowej rewolucji w Kościele katolickim, o tym, jak dawne formy pobożności zastępowane są przez mówienie nieznanymi językami, prorokowanie, histeryczny śmiech, pokrzykiwania i niekontrolowane upadki na podłogę. A także materiał poświęcony zmarłemu parę dni temu amerykańskiemu przestępcy Charlesowi Mansonowi i latom sześćdziesiątym, których był nieodrodnym synem.

Niesłychanie ważnym punktem odniesienia będzie dla nas ramówka TVP. Za pomocą problemowych analiz chcemy zapowiadać ważne wydarzenia na wszystkich antenach Telewizji Polskiej, także na kanałach misyjnych takich jak TVP Historia i TVP Kultura, jak również w Teatrze Telewizji. Już teraz, w pierwszym wydaniu tygodnika, proponujemy Państwu rozmowę z prof. Robertem Piłatem, który w fascynujący sposób opowiada o micie „dobrego zbója” – tym wywiadem zapowiadamy rozpoczynającą się 29 listopada na antenie TVP Kultura emisję kultowego serialu „Janosik” w reżyserii Jerzego Passendorfera.
Chcemy też naszym czytelnikom pokazywać mniej znaną twarz ludzi Telewizji Polskiej. Dziś wywiad z Przemysławem Babiarzem. Nie o sporcie, nie o skokach narciarskich. O Bogu i kobietach.

W każdym wydaniu tygodnika będziemy publikować po kilkanaście tekstów, które pojawiać się będą na naszym portalu piątki. Dziś wyjątkowo od samego rana, w kolejnych tygodniach po godz. 18.

– Dominik Zdort wraz z zespołem portalu tygodnik.tvp.pl
Zdjęcie główne: Fot. kolaż zdjęć z zamieszczonych w obecnym wydaniu tygodnika (PAP/EPA/DPA/Pixabay/Wikimedia)
Zobacz więcej
Felietony Najnowsze wydanie
Hans Kloss. Wartka akcja, ciekawa intryga, załgana wizja historii
Władza ludowa optowała bardziej za retoryką patriotyczną niż „internacjonalistyczną”.
Felietony Najnowsze wydanie
Kapelusz Andrzeja Dobosza. Paryski (i warszawski) perypatetyk
Postać komiczna, która łączy dokonania Bustera Keatona i Billa Murraya.
Felietony Najnowsze wydanie
Roślinka
Komentarze Piotra Młodożeńca w Tygodniku TVP.
Felietony Najnowsze wydanie
Płacz drzewa
Andrzej Krauze dla Tygodnika TVP.
Felietony Poprzednie wydanie
Wydmuszka
Andrzej Krauze dla Tygodnika TVP.