Po godzinach

Romanse, mezalianse i jedzenie na telefon. Tak żyją rodziny królewskie

Ślub Williama i Kate, narodziny George’a i księżniczki Charlotte – każde wydarzenie związane z królową Elżbietą II i jej rodziną sprawia, że o dynastii Windsorów jest głośno. Tymczasem to nie jedyna rodzina królewska, która panuje w Europie. Mimo że nie mówi się o nich tak często jak o Brytyjczykach, także są warte uwagi. Ich życiorysy obfitują w mezalianse, romanse i ciekawe pasje.

W kolejce do brytyjskiego tronu. Kto zostanie królem po Elżbiecie II?

6 maja 2019 roku przyszedł na świat synek księcia Harry'ego i jego żony, Meghan Markle. To kolejne „royal baby” w brytyjskiej rodzinie panującej.

zobacz więcej
Choć zwykle niechętnie opowiadają o swoim życiu prywatnym, to w kwietniu br. zrobili wyjątek. Książę William i księżna Kate uchylili rąbka tajemnicy w wywiadzie dla BBC Radio. Można było dowiedzieć się z niego m.in., że mała Charlotte’a złości się, kiedy rodzice nie chcą oglądać z nią bajek i jest fanką „Strażaka Sama”.

Z kolei ich starszy syn George przepada za „Świnką Peppą”. W ten sposób para książęca zdementowała plotki o tym, jakoby w ich rezydencji nie było telewizora.

Miłośników Kate i Williama z pewnością rozbawiła informacja, że gdy mają ochotę na coś spoza pałacowej kuchni, muszą prosić o pomoc kogoś, kto nie jest osobą równie znaną i „na świeczniku”.

– Wiele restauracji myśli, że to żart, gdy słyszy w słuchawce: „Dobry wieczór, tu księżna Kate i książę William, chcielibyśmy zamówić curry, dostawa do Kensigton Palace” – opowiadała Kate. Jak się okazuje zamówione dania małżonkom często zdarza się zjadać podczas oglądania ulubionych serialach, jakimi są „Gra o tron”, czy „Homeland”.

Albert i Charlene – książęca para z Monako (fot. Mark Thompson/Getty Images)
Aktorki księżnymi

O ile książę William uchodził za dosyć stałego w uczuciach, o tyle jego bratu papparazzi wciąż robili zdjęcia w towarzystwie coraz to innej kobiety. Harry spotykał się m.in. z Kristiną Schwarz, córką brytyjskiego miliardera i Chelsy Davy, dziedziczką posiadłości ziemskich. W listopadzie 2016 roku Pałac Kensington potwierdził, że książę spotyka się z amerykańską aktorką, Meghan Markle.

Okazuje się, że takie „mezalianse” w rodzinach królewskich nie są nowością. Pierwszym z brzegu przykładem niech będzie książę Albert II z dynastii Grimaldi, który panuje w Monako. Jego matką była aktorka Grace Kelly, hollywoodzka gwiazda znana z takich filmów jak „Dziewczyna z prowincji” czy „M jak morderstwo” Hitchcocka. Po ślubie z księciem Rainierem skończyła karierę filmową, a smutki związane z życiem u jego boku topiła w alkoholu. Jej syn, który teraz panuje w Monako jako Albert II podobnie jak brytyjski książę Harry słynął z hulaszczego trybu życia.

Albert podrywacz i łzy na ślubie

U jego boku widywano takie modelki jak Claudia Schiffer czy Naomi Campbell. Dorobił się również dwójki nieślubnych dzieci – córki Jasminy Grimaldi z amerykańską agentką nieruchomości oraz syna Alexandra Coste z togijską stewardessą.

Swego czasu prasa rozpisywała się o tym, że książę nie jest skory do widywania swoich nieślubnych dzieci i nadal woli szaloną zabawę od stabilizacji.

W końcu się ustatkował i zdecydował na ślub z Charlene Wittstock, południowoafrykańską pływaczką olimpijską i modelką, która w grudniu 2014 urodziła mu bliźnięta – księżniczkę Gabrielę oraz następcę tronu księcia Jakuba. Ceremonia zapamiętana została głównie ze względu na płaczącą pannę młodą. I nie były to wcale łzy szczęścia. Kilka dni przed ślubem Charlene dowiedziała się, że jej przyszły małżonek książę Albert niedługo po raz trzeci zostanie ojcem. Próbowała ucieczki tuż przed ślubem, ale służby dworskie odnalazły ją na lotnisku w Nicei, odebrały paszport i odwiozły do pałacu.

Dla swego małżonka Charlene zmieniła wiarę z protestantyzmu na katolicyzm, a także nauczyła się języka francuskiego, dialektu monakijskiego i dworskiego protokołu europejskiego. Dla niego zakończyła też karierę pływaczki.

Czarę goryczy przelało to, że jej ślub zorganizowany został dwa miesiące po ślubie stulecia, czyli królewskiej uroczystości Williama i Kate, więc trudno było uniknąć porównań i bić się o tytuł najpiękniejszego ślubu roku.
Holenderska rodzina królewska z Wilhelmem Aleksandrem na czele (fot. Patrick van Katwijk/Getty Images)

Król Holandii zdradził, co przez lata robił potajemnie. Miał hobby wysokich lotów

Wilhelm Aleksander przez 21 lat ukrywał pewien sekret.

zobacz więcej
Teść dyktator i żona z bankowości

Członkowie królewskich rodzin imają się różnych zajęć, pracują często jak zwykli obywatele. Książę Harry pracował m.in. na farmie bydła i w sierocińcu, budował także ośrodek zdrowia i drogę, a potem poszedł do wojska.

Obecny króla Holandii Wilhelm Aleksander, który przejął rządy po abdykacji matki królowej Beatrycze, pracował pod przybranym nazwiskiem. Był wolontariuszem w Kenii w fundacji pomocy edukacyjnej i medycznej oraz ochrony środowiska.

Jego żona Argentynka Maxima Zorreguieta Cerruti, która na co dzień pracowała w banku, podobnie jak Kate nie posiadała tytułów szlacheckich.

W tym wypadku nie obyło się bez skandalu, który dotyczył nie samej panny młodej, ale jej ojca. Okazało się, że pracował on dla Jorge Videli, argentyńskiego dyktatora, który został skazany na dożywocie za łamanie praw człowieka, liczne zabójstwa i porwania.

Zgodę na ślub ostatecznie wyrażono, ale ojciec panny młodej nie dostał na nie zaproszenia. Para żyje szczęśliwie i wychowuj trzy córki.
Szwedzki król Karol XVI Gustaw i księżniczka Wiktoria (fot. Pascal Le Segretain/Getty Images)
Zgoda na ślub z trenerem

O zgodę na swój ślub z trenerem osobistym Danielem Westlingiem w 2010 roku króla i parlament musiała zapytać szwedzka księżniczka Wiktoria. Sprzeciwu co prawda nie było, ale ślub miał wielu przeciwników, głównie wśród młodych Szwedów. Powodem był fakt, że za uroczystość trzeba było zapłacić przeszło 20 mln koron, a połowę tej sumy pokrywali podatnicy.

Na Facebooku pod hasłem: „Odmawiam płacenia za ślub Wiktorii” podpisało się ponad 30 tys. osób. „Chętnie zapłacę za ślub następczyni tronu, jeśli ona zrewanżuje się tym samym” – komentowano.

Młodych osób było i jest wciąż najwięcej wśród przeciwników monarchii, choć znani z racjonalnego podejścia do życia Szwedzi do jej obalenia w ogóle się nie spieszą.

Rodzina królewska udawała, że nie widzi nieprzychylnych komentarzy, bo ślub Wiktorii był pierwszym od ponad 30 lat na szwedzkim dworze. Para ma dwójkę dzieci, Stellę i Oskara.

Barwną postacią w szwedzkiej monarchii jest ojciec Wiktorii, czyli król Karol XVI Gustaw z dynastii Bernadotte. Poza tym, że to on osobiście wręcza nagrodę Nobla, nazywany jest przez dziennikarzy człowiekiem numer jeden branży PR.

W czasie oficjalnych wizyt państwowych skutecznie promuje szwedzkie produkty, tak jak np. myśliwce Gripen w Brazylii, gdy podkreślał fakt, że jego teściowa była Brazylijką. Stał się szwedzką marką tak samo rozpoznawalną jak meble Ikea i samochody marki Volvo, którym sam uwielbia jeździć.
Hiszpańska rodzina królewska (fot. Spanish Royal House via Getty Images)

Hiszpania ma nowego króla. Filip VI zaprzysiężony

– Będę wiernie sprawować swoje obowiązki, postępować zgodnie z konstytucją i szanować prawa obywateli i wspólnot autonomicznych – przysiągł w Kongresie Deputowanych nowy król Hiszpanii Filip VI. Od dzisiaj będzie on pełnił obowiązki króla, głowy państwa i naczelnego dowódcy sił zbrojnych. Na inauguracji nie pojawił się poprzedni król - Juan Carlos.

zobacz więcej
Skazany za narkotyki

O ile trener osobisty księżnej Wiktorii przypadł Szwedom do gustu, o tyle Norwegowie kręcili nosem, gdy ich książę koronny Haakon poślubił pannę z dzieckiem, czyli Mette-Marit Tjessem Høiby. Nie przeszkadzał im fakt, że kobieta ma potomstwo, ale to, że ojciec dziecka został skazany za posiadanie narkotyków.

Na szczęście para doczekała się dwójki dzieci i Norwegowie szybko zapomnieli o tym niezbyt ciekawym szczególe biografii księżnej.

Monarchowie sportowcy

Warto przy tym wspomnieć o ojcu Haakona, królu Haraldzie V z dynastii Glücksburgów (bocznej linii Oldenburgów), który bardzo lubi Polaków i ciepło się o nich wypowiada. To także miłośnik żeglarstwa, który trzykrotnie reprezentował Norwegię w imprezach żeglarskich na igrzyskach olimpijskich.

Również obecny król Hiszpanii Filip VI z dynastii Burbonów brał udział w igrzyskach olimpijskich. W 1992 roku w Barcelonie uczestniczył w regatach. Na tronie zasiada od 19 czerwca 2014 a jego oficjalny tytuł to: z Bożej łaski król Hiszpanii, Kastylii, Leónu, Aragonii, Sycylii, Neapolu, Jerozolimy, Portugalii, Nawarry, Grenady, Toledo, Walencji, Galicji, Majorki, Sewilli, Sardynii, Kordoby, Korsyki, Murcji, Jaén, Algarve, Algeciras, Gibraltaru, Wysp Kanaryjskich, Wschodnich i Zachodnich Indii oraz innych wysp i ziem na zachodnim brzegu Atlantyku, hrabia Barcelony, pan Biskajów i Moliny, książę Aten i Neopatrii, hrabia Roussillon i Cerdagne, margrabia Oristano i Goceano, arcyksiążę Austrii, książę Burgundii, Brabancji i Mediolanu, hrabia Habsburga, Flandrii, Tyrolu etc.

Zredukowana pensja

Jego żona jest była dziennikarką. Z Letizią Ortiz Rocasolano ma dwie córki. Jedna z nich – księżniczka Eleonora jest spadkobierczynią tronu.

Filip postawił sobie za cel m.in. przywrócenie zaufania społeczeństwa do monarchii. Aby tego dokonać, sam sobie obciął pensję o 20 procent, ograniczył wydatki na podróże i ceremonie dworskie, a także zabronił przyjmowania drogich prezentów. Z prasą kontaktuje się często i o wszystkich ważnych wydarzeniach informuje za pomocą SMS-ów.
Duńska królowa Małgorzata II z rodziną (fot. Schiller Graphics/Getty Images)

Dania nie ukarze za bluźnierstwo. Paragraf usunięty po 334 latach

Obraza uczuć religijnych zagrożona była sankcją do czterech miesięcy więzienia.

zobacz więcej
Postępowa pani archeolog

Za najbardziej postępową i nowoczesną monarchinię na świecie uważana jest Małgorzata II z dynastii Glücksburgów, bocznej linii Oldenburgów, która panuje w Danii. Królowa studiowała prehistorię i archeologię. Od chwili wstąpienia na tron pełni głównie funkcje reprezentacyjne, ma jednak pewien wpływ na politykę państwa.

Premier Królestwa Danii ma obowiązek zdawać władczyni relacje na temat stanu państwa. Królowa kreuje głównie wizerunek swego kraju za granicą, spotykając się z głowami innych państw.

Małgorzata II cieszy się poparciem ponad 80 proc. społeczeństwa, a większość obywateli Danii nie wyobraża sobie, że mógłby istnieć w tym kraju inny system niż monarchia. Królowa jest kuzynką króla Szwecji Karola XVI Gustawa i kuzynką drugiego stopnia króla Norwegii Haralda V.
Zdjęcie główne: Dynastia Windsorów to nie jedyna europejska monarchia, która budzi emocje (fot. Chris Jackson/Getty Images)
Zobacz więcej
Po godzinach wydanie 17.11.2017 – 24.11.2017
„To była zabawa w śmierć i życie”. Od ćpuna po mistrza świata
Historię Jerzego Górskiego opowiada film „Najlepszy” oraz książka o tym samym tytule.
Po godzinach wydanie 17.11.2017 – 24.11.2017
„Geniusz kreatywności”. Polka obok gwiazd kina, muzyki i mody
Jej prace można podziwiać w muzeach w Paryżu, Nowym Jorku czy Londynie.
Po godzinach wydanie 10.11.2017 – 17.11.2017
Zsyłka, ucieczka i samobójstwo. Tragiczne losy brata Piłsudskiego
Bronisław Piłsudski na Dalekim Wschodzie uważany jest za bohatera narodowego.
Po godzinach wydanie 10.11.2017 – 17.11.2017
„Choćby z diabłem, byle do wolnej Polski”. Pierwszy Ułan II RP
Gen. Bolesław Wieniawa-Długoszowski skupia w sobie losy II RP.
Po godzinach wydanie 3.11.2017 – 10.11.2017
Kobiety – niewolnice, karły – rekwizyty. Szokujący„złoty wiek”
Służba była formą organizacji życia w tej epoce. Każdy kiedyś był sługą, nawet królewski syn.