Cywilizacja

Rzymskie historie z dreszczykiem. Spacer mroczny jak espresso

Wiosna sprzyja wędrówkom. Jeśli podróżnicze ścieżki zawiodą do RzymU, warto przyjrzeć się miejscom trochę mniej obleganym przez turystów, takim które przyprawią o dreszcze. Bo związane z nimi są historie co najmniej niezwykłe.

Przed emocjonującym spacerem warto obejrzeć starą komedię z 1961 r. pt. „Duchy z Rzymu” w reż. Antonia Pietrangeli z muzyką Nino Roty. W obsadzie m.in. Marcello Mastroianni i Vittorio Gassman. Po seansie aromatyczne espresso i w drogę. Następnego dnia skołatane nerwy można ukoić pod cyprysem zasadzonym ręką samego Michała Anioła.Beatrice skazana za ojcobójstwo

Zaczniemy od najsłynniejszego ducha, czyli Beatrice Cenci. Poświęcono jej wiele sztuk, poematów, obrazów. Dramat pt. „Beatrice Cenci” napisał m.in. Juliusz Słowacki. Beatrice błąka się teraz po moście św. Anioła, a w rękach trzyma swoją odciętą głowę. Zginęła bowiem ścięta gilotyną 11 września 1599 roku.

Jej ojciec, Francesco Cenci znęcał się nad rodziną, ale miał możnych protektorów. W końcu umęczeni krewni, w tym dzieci i żona, postanowili tyrana zabić. Beatrice, jej brata i macochę stracono na moście św. Anioła.

Jeśli akurat nie uda się zobaczyć Beatrice na moście, warto zajrzeć do galerii w pałacu Barberini, w centrum Rzymu, nieopodal stacji metra o tej samej nazwie. Tam pośród wielu arcydzieł wisi jej słynny portret pędzla Guida Reniego.

Trzy diamenty i konie z płonącymi oczami

Pimpaccia, czyli Papieżyca, a tak naprawdę Olimpia Maidalchini, w pierwszej połowie XVII wieku trzęsła Rzymem i Watykanem. Była bratową papieża Innocentego X i matką kardynała Camilla Pamfiliego i rządziła nimi, jak chciała.

Został po niej piękny pałac przy piazza Navona. To ona miała namówić papieża do zamówienia fontann u Giovanniego Lorenza Berniniego. Mówiło się wtedy w Rzymie, że Bernini wygrał ze swoim rywalem, Francesco Borrominim, bo podarował Pimpacci srebrną, wysoką na 1,5 metra, kopię największej fontanny, przedstawiającej cztery rzeki.

Słynęła z chciwości, była manipulatorską. Legenda głosi, że gdy umierała, z jej ust wypadły trzy diamenty, które tak schowała przed złodziejami. Było to w San Martino al Cimino pod Rzymem, dokąd uciekła wygnana przez następcę Innocentego X.Podobno co roku w rocznicę śmierci Innocentego pojawia się w czarnej karocy, zaprzężonej w kare konie. Gna z placu Navona przez most Sykstusa.
Zmierzch na placu Navona (fot. Gili Yaari/NurPhoto via Getty Images)

Cuda, które trzeba zobaczyć, zanim będzie za późno

Najpiękniejsze miejsca na ziemi znikają.

zobacz więcej
Przekleństwo piękna

W okolicach placu Navona można też spotkać innego ducha. Chodzi o piękną mieszkankę XVII-wiecznego Rzymu. Constanzę de Cupis można przy pełni księżyca zobaczyć w oknie pałacu de Cupis. Ją lub tylko jej ręce, które jej odcięto przed śmiercią.

Constanza szczyciła się niezrównanie pięknymi dłońmi. Jeden z artystów zrobił odlew jej rąk i wystawił w swojej pracowni. I wtedy ktoś rzucił na Constanzę klątwę. Powiedział, że niedługo te piękne ręce straci. Przerażona 20-latka nie opuszczała więc pałacu. Jednak zakuła się igła podczas szycia, dostała sepsy i ręce trzeba było jej amputować. Niedługo potem zmarła.

„Jeszcze tu powrócę”

Na wzgórzu Janikulum, nieopodal otoczonej wspaniałym ogrodem willi Pamphili, na ulicy San Calepodio stoi dom duchów. Podobno nocą słychać tam gwar i widać światła. W XVII wieku należał do markiza Luki de Marchettis, który mordował młode dziewczyny. Był przekonany, że opętał go demon. W końcu popełnił samobójstwo. Rzucił się z balkonu, a jego ostatnie słowa brzmiały: wrócę. Teraz błąka się po San Calepodio ubrany na czarno.
Panteon nocą (fot. Omar Bai/NurPhoto via Getty Images)

Wenecka patrycjuszka, która zadziwiła świat. Mistrzyni matematyki, lingwistka i filozofka

Była pierwszą kobietą na świecie, która uzyskała tytuł doktora.

zobacz więcej
Panteon i klątwa alchemika

W okolicach Panteonu można podobno spotkać ducha pochowanego tam włoskiego króla Huberta I, którego w 1900 r. zastrzelił anarchista Gaetano Brescia.

Z Panteonem związanych jest wiele legend. Jedna z nich mówi, że ogromny oculus, który oświetla wnętrze, wybiły uciekające z pogańskiej świątyni demony, gdy papież Bonifacy IV przekształcił ją w kościół. Oculus był tam jednak od początku, od 125 r., gdy cesarz Hadrian Panteon ufundował.

Żartownisie ostrzegają przed zatrzymaniem się w hotelu przy Vicolo delle Grotte niedaleko Campo dei Fiori. Ma tam powracać duch Alessandra di Cagliostro, awanturnika, alchemika i wolnomularza z XVIII wieku. Szuka żony, która wydała go Świętej Inkwizycji. Zmarł w więzieniu papieskim w San Leon.

Po Rzymie pałętają się też duchy starożytne, m.in. Juliusz Cezar upodobał sobie okolice Koloseum.
Fontanna di Trevi (fot. Alex Livesey - Danehouse/Getty Images)
W cieniu starego cyprysa i sposób na wierność

Teraz chwila wytchnienia pod cyprysem mistrza Michała Anioła. Legenda mówi, że po zakończeniu projektu bazyliki Matki Bożej Anielskiej i Męczenników, która jest zbudowana w rejonie Term Dioklecjana, w 1562 r. 87-letni artysta zasadził cztery cyprysy. W 1888 r. burza złamała dwa z nich, potem zginął trzeci. Został jeden, który chroni metalowe ogrodzenie. Leży całkiem niedaleko dworca Termini przy placu Republiki.

Na koniec idziemy do fontanny di Trevi. Jeśli wrzucimy monetę, na pewno wrócimy i będziemy mogli odwiedzić inne fascynujące miejsca we włoskiej stolicy.

Z fontanną di Trevi też jest związana ciekawa legenda. Kiedyś można było pić z niej wodę. Dziewczęta czerpały ją i dawały do wypicia wyjeżdżającemu narzeczonemu, a naczynie nosiły przy sobie. Miało im to zapewnić, że ukochany ich nie zdradzi.

– Beata Zatońska
Zdjęcie główne: Zamek św. Anioła w Rzymie (fot. Matteo Nardone/Pacific Press/LightRocket via Getty Images)
Zobacz więcej
Cywilizacja Najnowsze wydanie
Czerwona Diwa, która mówi jak AfD. Kto się boi Sahry Wagenknecht?
Jest niczym odwrócona Angela Merkel.
Cywilizacja Najnowsze wydanie
Pochodzą z Niemiec, rozmawiają po rosyjsku, modlą się po polsku
Ich niemieckie nazwiska po 1941 stały się problemem – traktowani byli jak niewolnicy.
Cywilizacja Najnowsze wydanie
Nie martw się, gdzie jest twoje dziecko, grunt, żeby było zdrowe
Wszystko może być pretekstem do odebrania dziecka: donos sąsiadów, zwykła sprzeczka rodziców czy choroba.
Cywilizacja Najnowsze wydanie
Postrach lewicy i ostatnia nadzieja Argentyńczyków
Pierwszy libertariański prezydent na świecie.
Cywilizacja Poprzednie wydanie
Starszy lecz nie gorszy. Sekrety długowieczności
Wycofał się, gdy stuknęła mu 104. wiosenka.