Po godzinach

Ludzie szczury z kanałów. Tego nie wiesz o Vegas

Witajcie w bajecznym Las Vegas – takie tablice witają przybyszów przed wjazdem do miasta zwanego Sin City, gdzie jednego dnia można wygrać majątek, albo przegrać wszystko. Pod metropolią, pełną luksusowych hoteli i kasyn, rozciąga się drugie miasto. W sieci tuneli mieszkają ludzie szczury. Wyjęci spod prawa. Ci, którym powinęła się noga. To społeczność rządząca się własnymi prawami, miasto w mieście.

Rzymskie historie z dreszczykiem. Spacer mroczny jak espresso

Nocą na moście św. Anioła można spotkać spacerującą Beatrice Cenci z odciętą głową.

zobacz więcej
Przychodzą i odchodzą. Znajdują schronienie w sieci kanałów, które na głębokości ok. 7,5 metra rozciągają się pod Las Vegas. Jest ich ponad 300 kilometrów.

Zaprojektowano je po to, by miasto nie zalewała woda z gwałtownych ulew, które nad nim przechodzą. Deszczówka jest w miarę czysta, choć zmywa brud z ulic miasta i piach z okalającej je pustyni Mohave.

W kanałach jest o wiele chłodniej, niż w trawionym upałem mieście. I spokojnie, bo poza mieszkańcami oraz nielicznymi ciekawskimi, nikt nie ma odwagi się tam zapuszczać. Wejść strzegą czarne wdowy, które snują swoje sieci na ścianach i skradające się w mroku skorpiony.

Adwokat bezdomnych

Dziennikarz Matthew „Matt” O'Brien od 2002 r. zajmuje się problemem bezdomności w Las Vegas. Był wtedy reporterem alternatywnego tygodnika „Las Vegas CityLife”. Na ten temat naprowadziła go historia mordercy Tima „TJ” Webera, który przez pięć kwietniowych dni w tamtym roku ukrywał się w kanałach pod Las Vegas. Weber czeka teraz na wyrok śmierci, zasądzony mu, wraz z dożywociem, za zamordowanie swojej partnerki, jej 15-letniego syna i gwałt na 14-letniej córce.

Gdy O’Brien zszedł do kanałów, odkrył podziemne miasto. Mieszkają tam bowiem setki ludzi, bywa że ich liczba przekracza grubo ponad 1000, jednak tak naprawdę trudno ich się doliczyć.

Przez 15 lat dziennikarz napisał o ludziach kretach wiele artykułów i dwie książki, szeroko omawiane w USA i na świecie. Teraz pracuje nad trzecią. Stał się adwokatem i opiekunem ludzi z kanałów, prowadzi fundację, która im pomaga – Shine at Light. Organizuje akcje i zbiórki charytatywne. Jest laureatem wielu nagród.

Kobiety mafii. Mistrzynie zbrodni, które nie cofną się przed niczym

Zabijają, zlecają zabójstwa i rządzą żelazną ręką.

zobacz więcej
Namiastka domu

O’Brien odwiedza kanały dwa razy w miesiącu, chętnie opowiada o mieszkających tam ludziach, oprowadza po podziemnym mieście ekipy telewizyjne.

Życie tej społeczności może zadziwiać. W zakamarkach betonowych kanałów stworzyli namiastkę mieszkań, mają meble, prowizoryczne toalety, prysznice. Starają się żyć w miarę normalnie.

Są wśród nich małżeństwa i pary. Wspierają się i ostrzegają przed nadchodzącą powodzią. Ulewny deszcz sprawia, że kanałami płynie spieniona rwąca rzeka, która porywa ze sobą wszystko. I nanosi to, co zabrała z ulic. Zdarzyło się, że po rzęsistym deszczu jedno z wejść do kanałów było zablokowane przez porwany przez wodę wrak samochodu.

Gdy leje, ludzie z kanałów uciekają na powierzchnię i zabierają ze sobą to, co najcenniejsze. Ci, którzy wrócili wcześniej, pilnują rzeczy sąsiadów.

Najlepsze miasto dla bezdomnych

Autor reportażu o podziemnym mieście w Las Vegas opublikowanym przez „Guardiana” w 2016 r. twierdzi, że według jego mieszkańców to najlepsze miejsce dla bezdomnych na świecie. Turyści gubią pieniądze, zostawiają wygrane w automatach do gry. Nocna wycieczka do kasyn i przegląd szufladek automatów daje średnio ok. 50 dolarów. Taka suma wystarcza na przeżycie. Pieniądze topnieją jednak niezwykle szybko, gdy kupuje się alkohol lub narkotyki.

Las Vegas nigdy nie śpi, kasyna, sklepy i restauracje są otwarte przez cały tydzień, 24 godziny na dobę. Tak samo działają dealerzy narkotyków.
Jednym z bohaterów reportażu „Guardiana” był Nattrour, dawny kierowca ciężarówki. Mieszkał w kanałach od dwóch lat. Przyjechał do Vegas po śmierci żony, żeby ukoić smutek.

Po dwóch miesiącach nie miał grosza przy duszy, wszystko przegrał. Nie mógł odbić się od dna, bo wszystko, co udawało mu się zebrać lub zarobić, natychmiast wydawał w kasynie.

O’Brien przynosił mu ubranie i kanapki. Natrrour nie był wtedy jeszcze gotowy, by skorzystać z innej pomocy.

Spoczywaj w pokoju Sharon

Inny mieszkaniec kanałów, 59-letni John Aricheson mówi dziennikarzom, że „Bóg zapomniał o kanałach”. John pracuje w sklepie, ale przekalkulował sobie, że gdyby chciał wynająć mieszkanie, poszłaby na to większość jego pensji. A tak ma więcej pieniędzy na hazard.

„Wiele razy wchodziłem do kasyna z sześcioma dolarami w kieszeni i wkrótce miałem już 600. Grałem wtedy na wszystkich automatach, aż znowu nie zostawało mi nic” – opowiadał Aricheson.

Jak mówi O’Brien, duża część ludzi z kanałów to uzależnieni – od narkotyków, alkoholu, hazardu. Ściągają do Las Vegas z całych Stanów.

W ub.r. w czerwcu w kanałach utopiło się czworo bezdomnych. Nie zdążyli uciec przed wodą, która zalała je po gwałtownej burzy. Jedną z ofiar była dziewczyna Jazza. Na ścianie wnęki, w której mieszka, napisał sprayem na ścianie „Spoczywaj w pokoju Sharon 30.06.2016”.

W materiale przygotowanym przez telewizję ABC kilka lat temu O'Brien i towarzysząca mu dziennikarka spotkali Steve’a, który w kompletnych ciemnościach, rozświetlanych tylko reflektorem, jeździł po kanałach rowerem.

Steve zaprowadził ich do miejsca, w którym razem z dziewczyną Kate urządzili sobie „dom”. Steve pochodzi z Las Vegas, przez narkotyki stał się bezdomny i mieszkał w kanałach od dwóch lat, Kate była z nim wtedy od roku. Zgodziła się, bo obiecał jej, że przestanie brać. Wtedy dawał radę.

Grabieżcy grobów, fałszywa mumia i miliardy euro zarabiane na lewo

Nielegalna konkurencja dla archeologów i marszandów.

zobacz więcej
W 2013 r. Matthew O’Brien wystąpił w dwóch odcinkach niezwykle popularnego w USA telewizyjnego show „Dr Phil”. Opowiedziano w nim historię Cindy i Ricka, bezdomnego małżeństwa, które od dwóch lat mieszkało w kanałach pod Las Vegas.

Oboje walczyli z uzależnieniem od narkotyków i alkoholu. Porzucili czworo swoich dzieci. Dzięki programowi udało się zorganizować spotkanie Cindy i jej córek. Powstała nadzieja na nowe otwarcie.

Świat niewidzialnych

W opublikowanym w ubiegły wtorek w serwisie dtlv.com artykule O’Brian opowiada, że problemem bezdomności interesuje się od dawna, zanim jeszcze trafił na podziemne miasto w Las Vegas. Jak mówi, na bieżąco monitoruje sytuację w mieście.

Według jego szacunków w Las Vegas jest ok. 10 tys. bezdomnych (oficjalne statystyki mówią o 6 tysiącach). Bezdomni starają się być niewidzialni i nie rzucać się w oczy policji. Nocują w samochodach, pustostanach i oczywiście kanałach.

O’Brian tłumaczy, że wbrew pozorom nie jest tak, że bezdomni to osoby chore psychicznie i leniwe. Na dowód przytacza historię Erica, który na swoim rowerze objeżdża kanały, zbiera śmieci, sortuje je i zarabia dziennie nawet 100 dolarów. Pracuje sześć dni w tygodniu po 15 godzin. A także sąsiada Erica, który znalazł pracę w warsztacie samochodowym.


O’Braien podkreśla, że aby pomóc wielu z bezdomnych, czasem wystarczy pozytywne wzmocnienie, sygnał, że są coś warci, uścisk ręki. Dzięki temu znajdują siłę, by próbować przełamać kryzys i skorzystać z tego, co oferują im np. pracownicy opieki społecznej. Bo do tego potrzeba wiele siły i odwagi.
Zdjęcie główne: Las Vegas nigdy nie śpi (fot. Bilgin Sasmaz/Anadolu Agency/Getty Images)
Zobacz więcej
Po godzinach wydanie 17.11.2017 – 24.11.2017
„To była zabawa w śmierć i życie”. Od ćpuna po mistrza świata
Historię Jerzego Górskiego opowiada film „Najlepszy” oraz książka o tym samym tytule.
Po godzinach wydanie 17.11.2017 – 24.11.2017
„Geniusz kreatywności”. Polka obok gwiazd kina, muzyki i mody
Jej prace można podziwiać w muzeach w Paryżu, Nowym Jorku czy Londynie.
Po godzinach wydanie 10.11.2017 – 17.11.2017
Zsyłka, ucieczka i samobójstwo. Tragiczne losy brata Piłsudskiego
Bronisław Piłsudski na Dalekim Wschodzie uważany jest za bohatera narodowego.
Po godzinach wydanie 10.11.2017 – 17.11.2017
„Choćby z diabłem, byle do wolnej Polski”. Pierwszy Ułan II RP
Gen. Bolesław Wieniawa-Długoszowski skupia w sobie losy II RP.
Po godzinach wydanie 3.11.2017 – 10.11.2017
Kobiety – niewolnice, karły – rekwizyty. Szokujący„złoty wiek”
Służba była formą organizacji życia w tej epoce. Każdy kiedyś był sługą, nawet królewski syn.