Po godzinach

Najlepsze imprezy odbywają się w kuchni

Dziś gotowanie to nie smutny obowiązek i sterta brudnych naczyń, ale przyjemność i przede wszystkim dobra zabawa – z takim podejściem studio kulinarne Cook Up udowadnia, że każdy może odnaleźć w kuchni coś dla siebie i nie chodzi tu tylko o pyszne jedzenie.

Można żyć bez mięsa! Jak ugryźć wege łatwo i z pomysłem?

Wegetarianizm kojarzył się z nudnym, warzywnym menu i przyprawiał o zawał „prawdziwych mięsożerców”. Do czasu „Jadłonomii”.

zobacz więcej
Idea była prosta – sprawdźmy „od kuchni” jak przygotować dania, które serwują w restauracji.

– To miejsce powstało przede wszystkim z ciekawości. Byliśmy ciekawi jak powstają dania, które jemy w restauracjach, czy to kwestia talentu kucharza, czy też umiejętności i wiedzy – mówi Łukasz Mielniczuk ze studia kulinarnego Cook Up.

– Chcieliśmy sprawdzić dlaczego jest tak, że jednym danie wychodzi, a drugim nie. Poza tym nie na darmo mówi się, że najlepsze imprezy są w kuchni, więc studio kulinarne wydaje się być dobrym miejscem – dodaje.
Studio kulinarne Cook Up łączy przyjemne z pożytecznym

Jak burgery wygryzły kebaba

To już nie tylko bułka z kotletem, ale autorskie, lekko wykwintne danie. Zmienia się też sposób ich postrzegania – nie jako fast, ale slow food.

zobacz więcej
Jak podkreśla Mielniczuk, „studio kulinarne to coś więcej niż szkoła gotowania”.

– To przestrzeń, w której uczestnicy przychodzą zrealizować swoje plany i zweryfikować swoje myślenie na temat gotowania. Uczymy gotować, ale przede wszystkim tłumaczymy, czym jest gotowanie, jak dobierać produkty, jakie błędy najczęściej popełnia się w kuchni, jakie są różnice pomiędzy naczyniami, czy w końcu jak używać poszczególnych akcesoriów – wylicza Mielniczuk i dodaje, że również atmosfera podczas warsztatów ma bardzo duży wpływ na ich przebieg.

Magia gotowania „od kuchni”

– Celem kursów jest nauka, więc atmosfera nie może być zbyt luźna, tym bardziej, że obcujemy z różnymi narzędziami, nożami i tym podobne. Jednak oczywiście dbamy o to, żeby atmosfera była komfortowa, nie jest to taki żołnierski rygor. Chcemy, żeby każdy wyszedł stąd zadowolony i zrelaksowany – mówi Mielniczuk.
„Studio kulinarne to coś więcej niż szkoła gotowania”

Kulinarne studia. Ruszają pierwsze w Polsce „Food Studies”

Mamy wysyp blogów, programów telewizyjnych, magazynów na ten temat. A teraz i studia kulinarne.

zobacz więcej
– Jesteśmy ciekawi jak te dania powstają, nie mamy wiedzy absolutnej. Zapraszamy kucharzy różnych specjalności. Część pomysłów na zajęcia podsuwają nam sami uczestnicy – tak o wyborze tematyki warsztatów mówi Mielniczuk. Podkreśla, że studio, które w lutym obchodziło drugą rocznicę powstania, zaoferowało już ponad 400 różnorodnych warsztatów.

– Łatwiej mówić o warsztatach, których u nas nie było, bo przez te dwa lata zajęć było mnóstwo. Oczywiście niektóre się powtarzały, bo nie da się czegoś przez dwa lata nie zrobić ponownie, szczególnie jeśli były to zajęcia cieszące się ogromnym zainteresowaniem. Są warsztaty z kuchni dość popularnych jak włoska czy tajska, tych trochę bardziej egzotycznych jak kuchnia brazylijska, przez różne rodzaje mięs, owoce morza, warsztaty cukiernicze, aż po zajęcia z technik posługiwania się nożem – wymienia Mielniczuk.

Gotować każdy może

W warsztatach biorą udział zarówno ci, którzy z gotowaniem są już trochę obyci i chcą doskonalić umiejętności, jak również tacy, którzy nie mają o tym zielonego pojęcia.

– Wiedza na temat przygotowania potraw jest bardzo istotna, nie liczy się tylko talent. Przychodzą do nas różni ludzie, niektórzy chwalą się, że nigdy nie obierali ziemniaków. Wychodzą zadowoleni mówiąc, że gotowanie wcale nie jest takie trudne. Przyjeżdżają ludzie z całej Polski. Raz przyjechała pani aż ze Szczecina, żeby zobaczyć swoich ulubionych kucharzy. Popłakała się, gdy zobaczyła ich na żywo – opowiada Mielniczuk.
Gotować każdy może
Na pytanie o to, czy gotowanie stało się modne, Mielniczuk odpowiada, że ma nadzieje, że to nie jest chwilowy trend, tylko coś trwałego.

– Ludzie coraz bardziej zwracają uwagę na pochodzenie produktów i ich jakość. Pytają nas gdzie kupujemy mięso, warzywa, jakie są różnice w cenach i z czego one wynikają. Zaczynamy skupiać się na tym, co mamy na talerzu. Warto wydać więcej na produkty dobrej jakości, bo technicznie dobrze przygotowane danie nie będzie smaczne, jeśli użyjemy tańszych zamienników – zaznacza Mielniczuk.
Zdjęcie główne: Cook Up to nie tylko nauka gotowania. To przede wszystkim ciekawy i smaczny pomysł na spędzenie wolnego czasu (fot. Facebook/Cook Up)
Zobacz więcej
Po godzinach wydanie 17.11.2017 – 24.11.2017
„To była zabawa w śmierć i życie”. Od ćpuna po mistrza świata
Historię Jerzego Górskiego opowiada film „Najlepszy” oraz książka o tym samym tytule.
Po godzinach wydanie 17.11.2017 – 24.11.2017
„Geniusz kreatywności”. Polka obok gwiazd kina, muzyki i mody
Jej prace można podziwiać w muzeach w Paryżu, Nowym Jorku czy Londynie.
Po godzinach wydanie 10.11.2017 – 17.11.2017
Zsyłka, ucieczka i samobójstwo. Tragiczne losy brata Piłsudskiego
Bronisław Piłsudski na Dalekim Wschodzie uważany jest za bohatera narodowego.
Po godzinach wydanie 10.11.2017 – 17.11.2017
„Choćby z diabłem, byle do wolnej Polski”. Pierwszy Ułan II RP
Gen. Bolesław Wieniawa-Długoszowski skupia w sobie losy II RP.
Po godzinach wydanie 3.11.2017 – 10.11.2017
Kobiety – niewolnice, karły – rekwizyty. Szokujący„złoty wiek”
Służba była formą organizacji życia w tej epoce. Każdy kiedyś był sługą, nawet królewski syn.