Po godzinach

Saturator, skuter OSA, meble z lat 50. Kultowe przedmioty pożądania

Niektórych z nich – tak jak kultowego saturatora – można ze świecą szukać, a jeśli już się znajdzie, trzeba zapłacić nawet 50 tysięcy złotych. Trochę mniej kosztuje spełnienie marzenia o skuterze OSA, czy meblach z lat 50. Przedmioty, które w epoce PRL-u były codziennością, dziś są perełkami, o których śni niejeden kolekcjoner.

Moda na PRL wciąż trwa. Świadczy o tym nie tylko powrót smakołyków z tamtych lat, wystrój knajp, czy sklepów stylem nawiązujących do poprzedniej epoki, ale również ilość aukcji internetowych, na których można kupić pamiątki z nią związane. Niektóre gadżety można kupić za grosze, ale są wśród nich również przedmioty, które ceną dorównują niektórym dobrom luksusowym.

Eksponat, czyli saturator

– To jest sprzęt, który zdobyłem w 2000 roku. W Muzeum Narodowym odbywała się impreza pod hasłem „Rzeczy pospolite”. Koleżanka zapytała się mnie, czy nie poszukałbym jej saturatora jako eksponatu. Wziąłem sobie to za punkt honoru, wychowywałem się w Śródmieściu, więc tym bardziej chciałem poszukać tego, co znałem od dziecka. Udało się, znalazłem i tak zaczęła się moja przygoda z tym urządzeniem – opowiada pan Zbyszek, który wypożycza saturator na imprezy.
Saturator kosztuje nawet 50 tys. złotych (fot.wikipedia.pl)
Można śmiało stwierdzić, że jest jednym z nielicznych szczęściarzy. Zdobycie tego kultowego przedmiotu z czasów PRL-u graniczy dziś z cudem. Gdy tylko pojawi się na jakiejś internetowej aukcji, osiąga zawrotne ceny od 16 do 50 tysięcy. Właśnie taką sumę zażyczył sobie sprzedawca saturatora ze Szczecina.


Zamówień, jak przyznaje, nie jest strasznie dużo, ale ma już stałych klientów i imprezy, na których bywa ze swoim saturatorem. – Co roku 1 maja pojawiam się w Kutnie, gdzie moi znajomi organizują imprezę w klimatach PRL-u – opowiada.
Meble z lat 50. cenami dorównują tym z XIX wieku (fot. stanowski.pl)
Dębowe komody i tapicerowane fotele

Saturator to nie jedyny kultowy przedmiot pożądania, za jakim szaleją i jakiego poszukują Polacy. Grono osób, którym znudziły się nowoczesne, designerskie meble, powiększa się. Meble z lat 50., czy 60. mają coraz większe grono zwolenników. Jak podkreśla Filip Stanowski z Galerii Sztuki „Stara Praga”, nie chodzi o meble stylizowane, ale o egzemplarze oryginalne. – Lata 70. nie są już tak interesujące dla klientów i wcale im się nie dziwię, bo to okres, w którym nic specjalnego w polskim wzornictwie użytkowym się nie działo. Inaczej rzecz się ma z latami 50. i 60. Rzeczywiście panuje moda na meble projektowane w tych latach, które miały dobrą produkcję seryjną. Przez ostatnich parę lat zaczęły to być meble bardzo poszukiwane – mówi Stanowski.

Ceny krzeseł, foteli, czy przeszklone meble dębowe to rarytasy, których poszukuje się najczęściej. – Kosztują niewiele mniej niż fotele z II połowy XIX wieku po renowacji, gdzie nakład pracy jest niewspółmierny – wyjaśnia Stanowski. Nie chce podawać dokładnych cen, za które odnowione czy zachowane w dobrym stanie meble z PRL-u można kupić.

– Każdy mebel to inna cena. Ten sam fotel na jednej aukcji może kosztować 500 złotych, a na drugiej 2 tys. Ktoś, kto się na tym nie zna, nie zauważy różnicy, nie wykryje jej, ale jeżeli ktoś jest koneserem i zna się trochę na tym, to wie, że ten mebel za mniejszą cenę niekoniecznie będzie w dobrym stanie, czy dobrze odrestaurowany, a to też jest bardzo ważne – wyjaśnia.
Skuter OSA to też jedno z marzeń koneserów pojazdów z poprzedniej epoki (fot. wikipedia)
Perełka, czyli skuter

Ceny foteli rzeczywiście wahają się od 500 zło do 4 tys. Złotych; przeszklone kredensy czy komody to wydatek rzędu 1, 5 -4, 5 tys. złotych, a szafa – 1, 5-5,5 tys. złotych. To może nie tak duży wydatek jak zakup saturatora, ale umeblowanie całego mieszkania w stylu lat 50., czy 60. z pewnością do najtańszych nie należy.

Podobnie jak saturator, czy meble, PRL-owską perełką, która spędza sen z powiek niejednego konesera motoryzacji z dawnych lat jest skuter OSA. – To jeden z przedmiotów, które obok mebli z lat 50. i budki telefonicznej chcielibyśmy mieć w swoich muzealnych zbiorach – mówi Rafał Patla z Warsaw Adventure, biura podróży, które organizuje wycieczki po Warszawie w klimatach PRL-u.

Za sam znaczek kultowego jednośladu z rysunkiem osy trzeba zapłacić ok. 500 zł, skutery wyceniane są na od 12,5 do 20 tys. zł.
Zdjęcie główne: Kultowe przedmioty z epoki PRL-u za duże pieniądze (fot. wikipedia/antyk24.pl)
Zobacz więcej
Po godzinach wydanie 17.11.2017 – 24.11.2017
„To była zabawa w śmierć i życie”. Od ćpuna po mistrza świata
Historię Jerzego Górskiego opowiada film „Najlepszy” oraz książka o tym samym tytule.
Po godzinach wydanie 17.11.2017 – 24.11.2017
„Geniusz kreatywności”. Polka obok gwiazd kina, muzyki i mody
Jej prace można podziwiać w muzeach w Paryżu, Nowym Jorku czy Londynie.
Po godzinach wydanie 10.11.2017 – 17.11.2017
Zsyłka, ucieczka i samobójstwo. Tragiczne losy brata Piłsudskiego
Bronisław Piłsudski na Dalekim Wschodzie uważany jest za bohatera narodowego.
Po godzinach wydanie 10.11.2017 – 17.11.2017
„Choćby z diabłem, byle do wolnej Polski”. Pierwszy Ułan II RP
Gen. Bolesław Wieniawa-Długoszowski skupia w sobie losy II RP.
Po godzinach wydanie 3.11.2017 – 10.11.2017
Kobiety – niewolnice, karły – rekwizyty. Szokujący„złoty wiek”
Służba była formą organizacji życia w tej epoce. Każdy kiedyś był sługą, nawet królewski syn.