Kultura

Oni kochają książki, czyli najsłynniejsi bibliofile na świecie

Umberto Eco i Larry McMurtry nie tylko piszą książki, ale również je kolekcjonują. Pokaźnymi zbiorami książek mogą się również pochwalić ludzie mody i kulinariów m.in. Nigella Lawson, czy Karl Lagerfeld. Najsłynniejsi bibliofile świata mają w swoich zbiorach tysiące, często unikatowych egzemplarzy.

Cieszą się sławą nie tylko ze względu na to, co robią, ale również ze względu na to, co mają w domach. A posiadają pokaźne kolekcje książek. Niektórzy tak jak Otto Penzler stawiają na konkretny gatunek i zbierają głównie pierwsze wydania kryminałów, inni polują na komiksy dla dorosłych, czy albumy z fotografiami. Jeszcze inni, tak jak przypadku Karla Lagerfelda, zbierają to, co związane jest z ich zawodem, czyli jak nietrudno się domyśleć modą.
Można śmiało powiedzieć, że życiową maksymą największych i najsławniejszych jest wyznawana przez bibliofili zasada, o której pisała Patricia A. McKillip, iż „Najdziwniejszą rzeczą u ludzi, którzy mieli dużo książek, było to, że zawsze chcieli mieć ich jeszcze więcej”.

Kto i jakie książki ma w swoich zbiorach? Zobaczcie sami.
Umberto Eco (fot.selfari.com)
Umberto Eco

Pisarz i autor jednej z najsłynniejszych powieści, jaką jest „Imię róży” wyznaje zasadę, że „Żyjemy dla książek”. Jego biblioteka to ponad 50 tysięcy woluminów. Ta imponująca kolekcja przechowywana jest w dwóch domach autora. W posiadłości w Mediolanie znajduje się ponad 30 tysięcy woluminów. Wszystkie książki są podzielone tematycznie. Półki w hallu posiadłości to tylko i wyłącznie proza.

Duży pokój z oszklonymi szafkami przeznaczony jest na najcenniejsze książki. Oddzielne miejsce zajmuje regał dla wszystkich wydań napisanych przez samego Umberto Eco. W posiadłości nie brakuje również specjalnej półki z publikacjami na temat twórczości samego pisarza. Eco nie zapomina również o tych, których chce książkami obdarować. Nie brakuje więc wyselekcjonowanych pozycji do rozdania.
Richard A. Macksey (fot.selfari.com)
Richard A. Macksey

Amerykański profesor nauk humanistycznych Richard A. Macksey w swojej domowej bibliotece zgromadził ponad 70 tysięcy książek wartych 4 miliony dolarów. Bakcyla połknął w wieku 13 lat, właśnie wtedy zaczęło się jego zbieractwo. Mackesy często żartuje, że w jego zbiorach można znaleźć nawet oryginał „Dziesięciu Przykazań”.

Jego książki wypełniają cały dom – cztery piętra budynku, każde pomieszczenie, również garaż. Mackesy trzyma je nie tylko na regałach, ale również na podłodze i parapetach. Bywało, że profesor prowadził seminaria ze swoimi studentami między stertami książek. Biblioteka profesora kilka lat temu trafiła w ręce uniwersytetu, na którym wykładał.
Alberto Manguela (fot. selfari.com)
Alberto Manguela

Pisarz, tłumacz i redaktor Alberto Manguela, który jest autorem „Mojej historii czytania”, ma w swojej kolekcji ponad 30 tysięcy książek. Wszystkie znajdują się w bibliotece, która powstała w miejscu XV-wiecznej stodoły wykutej w kamieniu. Jak sam przyznaje miłość do książek i ich kolekcjonowania odziedziczył po swoim mistrzu, którym był Jorge Luis Borges.
Larry McMurtry (fot. selfari.com)
Larry McMurtry

Amerykański eseista i scenarzysta Larry McMurtry nie tylko pisze książki, nie tylko je zbiera, ale również z powodzeniem nimi handluje. Jego prywatna biblioteka liczy aż 32 tysiące pozycji. W swoich zbiorach ma unikatowe egzemplarze jak np. kolekcja dzieł H.G. Wellsa, komiksy dla dorosłych, ogromne ilości prozy oraz albumy z fotografiami.
Otto Penzler (fot. selfari.com)
Otto Penzler

Otto Penzler, właściciel nowojorskiej księgarni i redaktor, zbiera głównie pierwsze wydania kryminałów. W jego kolekcji znajduje się 58 tysięcy książek. Bibliotekę przy swoim domu budował aż dziesięć lat. – Ludzie mówią, że to dość duży dom. Powiedziałbym, że to skromnej wielkości dom dołączony do bardzo dużej biblioteki – stwierdził w jednym z wywiadów Penzler.
Osho (fot. selfari.com)
Osho

Największym, niepokonanym do tej pory bibliofilem był Osho. Hinduski mistyk, który zmarł w 1990 roku posiadał prywatną bibliotekę, która liczyła 100 tysięcy tomów. Wszystkie książki znajdowały się na korytarzach jego posiadłości, w Poonie w Indiach. Dla tych egzemplarzy, które cenił najbardziej, skonstruowany został regał ze szklanymi półkami i przesuwanymi szklanymi szybami, który znajdował się na środku głównego pomieszczenia w domu.

Osho miał bardzo oryginalny sposób układania książek na półkach. Obok siebie nie mogły znaleźć się książki tej samej wielkości, czy z okładką tego samego koloru. Ich układ miał przypominać fale, które sprawiają, że człowiek czuje się lżej i mniej smutno.
Karl Lagerfeld (fot. selfari.com)
Karl Lagerfeld

Jeżeli ktoś myśli, że projektanci kolekcjonują tylko ubrania, powinien zobaczyć bibliotekę Karla Lagerfelda. Zbiór znajduje się w studiu fotograficznym w centrum Paryża. Cienkie stalowe półki mieszczą 60 tysięcy pozycji. Głównie są to książki o modzie i sztuce. Lagerfeld każdą z nich trzyma w poziomej pozycji. Do tych, które znajdują się na najwyższych półkach, można dostać się dzięki platformie na ruchomych kółkach i kręconym schodom, które prowadzą na podesty. Projektant uważa, że zapach świeżo wydrukowanej książki to najlepsze perfumy na świecie.
Nigella Lawson (fot. selfari.com)
Nigella Lawson

Brytyjska dziennikarka i autorka książek kucharskich w swojej bibliotece zmieściła aż sześć tysięcy książek kulinarnych. Pomagające w gotowaniu pozycje znajdują się zarówno na półkach, jak i wokół biurka Nigelli w jej domu w Belgravie, ekskluzywnej dzielnicy mieszkaniowej położonej w środkowej części Londynu. Jedną z jej ulubionych publikacji jest ta napisana przez Annę del Conte's „Entertaining all'Italiana”.
Neil Gaiman (fot. selfari.com)
Neil Gaiman

Angielski pisarz, autor licznych powieści, opowiadań i komiksów fantasy Neil Gaiman, jak nietrudno się domyślić kolekcjonuje również książki o tej samej tematyce, w której je tworzy. W jego wielotysięcznych zbiorach znajdują się też komiksy oraz klasyczne powieści. Zbiory zgromadzone są w piwnicy oraz na piętrze domu.
Zdjęcie główne: (fot.shelfari.com)
Zobacz więcej
Kultura Najnowsze wydanie
Kronikarz epok Gomułki i Gierka. Jerzy Gruza i jego telewizja
Wydawał mi się wieczny. A powinienem mieć świadomość, że w tych fantazyjnych szalikach, kapeluszach, nonszalanckich strojach, wiecznym być nie może.
Kultura Poprzednie wydanie
„Parasite”: dyskomfort dla liberalnych elit
Korea Południowa jawi się jako kraj Trzeciego Świata. Możliwości awansu społecznego są zablokowane.
Kultura wydanie 7.02.2020 – 14.02.2020
Policjantka z „Blondynki”, żona policjanta w „Ojcu Mateuszu”,...
Opowieść o kobiecie porzuconej przy ołtarzu, a potem bujającej się pomiędzy nadzieją, wyznaniami spóźnionych miłości, buntem przeciw miałkości facetów, pogodzeniem się z własnym losem.
Kultura wydanie 7.02.2020 – 14.02.2020
Żył w zmysłowym oczadzeniu. Nienasycony
W jego obrazach odnajduję nieustającą potrzebę krzesania twórczego ognia – pisze Monika Małkowska.
Kultura wydanie 31.01.2020 – 7.02.2020
Szybki Łukasz z miasta trucizny i sztyletu
W tej okrutnej epoce Kain zabijający Abla był tematem jak najbardziej naturalnym, podobnie jak Tarkwiniusz gwałcący Lukrecję.