Wywiady

Polski DJ w rankingu stu najlepszych na świecie. „Nie oczekiwałem, że moja kariera rozwinie się na taką skalę”

– Znaleźć się pośród takich gwiazd jak Daft Punk czy Avicii, jako jedyny i najwyżej notowany Polak w wieloletniej historii rankingu to wspaniałe uczucie – mówi Dorian Tomasiak. Znany w świecie muzyki klubowej jako Tom Swoon, w październiku 2015 r. zajął 46. miejsce na liście stu najlepszych na świecie DJ-ów według prestiżowego magazynu „DJMag”.

Talent Doriana do produkowania klubowych hitów doceniły takie gwiazdy, jak m.in. Kelly Clarkson, Leona Lewis czy zespół Linkin Park, dla których remiksował piosenki. 22-letni DJ z Goleniowa zawładnął światowymi scenami klubowymi.
Polski DJ w rankingu stu najlepszych na świecie
Jak wyglądały początki twojej kariery muzycznej?

Na początku próbowałem swoich sił jako gitarzysta zespołu, który współtworzyłem z kolegami. Muzyka była dla mnie ucieczką od codzienności, chodzenia do szkoły i odrabiania lekcji. Słuchałem muzyki rockowej m.in. Metalliki, AC/DC, Black Sabbath czy Judas Priest.

Imprezy, muzyka i duże pieniądze. Kultura DJ-ska wchodzi do mainstreamu

Rynek muzyki elektronicznej wyceniany jest na kilka miliardów dolarów. Choć marginalizowana przez media, kultura DJ-ska rośnie w siłę.

zobacz więcej
Później zainstalowałem program do tworzenia muzyki elektronicznej. Gdy zakończyłem edukację w technikum informatycznym w Goleniowie, zacząłem karierę. Dosłownie z dnia na dzień, bo tuż po maturze zagrałem pierwszy koncert za granicą.

To w tym czasie zacząłeś tworzyć muzykę dla światowych gwiazd jak Linkin Park?

Nie oczekiwałem, że moja kariera rozwinie się na taką skalę. Lubiłem po prostu robić muzykę. Musiałem natomiast nabyć w sobie pokorę, szczególnie od strony wydawniczej. Po nagraniu remiksu utworu dla Linkin Park, czekałem półtora roku na jego wydanie.

Ma dopiero dwa lata, ale już miksuje muzykę. Zobacz najmłodszego DJ-a w akcji

Oratilwe Hlongwane, znany jako DJ AJ jeszcze uczy się mówić, ale techniki sztuki DJ-skiej opanował do perfekcji. Dwulatek stał się fenomenem wśród miłośników muzyki house, a jego rodzice zasypywani są ofertami od sponsorów.

zobacz więcej
Kiedy poczułeś, że osiągnąłeś sukces?

W październiku 2015 r. magazyn DJMag ogłosił ranking stu najlepszych DJ-ów na świecie. Zająłem 46. miejsce. To wysoki debiut. Znaleźć się pośród takich gwiazd jak Avicii, lub Daft Pank, jako jedyny i najwyżej notowany Polak w wieloletniej historii rankingu to wspaniałe uczucie.

Czujesz presję związaną z wyróżnieniem?

Czuję się zobowiązany do tego, żeby nie zawieść tych, którzy oddali na mnie swój głos.

Co widzowie mogą oczekiwać po twoim koncercie?

Tego, że usłyszą moją muzykę. Boli mnie to, że ludzie chcą na imprezie usłyszeć piosenki, które znają z radia. Sens clubingu się zagubił. To DJ miał narzucać swoje wizje muzyczne. Ludzie mieli w klubie poznawać muzykę. Moim celem jest to, aby widz dostał coś, czego do tej pory jeszcze nie słyszał.

A ty jakiej muzyki słuchasz?

Najwięcej inspiracji znajduję w muzyce rockowej, RnB, a nawet klasycznej. Na co dzień mało słucham muzyki, jaką sam robię.

Zaśpiewał 70 piosenek Beyonce w 4 minuty

Nazywa się Todrick Hall. W sieci od wczoraj można oglądać jego film, w którym śpiewa aż 70 piosenek Beyonce i robi to w cztery minuty. Nagranie bije rekordy popularności.

zobacz więcej
Koncertujesz na całym świecie. Jak często bywasz w Polsce?

Bardzo rzadko – w miesiącu jest to kilka dni, może tydzień. Czasami wracam do domu na jeden dzień, żeby przepakować walizkę i jechać dalej w trasę. Czuję się wówczas jak gość we własnym domu. Rodzice nad tym ubolewają. Ja również tęsknię szczególnie, gdy jestem na drugim końcu świata, a mam ochotę na domowy obiad.

Miewasz tremę przed występami na największych festiwalach muzycznych na świecie?


Mimo, że DJ-ingiem zajmuje się od siedmiu lat, a zawodowo jako Tom Swoon od trzech, to przed wejściem na scenę bardzo się stresuję. Myślałem, że wraz ze stażem to uczucie zniknie, ale tak nie jest. Czy jest to mały klub, czy festiwal zawsze czuję tremę. Jest ona na szczęście motywująca. Podczas koncertu z Avicii na Malcie występowałem dla ponad siedmiotysięcznej publiczności. To było przerażające, ale też ekscytujące uczucie. Dopiero gdy zszedłem ze sceny, dotarło do mnie, co się wydarzyło.

Jak opisałbyś swoich fanów?

Są to ludzie młodzi, w moim wieku. Kończą szkoły średnie, lub są na studiach i zaczynają decydować, co chcą robić w życiu. Z fanami widzimy się na koncertach i festiwalach. Często słyszę od nich, że motywuję ich do tego, żeby spełniali swoje marzenia.

Co im wówczas doradzasz?

Żeby robili to, z czym czują się dobrze i pamiętali, że osiągnięcie sukcesu często łączy się z wyrzeczeniami.

Jakie są twoje plany na nowy rok?

Chce dalej wspinać się w rankingu DJMag. Chciałbym również nagrać album i piosenkę z Ellie Goulding. Na moim horyzoncie jest także nagroda Grammy.
Zdjęcie główne: Tom Swoon znalazł się na 46. miejscu w rankingu najlepszych DJ-ów na świecie
Zobacz więcej
Wywiady wydanie 13.10.2017 – 20.10.2017
„Powinniśmy powiedzieć Merkel: Masz tu rachunek, płać!”
Jonny Daniels, prezes fundacji From the Depths, O SWOIM zaangażowaniu w polsko-żydowski dialog.
Wywiady wydanie 28.07.2017 – 4.08.2017
Definitely women in India are independent
Srinidhi Shetty, Miss Supranational 2016, for tvp.info
Wywiady wydanie 28.07.2017 – 4.08.2017
Małgosia uratowała mi życie. Dzięki niej wyszedłem z nałogu
– Mam polski paszport i jestem z niego bardzo dumny – mówi amerykański gwiazdor Stacey Keach.
Wywiady wydanie 28.07.2017 – 4.08.2017
„Kobiety w Indiach są niezależne. I traktowane z szacunkiem”
Tak twierdzi najpiękniejsza kobieta świata Srinidhi Shetty, czyli Miss Supranational 2016.
Wywiady wydanie 14.07.2017 – 21.07.2017
Eli Zolkos: Gross niszczy przyjaźń między Żydami a Polakami
„Żydzi, którzy angażują się w ruchy LGBT, przyjmują liberalny styl życia, odchodzą od judaizmu”.