Wywiady

Polski zwycięzca Eurowizji: nie rywalizuję, cieszę się muzyką

– Wygranie Konkursu Eurowizji otwiera bardzo dużo drzwi do różnych sal koncertowych i oznacza, że to, co robię, sprawia ludziom przyjemność i jest doceniane – przyznał w rozmowie z naszym portalem Łukasz Dyczko. 18-letni saksofonista, który zwyciężył w Eurowizji dla Młodych Muzyków, zdradził nam, jak podchodzi do konkursów, za co ubóstwia saksofon i co planuje w najbliższym czasie.

Sukces 18-latka z Polski! Wygrał Eurowizję dla Młodych Muzyków

Zwycięzcą został Łukasz Dyczko z Gorlic.

zobacz więcej
Polak, występując w sobotę w Kolonii, wykonał „Rapsodię na saksofon altowy” Andre Waigneina. W finałowym koncercie pokonał muzyków reprezentujących 10 krajów m.in. Szwecję, Węgry, Słowenię, Niemcy, Czechy, Norwegię i Austrię. W nagrodę otrzymał 10 tys. euro i zaproszenie do wspólnego koncertu z orkiestrą symfoniczną stacji WDR. Łukasz Dyczko jest trzecim Polakiem, który zwyciężył w tym konkursie.

Eurowizja Młodych Talentów, jakie to było przeżycie móc wygrać ten konkurs?

Wielkie przeżycie, towarzyszyła mi radość po tym konkursie. Jestem też bardzo wdzięczny jurorom „Młodego Muzyka Roku”, że wytypowali mnie do reprezentowania naszego kraju. Mam nadzieję, że spisałem się dobrze. Wygrałem, więc bardzo się cieszę.
O zwycięstwie w Eurowizji: otwiera bardzo dużo drzwi do sal koncertowych

Znamy Młodego Muzyka Roku. 18-letni saksofonista pojedzie na „młodą” Eurowizję

Łukasz Dyczko wygrał finał Młodego Muzyka Roku, transmitowany przez TVP Kultura.

zobacz więcej
Jak wspominasz rywalizację z 10 reprezentantami z innych krajów?

Nie rywalizowałem, po prostu koncertowałem razem z nimi i cieszyłem się muzyką. Taki zawsze mam cel na konkursach. Nie mam zamiaru rywalizować, tylko się pokazywać, radować muzyką razem z publicznością, która będzie mi towarzyszyć.

Zazwyczaj nie spodziewam się jakichś wysokich lokat. Różne są konkursy i trzeba mieć to na uwadze. W czasie Eurowizji występowaliśmy nie dość, że na dworze, to publiczność była bardzo żywa. Mieliśmy do czynienia z wieloma instrumentami oraz uczestnikami w różnym wieku. To wszystko sprawia, że nakręcanie się przed konkursem: „co będzie jak nie wygram” czy co „inni pomyślą”, jest najgorszą rzeczą, jaka może się przydarzyć. Takie psychiczne nastawienie jest więc bardzo istotne.

Nie mam zamiaru rywalizować, tylko radować się muzyką razem z publicznością

O konkursach: nakręcanie się przed to najgorsza rzecz, jaka może się przydarzyć

Młody Muzyk Roku w TVP Info: saksofon działa na kobiety jak magnes

Łukasz Dyczko będzie reprezentować Polskę w finale konkursu Eurowizji dla Młodych Muzyków.

zobacz więcej
Co oznacza taki sukces w tak młodym wieku, czy to aby nie za wcześnie?

Wygranie Konkursu Eurowizji jest dla mnie tylko wskazówką do dalszej pracy. Oczywiście otwiera bardzo dużo drzwi do różnych sal koncertowych. Moje zwycięstwo oznacza, że to, w jakim kierunku idę i to, co robię, sprawia ludziom przyjemność i jest doceniane.

Dasz radę udźwignąć ciężar oczekiwań po konkursie?

Myślę, że rodzina dobrze mnie przygotowała do dorosłego życia. Mieszkanie w internacie to także doświadczenie, które pomaga w radzeniu sobie na co dzień. Ponadto przez pięć lat miałem przyjemność współpracować z byłym już pedagogiem, Bernardem Steuerem, który naprawdę dużo mnie nauczył. Myślę, że mam na tyle doświadczeń i dobrych ludzi wokół siebie, że będę mógł to wykorzystać i iść w jak najlepszą stronę.

Moje zwycięstwo oznacza, że to, co robię, sprawia ludziom przyjemność i jest doceniane

O saksofonie: barwę ma intrygującą, a wygląd nietuzinkowy

POLAK WYGRAŁ EUROWIZJĘ DLA MŁODYCH MUZYKÓW

zobacz więcej
Zaskoczyło cię to, że jesteś dopiero pierwszym saksofonistą, który sięgnął po ten laur?

Tak, jestem bardzo zaskoczony, ale i szczęśliwy. Ja, Polak, jako pierwszy zostałem wpisany na listę saksofonistów, którzy wygrali konkurs Eurowizji. To na pewno jeszcze bardziej mnie buduje i motywuje do dalszych działań.

Skąd jednak saksofon w twoim życiu?

Ubóstwiam go przede wszystkim za to, że ma niesamowitą barwę. Jego możliwości są ogromne, bo odnajduje się nie tylko w jazzie, co jest bardzo popularne, ale także w muzyce popularnej: pop czy rock. Eurowizja pokazała, że w klasyce też całkiem nieźle mu idzie.

Saksofon odnajduje się nie tylko w jazzie, ale także w muzyce popularnej

Łukasz Dyczko zwycięzcą konkursu Eurowizji dla Młodych Muzyków

Po ten tytuł Polak sięgnął dopiero po raz trzeci w historii. Osiemnastoletni Łukasz Dyczko absolwent Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. w Katowicach został zwycięzcą 18. edycji konkursu Eurowizji dla Młodych Muzyków i okrzyknięty nową gwiazdą muzyki poważnej. Polski saksofonista swoim wykonaniem zdeklasował rywali między innymi ze Szwecji, Węgier, Niemiec czy Czech. Dziś jego nazwisko jest już na ustach całej Europy.

zobacz więcej
Nie od razu w twoim życiu był saksofon. Jak to było z grą na flecie?

Bardzo chciałem iść do szkoły muzycznej I stopnia w Gorlicach na saksofon. Niestety byłem zbyt drobny, żeby udźwignąć ciężar, żeby nie powstała żadna wada postawy czy też żebym nie miał problemów z płucami. Dwa lata gry na flecie wspominam bardzo dobrze i bardzo dużo mi to pomogło.

Warto wspomnieć, że saksofon odziedziczył całą aplikaturę po flecie właśnie, więc było mi łatwiej, bo większość chwytów znałem. Sama technika oddychania jest też podobna, bo to instrument dęty. Cieszę się, że grałem i na flecie i na saksofonie. Jest wielu saksofonistów, którzy grają na flecie jako instrumencie dodatkowym. Nie żałuję więc żadnej decyzji, którą podjęli ówcześni pedagodzy. Oby szczęście dalej mi dopisywało i żebym spotykał ludzi, którzy będą mi dobrze życzyć i dawać wskazówki na przyszłość.

Dwa lata gry na flecie wspominam bardzo dobrze i dużo mi pomogła

Łukasz Dyczko ubóstwia saksofon za jego barwę i możliwości (fot. Facebook)

Łukasz Dyczko – finał

ANDRÉ WAIGNEIN, Rhapsody na saksofon i orkiestrę, część I

zobacz więcej
Co takiego kryje w sobie saksofon, że oddziałuje na innych, szczególnie na kobiety?

(Śmiech) Myślę, że jego barwa jest na tyle intrygująca i niespotykana, że to właśnie wpływa na takie zaciekawienie. Sam wygląd saksofonu jest też nietuzinkowy, bo wygląda przecież rewelacyjnie. Często jest pokryty lakierem złotym czy srebrnym, a kobiety bardzo lubią, jak się coś świeci. Myślę, że to z tego względu dostał nazwę takiego wabika na kobiety.

Jesteś określany mianem „nowej gwiazdy muzyki poważnej”. Co to dla ciebie oznacza?

Myślę, że na taki tytuł powinienem sobie jeszcze zasłużyć, ale na pewno cieszę się, że ktoś tak napisał. Z całą pewnością będę starał się doprowadzić do takiej sytuacji, żeby zostać gwiazdą muzyki poważnej.
Występ w Kolonii to największy sukces 18-latka z Gorlic (fot. YouTube)
Co planujesz w najbliższym czasie?

Oczywiście koncertować, ale te plany będę się dopiero krystalizować, ponieważ nie zakładałem, że wygram Eurowizję. One są uzgadniane, żeby były jak najrozsądniejsze i najbardziej trafione, więc plany się dopiero klarują.

A co z dalszą nauką?

Tę rozpocznę na Uniwersytecie Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie będę się uczył w klasie profesora, prorektora Pawła Gusnara.

Zdjęcie główne: Łukasz Dyczko jest trzecim Polakiem, który zwyciężył w Konkursie Eurowizji. Tu podczas koncertu Młody Muzyk Roku 2018 w Studio Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego. Fot. TVP/Natasza Młudzik
Zobacz więcej
Wywiady wydanie 13.10.2017 – 20.10.2017
„Powinniśmy powiedzieć Merkel: Masz tu rachunek, płać!”
Jonny Daniels, prezes fundacji From the Depths, O SWOIM zaangażowaniu w polsko-żydowski dialog.
Wywiady wydanie 28.07.2017 – 4.08.2017
Definitely women in India are independent
Srinidhi Shetty, Miss Supranational 2016, for tvp.info
Wywiady wydanie 28.07.2017 – 4.08.2017
Małgosia uratowała mi życie. Dzięki niej wyszedłem z nałogu
– Mam polski paszport i jestem z niego bardzo dumny – mówi amerykański gwiazdor Stacey Keach.
Wywiady wydanie 28.07.2017 – 4.08.2017
„Kobiety w Indiach są niezależne. I traktowane z szacunkiem”
Tak twierdzi najpiękniejsza kobieta świata Srinidhi Shetty, czyli Miss Supranational 2016.
Wywiady wydanie 14.07.2017 – 21.07.2017
Eli Zolkos: Gross niszczy przyjaźń między Żydami a Polakami
„Żydzi, którzy angażują się w ruchy LGBT, przyjmują liberalny styl życia, odchodzą od judaizmu”.