Po godzinach

Mafijne królowe z 'ndranghety. Wśród nich budząca strach Polka

Kobiety ze Wschodu, które rozdawały karty w świecie przestępczym. Urodziły się w krajach, gdzie włoska mafia nie zapuściła swych macek. Gdy dorosły, stały się jednak częścią kalabryjskiej ‘ndranghety. Są wśród nich m.in. Polka, Słowaczka i Ukrainka, kobiety z Kosowa i Macedonii. Przestępczą sławą okryła się m.in. Edyta K., która trafiła za swoją działalność do więzienia.

Mafię można ujarzmić. Willa „Scarface” przyjmuje chorych

Kamorysta Walter Schiavone wydał na replikę filmowej willi 2 mln miliony euro.

zobacz więcej
Fenomen mafiosek ze Wschodu zainteresował nie tylko włoską policję, ale i włoskich socjologów oraz dziennikarzy. Niedawno premierę miała książka pt. „Le ‘ndranghetiste dell’Est. Profili internazionali della mafia calabrese” (Kobiety ze Wschodu w ’ndranghetcie. Międzynarodowy profil kalabryjskiej mafii”).

Wyjechały za chlebem

Autor publikacji Arcangelo Badolati opowiada o paniach ze Wschodu, które przyjechały do Włoch w poszukiwaniu pracy, a wspięły się na najwyższe szczeble mafijnej kariery. Trafiły tam poprzez swoich mężczyzn – mężów i kochanków, ale potem wykazały się nieprzeciętnym przestępczym talentem.

Mowa, co trzeba podkreślić, o najpotężniejszej teraz we Włoszech organizacji mafijnej, kalabryjskiej 'ndranghetcie, która cały czas rośnie w siłę.Obraca dziesiątkami miliardów euro, a lwią część zysków czerpie z handlu kokainą. Współpracuje z najpotężniejszymi kartelami południowoamerykańskimi. Chętnie zajmuje się też m.in. handlem bronią, hazardem, itp.

Tragedia w cieniu Wezuwiusza.
12-latka sprzedana mafii

Przez długie lata marzyła tylko o zemście na tych, którzy ją skrzywdzili.

zobacz więcej
Rodzinny biznes

‘Ndrangheta opiera się na strukturach rodzinnych, tworzą ją klany, tzw. tzw. ‘ndrine. Przez swą „płaską strukturę”, która jest bardziej zamknięta niż w przypadku cosa nostry czy kamorry, jest trudna do rozpracowania. Ustabilizowała się w połowie XIX w., a jej nazwa pochodzi od greckiego słowa oznaczającego bohaterstwo. Między sobą tzw. ‘ndrine walczą krwawo i bezwzględnie, na zewnątrz jednak pozostają zjednoczone.

W te struktury wchodzą żony, narzeczone i kochanki mafijnych bossów. A gdy ich partnerzy trafiają do więzień, nierzadko one przejmują władzę, by klan nie stracił znaczenia i pieniędzy.

Wyprawa z małego, polskiego miasteczka

Edyta K. ma teraz 36 lat i siedzi we włoskim więzieniu za to, że przez trzy lata kierowała żelazną ręką klanem Bruni.

Edyta pochodzi z Ulhówka przy polsko-ukraińskiej granicy. Do Włoch wyjechała, gdy miała 19 lat. Pracowała tam jako opiekunka. Aż poznała Michele'a Bruniego, szefa klanu z kalabryjskiej Cosenzy. Czy ich związek był bardzo romantyczny, nie wiadomo. Pewnym jest, że urodziła mu syna, a gdy w 2009 r. Michele poszedł do więzienia, zajęła się rodzinnymi interesem. Była skuteczna i okrutna, świetnie wpasowała się w mafijne wzorce. Odwiedzała Michele'a w więzieniu i przynosiła od niego wskazówki. Szybko jednak okazało się, że musi rządzić samodzielnie, bo jej mąż zmarł w więzieniu.Została aresztowana 15 grudnia 2010 r. podczas szeroko zakrojonej operacji karabinierów. Razem z nią zatrzymano wtedy prawie 50 osób.

Z kałasznikowem na motocyklu. Nastoletnie gangi terroryzują Neapol

Gdy mają 15 lat, uczą się zabijać, w wieku lat dwudziestu są profesjonalnymi zabójcami.

zobacz więcej
Współpraca z policją

Edyta K. posługiwała się świetnie miejscowym dialektem, co zdecydowanie ułatwiało jej „pracę”, czyli handel narkotykami na dużą skalę i organizowanie m.in napadów na samochody przewożące duże sumy pieniędzy.

Bruni kontrolowali także miejscowe zakłady pogrzebowe, a Edyta miała plany budowy nowoczesnego krematorium.

Podczas procesu w 2013 r. zdecydowała się na współpracę z organami ścigania. Skazano ją ostatecznie za przestępczą działalność na sześć lat.

Ponieważ zdecydowała się zeznawać, nie wiadomo, gdzie odsiaduje wyrok. Chroni ją tajemnica. Jej synem opiekuje się rodzina Bruni.

Trują, torturują, zabijają z zimną krwią. Seryjne morderczynie brutalniejsze od mężczyzn

„Czarna wdowa” lub „anioł miłosierdzia” to najczęściej spotykane typy zabójczyń.

zobacz więcej
Smutny koniec włoskiego snu

Ewelina P. ma 34 lata, pochodzi z Dąbrowy Tarnowskiej (Małopolska). Do Włoch pojechała w poszukiwaniu pracy. W 2006 r. zaczęło spełniać się jej marzenie o życiu spokojnym, dostatnim i szczęśliwym. Poślubiła bowiem Domenica Mancuso. Jak napisał w swojej książce Badolati, spotkali się przypadkiem i zakochali się w sobie.

Domenico pochodził z małego miasteczka Limbadi, gdzie cała rodzina była bardzo szanowana. Nic dziwnego, ponieważ Mancuso był szefem wpływowego i bogatego klanu mafijnego, który sprowadzał m.in. z Kolumbii do Włoch kokainę.

Domenico, zwany „Czerwonym”, nie traktował żony najlepiej – była bita, poniżana. Więziono ją w domu. Niewiele pomogły narodziny dziecka.Uciekła od męża w 2013 r., ale była prześladowana, żyła w ciągłym zagrożeniu życia. Poprosiła więc policję o ochronę i zaczęła opowiadać o tym, co wiedziała. Jej mąż trafił do aresztu; proces, w którym wraz z kuzynami został oskarżony o działalność mafijną, ciągnie się do tej pory.

Miniaturowe domki i ich upiorne tajemnice. Jak milionerka została „matką współczesnej kryminalistyki”

Przedwojenna dama z towarzystwa uczyła policjantów, jak prowadzić śledztwa.

zobacz więcej
Cudzoziemka, która wiedziała wszystko

Słowaczka Lucia Bariova ma teraz 45 lat. Została aresztowana w 2010 r. Była przez lata partnerką szefa liczącego się 'ndrina, czyli Vincenzo Forastefano. Poznali się, gdy miała 19 lat. Urodziła mu dwoje dzieci. Podobnie jak wiele cudzoziemek ze Wschodu, do Włoch trafiła w poszukiwaniu pracy. Została najpierw pokojówką, a potem mafijną królową. Dom znalazła w maleńkim kalabryjskim miasteczku Cassano all'Ionio.

Ziemia pod nogami Vincenza, który zarabiał razem z rodziną potężne pieniądze na handlu narkotykami, zaczęła się palić, gdy policja zorganizowała akcję Omnia – stało się to w lipcu 2007 r.

Forastero został złapany 6 września 2006 r. Ukrywał się w specjalnym bunkrze, który mieścił się w domu jego matki. W marcu 2009 r. został skazany na 30 lat więzienia.

Bariova po aresztowaniu męża czynnie włączyła się w rodzinny biznes, zawiadywała m.in. transportem narkotyków. Gdy aresztowano ją w 2010 r., zgodziła się współpracować z organami ścigania. Była cennym informatorem, bo mówiono o niej, że wiedziała wszystko o interesach rodziny z Cassano all'Ionio. Proces trwa.

Mafiosi w bunkrze pod kurnikiem. Potężni, bogaci, ukryci przed światem

Rekordzista ukrywa się przed policją już 23 lata.

zobacz więcej
Drżeli przed nią handlarze narkotykami

Kolejna opowieść dotyczy pochodzącej z miasta Czerkasy na Ukrainie Oksany Verman. Do Kalabrii przyjechała w 2000 r. w poszukiwaniu pracy. Miała wtedy 24 lata. Zatrzymała się w miasteczku Vibo Valentia, gdzie poznała Salvatore Pititto, członka mafijnej rodziny z pobliskiego Mileto. Podobno była to wielka miłość, a ponieważ Salvatore miał już żonę i dzieci, piękna Oksana została jego kochanką.

Wkrótce mieszkanie, które dla niej wynajął Salvatore, stało się miejscem spotkań handlarzy i przemytników narkotyków. Mówiło się, że Oksana szybko zaczęła nimi rządzić żelazną ręką.

Lokal zaczęli obserwować policjanci, w ramach operacji antymafijnej „Stammer”. Założono tam podsłuch.

Funkcjonariusze wkrótce poznali szczegóły narkotykowego biznesu i sposoby prania pieniędzy, które na nim Salvatore z Oksaną zarabiali. 24 stycznia 2017 r. 54 osoby, w tym piękna Oksana, zostały zatrzymane podczas policyjnej operacji. Ukrainka wraz z innymi czeka na proces.
Zdjęcie główne: W kalabryjskiej mafii znaczenia nabierają kobiety ze Wschodu (fot. Dani Vázquez)
Zobacz więcej
Po godzinach wydanie 17.11.2017 – 24.11.2017
„To była zabawa w śmierć i życie”. Od ćpuna po mistrza świata
Historię Jerzego Górskiego opowiada film „Najlepszy” oraz książka o tym samym tytule.
Po godzinach wydanie 17.11.2017 – 24.11.2017
„Geniusz kreatywności”. Polka obok gwiazd kina, muzyki i mody
Jej prace można podziwiać w muzeach w Paryżu, Nowym Jorku czy Londynie.
Po godzinach wydanie 10.11.2017 – 17.11.2017
Zsyłka, ucieczka i samobójstwo. Tragiczne losy brata Piłsudskiego
Bronisław Piłsudski na Dalekim Wschodzie uważany jest za bohatera narodowego.
Po godzinach wydanie 10.11.2017 – 17.11.2017
„Choćby z diabłem, byle do wolnej Polski”. Pierwszy Ułan II RP
Gen. Bolesław Wieniawa-Długoszowski skupia w sobie losy II RP.
Po godzinach wydanie 3.11.2017 – 10.11.2017
Kobiety – niewolnice, karły – rekwizyty. Szokujący„złoty wiek”
Służba była formą organizacji życia w tej epoce. Każdy kiedyś był sługą, nawet królewski syn.