Wywiady

„Będziemy dalej walczyć o prawdę historyczną”. Szef AJC obiecuje wsparcie Polski

Otwarcie w Warszawie biura American Jewish Committee, jednej z najbardziej szanowanych organizacji żydowskich, to ważne wydarzenie w relacjach między obu narodami. Szef AJC David Harris przekonuje, że organizacja będzie dalej wspierała nasz kraj na arenie międzynarodowej. – Dzięki biuru możemy pogłębić nasze działania na rzecz współpracy międzynarodowej – mówi.

Żydowska organizacja AJC stawia na Polskę. Otwiera biuro w Warszawie

„Polska jest w istocie historycznym centrum europejskich Żydów”.

zobacz więcej
Jaki będzie zakres działań biura American Jewish Committe w Warszawie?

Nasze Biuro w Europie Środkowej jest kolejnym, logicznym krokiem w rozwoju naszych relacji w regionie, które realnie zainicjowaliśmy na początku lat 80., wspierając Solidarność i Komitet Obrony Robotników. Relacje te konsekwentnie budujemy do dziś. Jako organizacja geopolityczna, AJC skupia się na najważniejszych sprawach bieżących, takich jak trwałość współpracy transatlantyckiej, sens NATO, przyszłość europejskiego projektu, sytuacja na Bliskim Wschodzie, a w szczególności kondycja i bezpieczeństwo Izraela, poważne wyzwania ze Wschodu oraz zdrowie i witalność demokracji i wartości demokratycznych.

Mając biuro w Warszawie, w zasięgu trzech pozostałych krajów Grupy Wyszehradzkiej oraz trzech krajów bałtyckich, będziemy w stanie pogłębić i wzmóc nasze działania, z czego jestem ogromnie zadowolony.

Czy pańska organizacja będzie wspierać Polskę w walce o prawdę historyczną, na przykład w kwestii powtarzania fałszywego zwrotu o rzekomych „polskich obozów koncentracyjnych”?

Od lat walczymy o prawdę historyczną poprzez edukację i media. Jako przykład przypomnę moją wypowiedź dla „New York Times” z czerwca 2012 roku, po słowach prezydenta Baracka Obamy o rzekomych „polskich obozach zagłady”: „Polska stała się pierwszym celem nazistowskiej machiny wojennej. Wielu Polaków walczyło dzielnie, początkowo na polu bitwy, następnie w podziemiu, przeciwko nazistowskiej okupacji kraju. To naziści, nie Polacy, zbudowali niesławne obozy śmierci, w tym Auschwitz, do których obok niezliczonej liczby Żydów zsyłano również polskich katolików”.

„Uważaliśmy, że tak trzeba”. Polskie małżeństwo, które uratowało nawet 300 Żydów

Szacuje się, że małżeństwo Żabińskich uratowało od 150 do nawet 300 Żydów.

zobacz więcej
„Niestety długo oczekiwany nie tylko przez Polaków dzień, w którym Jan Karski, odważny polski bojownik ruchu oporu i kurier polskiego Państwa Podziemnego otrzymał pośmiertnie Prezydencki Medal Wolności, został popsuty przez błędną wypowiedź prezydenta USA Baracka Obamy. Co gorsza, wydane tego samego dnia ustami rzecznika Rady Bezpieczeństwa Narodowego dwuzdaniowe oświadczenie administracji wyrażające żal sprawiło wrażenie zdawkowego i niewystarczającego, by naprawić krzywdę. Polska zasługuje na więcej. Nie jest za późno, by naprawić sytuację, ale im dłużej zwlekać, tym trudniejsze się to okaże”.

Jaka jest opinia AJC o poziomie tolerancji wobec Żydów w Polsce i Europie Środkowej i Wschodniej?

Naprawdę dobra wiadomość jest taka, że po 1989 roku nastąpił wielki renesans żydowskiego życia – powstają nowe synagogi i instytucje, a wielu Polaków chętnie poznaje żydowską historię swojego kraju, niekiedy odkrywając przy tym własne żydowskie korzenie. Jednocześnie antysemityzm jest chorobą, która toczy Europę od bardzo dawna. Nasilające się w niektórych częściach Europy populizm i ksenofobia powodują, że należy zachować czujność i nie popadać w samozadowolenie. Co pańska organizacja sądzi na temat roszczeń restytucyjnych Światowego Kongresu Żydów na kwotę 65 miliardów dolarów?

Nie mamy informacji o takim roszczeniu, a tym samym nie jesteśmy w żaden sposób zaangażowani.
Zdjęcie główne: 67-letni prawnik David Harris kieruje AJC od 1990 roku (fot. FB/AJCGlobal)
Zobacz więcej
Wywiady wydanie 13.10.2017 – 20.10.2017
„Powinniśmy powiedzieć Merkel: Masz tu rachunek, płać!”
Jonny Daniels, prezes fundacji From the Depths, O SWOIM zaangażowaniu w polsko-żydowski dialog.
Wywiady wydanie 28.07.2017 – 4.08.2017
Definitely women in India are independent
Srinidhi Shetty, Miss Supranational 2016, for tvp.info
Wywiady wydanie 28.07.2017 – 4.08.2017
Małgosia uratowała mi życie. Dzięki niej wyszedłem z nałogu
– Mam polski paszport i jestem z niego bardzo dumny – mówi amerykański gwiazdor Stacey Keach.
Wywiady wydanie 28.07.2017 – 4.08.2017
„Kobiety w Indiach są niezależne. I traktowane z szacunkiem”
Tak twierdzi najpiękniejsza kobieta świata Srinidhi Shetty, czyli Miss Supranational 2016.
Wywiady wydanie 14.07.2017 – 21.07.2017
Eli Zolkos: Gross niszczy przyjaźń między Żydami a Polakami
„Żydzi, którzy angażują się w ruchy LGBT, przyjmują liberalny styl życia, odchodzą od judaizmu”.