Po godzinach

Na co twórcy „Wiedźmina 3” przeznaczą państwowe wsparcie?

– Robimy młotek, z którego wszyscy będą mogli korzystać – powiedział portalowi tvp.info Stanisław Just, kierownik ds. badań i rozwoju CD Projekt. Chodzi o technologię usprawniającą np. animacje postaci w grze. Firma znana z produkcji gry „Wiedźmin 3: Dziki Gon” otrzymała pod koniec ubiegłego roku 30 mln zł od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Pieniądze podatników firma zamierza przeznaczyć na innowacje.

„Wiedźmin 3” najlepszą grą roku. Twórcy dostali pięć prestiżowych nagród

Trzecia część wirtualnych przygód wiedźmina Geralta wygrała w pięciu kategoriach w konkursie Golden Joystick Awards, jednej z najstarszych i najbardziej prestiżowych nagród w świecie gier. „Wiedźmin 3: Dziki Gon” został uznany za grę roku, zaś twórcy gry, firma CD Projekt RED, za studio roku.

zobacz więcej
– Gry komputerowe stanowią olbrzymi rynek i dobrze, że polski rząd to zauważa – powiedział portalowi tvp.info Przemysław Pająk, redaktor naczelny portalu o nowych technologiach Spider’s Web. Odniósł się do dofinansowania CD Projektu (CDP) przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) pod koniec 2016 r.

– Udowodniliśmy, że odnieśliśmy sukces. Natomiast do dalszego rozwoju potrzebna jest nam pomoc – powiedział Just. CDP pomoc otrzyma – Centrum planuje przeznaczyć na nią około 30 mln zł. Kwota pochodzi z pieniędzy publicznych, dlatego nasuwa się pytanie – na co zostanie ona wydatkowana?

Jak wynika z raportu NCBiR dofinansowanie wspomoże prace badawczo-rozwojowe. Bardziej jasną odpowiedź uzyskaliśmy u źródła. – Robimy młotek, z którego wszyscy będą mogli korzystać – wytłumaczył Just. Owo narzędzie to technologia usprawniająca np. animacje postaci w grze. CD Projekt wyniki opracowanych badań może prezentować m.in. na konferencjach i w publikacjach naukowych. Te mogą posłużyć innym deweloperom w produkcji własnych gier.
CD Projekt publiczne pieniądze przeznaczył na prace badawczo-rozwojowe (fot. tvp.info)

Twórcy „Wiedźmina” pracują nad kolejnym hitem. „Cyberpunk może być nowym poziomem biznesu”. Ujawniamy szczegóły

Jest rok 2077. Są implanty, zaawansowane technologie, ale świat jest brudny i zepsuty. Rządzą nim wszechwładne korporacje.

zobacz więcej
Co natomiast z zainwestowanych w firmę pieniędzy podatników ma osoba, która nie interesuje się grami? – W momencie dofinansowania zwiększamy rentowność firmy. Ta się rozwija, co przekłada się w odprowadzanych podatkach – stwierdził Just. Te w 2015 r. CD Projekt opłacił w wysokości 79 mln. zł.

Deweloper nie osiadł na laurach i pracuje nad kolejną grą – „Cyberpunk 2077”.

– To gra, której akcja toczy się w otwartym świecie w przyszłości – powiedział Adam Kiciński, prezes firmy w wywiadzie dla tvp.info w 2015 r. Jak wynika z nieoficjalnych informacji portalu, opracowane przez CD Projekt innowacje zostaną zaimplementowane właśnie w tę grę. – Jest to aż nadto oczywiste, mimo, że nigdzie w liście ocenionych przez NCBiR projektów nie pojawia się nazwa „Cyberpunk 2077” – powiedział w rozmowie z nami Paweł Winiarski z portalu AntyWeb.

Polskie gry komputerowe podbijają świat. Kolejne laury i wyróżnienia

„This War of Mine” i „The Vanishing of Ethan Carter” znane są na całym świecie.

zobacz więcej
Wirtualny Czarnobyl

– Pomoc Państwa w sektor gier komputerowych jest wskazana – powiedział tvp.info Piotr Gnyp, szef działu badań w Platige Image. Firma znana jest m.in. z produkcji filmów „Legendy polskie”, w których słowiańska kultura przedstawiona została w nowoczesny sposób. Odcinek „Twadrowsky” zobaczyło na YouTube ponad cztery miliony osób. Zdaniem Gnypa „Wiedźmin 3” jest idealnym przykładem promowania na świecie słowiańskiej kultury. – Ona może być naszym towarem eksportowym. Powinniśmy opowiadać o niej we współczesny sposób – powiedział Gnyp.

Z wykorzystania nowych technologii do promocji danego regionu skorzystał polski producent aplikacji komputerowych The Farm 51. Ich projekt „Chernobyl VR” umożliwił wirtualny spacer po Czarnobylu i Prypeci dzięki trójwymiarowym okularom.

Grają godzinami, zarabiają na tym miliony. A już niedługo e-sport może trafić na Igrzyska Olimpijskie

Rynek gier komputerowych profesjonalizuje się. Zawodowi gracze podpisują lukratywne kontrakty i niczym atleci rywalizują między sobą na międzynarodowych turniejach. Firmy produkujące gry komputerowe lobbują za wprowadzeniem elektronicznego sportu do panteonu dyscyplin olimpijskich. Komitet Olimpijski nie wyklucza takiej możliwości.

zobacz więcej
Pracownicy firmy dostali pozwolenie od ukraińskich władz na uznanie ich za ekipę badawczą. Tym samym mogli dostać się pod samą elektrownię, gdzie wykonali tysiące zdjęć i nagrań filmowych. Projekt od samego początku wspierał mer Kijowa Witalij Kliczko, który objął go patronatem.

Polacy odwdzięczyli się tamtejszym władzom za współpracę. Część zysków ze sprzedaży aplikacji „Chernobyl VR” jest przekazywana na pomóc dla szkół znajdujących się tuż przy strefie. – Pierwszą transzę przekazaliśmy w styczniu, a kolejną planujemy na kwiecień – powiedział tvp.info Dawid Biegun, PR Manager The Farm 51.

Na medialnym sukcesie „Chernobyl VR” skorzystał także ukraiński sektor turystyczny. – Zainteresowanie wycieczkami do Czarnobyla jest bardzo duże – powiedział portalowi Bartosz Kudlicki, dyrektor biura turystycznego „Quand” organizującego wycieczki do Lwowa i na Ukrainę.

Komputerowi czołgiści powalczą o 1,2 mln zł. Warszawa gospodarzem „World of tanks”

W weekend komputerowi gracze z całego świata zmierzą się na warszawskim Torwarze

zobacz więcej
Programiści na poligonie

Producentom gier pomagają nie tylko Polacy. Z pomocy państwa przy tworzeniu gry komputerowej korzystała białoruska firma Wargaming. Ta w 2010 r. wypuściła na rynek grę wojenną „World of Tanks”, polegającą na prowadzeniu bitew pomiędzy oddziałami czołgów. Pozycja okazała się hitem, a w ubiegłym roku wartość firmy została oszacowana na miliard dolarów.

Sukces gry tkwi m.in. w przedstawionym w niej realizmie bitew. Aby je wiernie odwzorować Wargaming korzystał z pomocy białoruskiej armii. Pracownicy firmy analizowali manewry prawdziwych czołgów na poligonach. Następnie przekładali swoje spostrzeżenia do wirtualnego świata.

Pracownicy Wargaming są także stałymi bywalcami muzeów wojskowych, skąd czerpią ekspertyzy i inspiracje. – Tego typu współpraca pomiędzy instytucją, a firmą prywatną to nowoczesna forma zachowywania pamięci historycznej – powiedział portalowi tvp.info Konrad Rawiński, PR manager Wargaming na Polskę. Odniósł się do wykorzystania przez firmę wirtualnego modelu niszczyciela ORP Błyskawica w grze „World of Warship”.

Deweloper dzięki dostępowi do planów obejmujących różne konfiguracje okrętu i autentycznych fotografii miała możliwość „przeniesienia realnie istniejącego okrętu na wirtualne, cyfrowe wody”. – To świetna okazja, aby interesować młodych ludzi historią w przystępnej formie – dodał Rawiński.
Zdjęcie główne: CD Projket zdobył „Wiedźminem 3” cały świat (fot. tvp.info)
Zobacz więcej
Po godzinach wydanie 17.11.2017 – 24.11.2017
„To była zabawa w śmierć i życie”. Od ćpuna po mistrza świata
Historię Jerzego Górskiego opowiada film „Najlepszy” oraz książka o tym samym tytule.
Po godzinach wydanie 17.11.2017 – 24.11.2017
„Geniusz kreatywności”. Polka obok gwiazd kina, muzyki i mody
Jej prace można podziwiać w muzeach w Paryżu, Nowym Jorku czy Londynie.
Po godzinach wydanie 10.11.2017 – 17.11.2017
Zsyłka, ucieczka i samobójstwo. Tragiczne losy brata Piłsudskiego
Bronisław Piłsudski na Dalekim Wschodzie uważany jest za bohatera narodowego.
Po godzinach wydanie 10.11.2017 – 17.11.2017
„Choćby z diabłem, byle do wolnej Polski”. Pierwszy Ułan II RP
Gen. Bolesław Wieniawa-Długoszowski skupia w sobie losy II RP.
Po godzinach wydanie 3.11.2017 – 10.11.2017
Kobiety – niewolnice, karły – rekwizyty. Szokujący„złoty wiek”
Służba była formą organizacji życia w tej epoce. Każdy kiedyś był sługą, nawet królewski syn.