Cywilizacja

W kolejce do brytyjskiego tronu. Kto zostanie królem po Elżbiecie II?

– Nikt z królewskiej rodziny nie chce być królem lub królową – powiedział w jednym z wywiadów książę Harry. Po czym dodał, że „wszyscy wykonują jednak swoje obowiązki we właściwym czasie”. Lista kandydatów do tronu jest długa. Pierwszy jest na niej oczywiście najstarszy syn królowej Elżbiety II, czyli książę Karol. Wraz z przyjściem na świat, 6 maja 2019 roku, synka księcia Harry'ego i jego żony, Meghan Markle na liście pojawiła się kolejna osoba. Przedstawiamy najważniejszych pretendentów do władania monarchią brytyjską.

Odpowiedzialność władcy jest nie byle jaka, bo brytyjski monarcha włada nie tylko Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, ale także 15 innymi państwami należącymi do Wspólnoty Narodów, w tym Jamajką czy Kanadą.

Pełni głównie funkcję dyplomatyczną i reprezentacyjną, podejmuje szefów państw i składa wizyty zagraniczne. Rzeczywiste rządy sprawuje premier Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.
Kto zostanie królem po Elżbiecie II
Elżbieta II wstąpiła na tron 6 lutego 1952 roku, gdy nagle zmarł jej ojciec, król Jerzy VI. Miała wtedy 26 lat.

Hollywood podbija rodzinę Windsorów. Serena Williams, Elton John i Beckhamowie zaproszeni na szparagi z zielonym groszkiem

Księżna Sussex była uważana za „etnicznego kameleona”. – Nie byłam ani dość biała, ani dość czarna – opowiadała.

zobacz więcej
Jest najdłużej panującą monarchinią w historii – w 2015 r. pobiła rekord królowej Wiktorii, która rządziła 63 lata.

Monarchia brytyjska jest jedną z dwunastu w Europie, z których 10 to monarchie dziedziczne.

Książę Henryk, potocznie zwany Harry, który we wspomnianym wywiadzie dla magazynu „Newsweek” tłumaczył, że członkowie rodziny królewskiej traktują swoje obowiązki wobec państwa z odpowiedzialnością i honorem, jest szósty w kolejce do brytyjskiego tronu. Nie musi się więc raczej martwić o to, że kiedyś zostanie królem.

Sukcesję po królowej Elżbiecie ma zapewnioną, zgodnie z prawem, jego ojciec, czyli książę Karol.

Pierwszy w kolejce
(fot. graf. tvp.info)

Kate i William z dziećmi na pikniku w Kanadzie. „Wdzięk, luz i swoboda”

Kanadyjskie media zachwycone rodziną królewską.

zobacz więcej
68-letni obecnie książę Walii jest jak do tej pory najstarszym następcą tronu królestwa w historii. Jego matka, królowa Elżbieta II ma lat 91 i nadal jest bardzo aktywna, choć ostatnio nieco skróciła listę swoich obowiązków.

Raz na jakiś czas media, zwłaszcza tabloidy, wspominają, że książę Karol może zrzec się tronu na rzecz syna, księcia Williama, bo sam najchętniej zająłby się ulubionym ekologicznym rolnictwem. Nigdy jednak Pałac Buckingham żadnej takiej pogłoski nie potwierdził.

Książę Karol skupił na sobie uwagę mediów w latach dziewięćdziesiątych, gdy rozpadło się jego małżeństwo z księżną Dianą. Obserwowano go także bacznie po tragicznej śmierci księżnej w 1997 r. i gdy w 2005 r. ożenił się z miłością swojego życia, czyli Camillą Parker Bowles, z którą miał długoletni romans.

Książę William i jego dzieci

Kameralne urodziny królowej. Pałac Buckingham publikuje unikalne zdjęcia Elżbiety II

Elżbieta II urodziny obchodzi w gronie rodzinnym.

zobacz więcej
Drugi w kolejce do brytyjskiego tronu jest książę William, syn księcia Karola i księżnej Diany. Urodził się w 1982 roku. Jako wnuk brytyjskiej monarchini i syn księcia Walii nazywany jest: „Jego Królewska Wysokość Książę Wilhelm z Walii”.

Gdy był dzieckiem, jego rodzice pieszczotliwie nazywali go „Wombat”. Z wykształcenia jest historykiem sztuki, ma za sobą m.in. służbę w wojsku. Od 1 stycznia 2009 roku jest kapitanem piechoty morskiej, marynarki wojennej i sił powietrznych.

W wypadku śmierci Karola przed królową Elżbietą II, Wilhelm automatycznie stanie się następcą tronu, obejmie władzę po śmierci babci i zostanie królem Wilhelmem V.

Książę William, podobnie jak jego matka i brat, nie przepada za monarszą pompą, choć oczywiście tak jak wszyscy członkowie królewskiej rodziny przestrzega etykiety. Angażuje się chętnie w działalność społeczną i w czasie licznych spotkań, podróży po królestwie i za granicę, reprezentuje Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

W 29 kwietnia 2011 r. William poślubił Catherine Middleton, która stała się księżną Cambridge. Ślub przyciągnął uwagę całego świata, oglądało go ok. dwa miliardy ludzi.

Media z uwagą obserwowały dotąd każdy krok książęcej pary oraz dwójki ich dzieci – George’a, który ma teraz cztery lata i dwuletniej księżniczki Charlotte. Od 23 kwietnia 2018 r. będą się przyglądać trzeciemu „royal baby”.

Tego dnia, o godzinie 11, w szpitalu św. Marii w zachodnim Londynie urodził się drugi syn pary książęcej. Poród przebiegł bez komplikacji, dziecko ważyło 3,8 kg.

Zgodnie z regułami brytyjskiej sukcesji tronu, dzieci Williama mają pierwszeństwo przed księciem Harrym. Tak więc George jest w kolejce do tronu trzeci, Charlotte – czwarta, a najmłodsze „royal baby”, Louis – piąte.
Zmiana prawa

Mała księżniczka weszła do królewskiej kolejki dzięki zmianie prawa o sukcesji tronu, którą uchwalono w 2011 r. w australijskim Perth na szczycie Commonwealthu. Brytyjska Izba Lordów zatwierdziła ją dwa lata później.

Wystawne królewskie podróże. Najwięcej kosztowała wyprawa Karola i Kamili

W 2016 r. Windsorowie wydali o 500 tys. funtów więcej niż w roku poprzednim.

zobacz więcej
To prawdziwa rewolucja w stosunku do obowiązującej od ponad trzech setek lat wersji, wedle której pierwszeństwo do sukcesji mieli męscy potomkowie rodu. Kolejność dziedziczenia tronu regulowały dwa dokumenty – Bill of Rights z 1689 r. (Deklaracja praw) oraz Act of Settlement z 1701 r. (Ustawa o następstwie tronu).

Kobieta mogła zasiąść na tronie wyłącznie wtedy, gdy król miał same córki. Wtedy monarchinią stawała się najstarsza z nich – właśnie w takiej sytuacji w 1952 r. na tron wstąpiła obecna królowa. Nowe prawo obowiązuje od roku 2011, obejmuje więc dopiero księżniczkę Charlottę, nie dotyczy natomiast siostry Karola, księżniczki Anny.

Nowe prawo znosi także zakaz zawierania ślubów z katolikami dla osób z pierwszej linii sukcesji. I tylko sześć pierwszych osób z kolejki do tronu musi prosić panującego monarchę o zgodę na zawarcie związku małżeńskiego.

Przypomnijmy, że w grudniu 1936 r. abdykował król Edward VIII, ponieważ chciał poślubić Amerykankę Wallis Simpson, która była rozwódką. Królem został wtedy Jerzy VI, ojciec królowej Elżbiety II.
Książę Harry wraz z narzeczoną Meghan Markle w Zatopionych Ogrodach Pałacu Kensington, Londyn, listopad 2017. Fot. REUTERS/Toby Melville
Książę Henryk z Walii

Szóstym w kolejności kandydatem do tronu jest wspomniany już Harry, czyli Jego Królewska Wysokość Książę Henryk z Walii.

Niepublikowane zdjęcia ze ślubu księżnej Diany. Pójdą pod młotek na aukcji

Uroczystość jej zaślubin z księciem Karolem w 1981 roku śledziło z zapartym tchem przed telewizorami 750 milionów ludzi na całym świecie.

zobacz więcej
Urodził się w 1984 r. Gdy w wypadku zginęła księżna Diana, jego matka, miał 13 lat. Dopiero niedawno opowiedział, jak długo nie potrafił poradzić sobie ze związaną z jej śmiercią traumą.

Harry ukończył Royal Military Academy Sandhurst (Królewską Akademię Wojskową w Sandhurst) i jest kapitanem Army Air Corps – lotniczego korpusu brytyjskich wojsk lądowych.

Przez długie lata był bohaterem pierwszych stron tabloidów, które z upodobaniem śledziły jego młodzieńcze wybryki i liczne romanse. 8 listopada 2016 r. Pałac Kensington oficjalnie potwierdził, że książę spotyka się z amerykańską aktorką Meghan Markle. Kilka tygodni później zaręczyli się.

Para czekała ze ślubem na narodziny trzeciego dziecka Williama. Ostatecznie wyznaczyli datę na 19 maja 2018 roku. Pobrali się w kaplicy św. Jerzego w Zamku Windsor. Urodzony 6 maja 2019 roku synek księcia Harry'ego i jego żony, Meghan Markle zajmuje siódme miejsce, wydłużając kolejkę do tronu.

Pozostałe dzieci królowej Elżbiety II i ich dzieci

Na razie na miejscu ósmym jest Andrzej, książę Yorku, młodszy brat księcia Karola. Urodził się w 1960 r. Wyprzedził starszą o 10 lat księżniczkę Annę, ponieważ gdy przyszedł na świat, obowiązywała w królestwie primogenitura męska.
Książę Andrew (fot. Niklas Halle'n - WPA Pool / Getty Images)
Dziewiąte i dziesiąte miejsca zajmują córki Andrzeja i Sary Ferguson (rozwiedli się w 1996 r.) – urodzona w 1988 r. Beatrycze i jej o dwa lata młodsza siostra, Eugenia.
Miejsce jedenaste przypada Edwardowi, najmłodszemu synowi królowej i księcia Filipa, a kolejne 12. i 13. – jego dzieciom, Jakubowi (ur. 2007) i Ludwice (ur. 2003).

Czternaste miejsce należy do księżniczki Anny, urodzonej w 1950 r.
Anna jest świetną amazonką, jako pierwszy członek brytyjskiej rodziny królewskiej startowała w igrzyskach olimpijskich. Zdobywała medale w mistrzostwach Europy.

Jest rozwódką. Z pierwszym mężem Markiem Philipsem ma dwójkę dzieci, które nie mają tytułów książęcych, ponieważ takowego tytułu przyjąć nie chciał ich ojciec. W 1992 r. Anna wyszła za mąż za komandora Timothy’ego Laurence’a. Jak wylicza portal royalcentral.co.uk kandydatów do tronu Windsorów jest prawie sześć tysięcy – ostatni numer na liście ma Karin Vogel z Niemiec.
Zdjęcie główne: Fot. PAP/EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA
Zobacz więcej
Cywilizacja Najnowsze wydanie
Déjà vu. Czy „błąd matriksa” może sugerować psychopatologię?
Może być rodzajem „środka uspokajającego” w sytuacjach przeciwności: skoro kiedyś się udało, teraz też się uda.
Cywilizacja Najnowsze wydanie
Grupa Wagnera – armia kucharza Putina
Na Ukrainie najemnicy zyskali znaczenie niespotykane w historii wojen prowadzonych przez Moskwę.
Cywilizacja Poprzednie wydanie
Polska chętnie daje wizy i pracę cudzoziemcom z całego świata
Tylko w ubiegłym roku przyjęliśmy pół miliona imigrantów zarobkowych.
Cywilizacja Poprzednie wydanie
Morderczy lek. Sto razy silniejszy od morfiny
Powoduje apatię lub euforię, zawroty głowy, zaburzenia pamięci, lęki nocne i spowolnienie akcji serca.
Cywilizacja Poprzednie wydanie
Demokracja nie chroni przed przemocą
Dlaczego kupcy nie mieliby zabijać swoich konkurentów, jeżeli zapewni im to zyski?