Wywiady

Jeżeli gdziekolwiek jest możliwa zmiana lidera, to na pewno w PSL

- Jeżeli w jakiejkolwiek partii jest możliwa zmiana lidera, to na pewno w PSL. Takie rzeczy się zdarzają. Jolanta Fedak z PSL w wywiadzie dla "Pierwszego czytania" tvp.info mówi o nastrojach w partii. - Janusz Piechociński pobudził bardzo duże nadzieje w Stronnictwie, dotyczą między innymi wyniku wyborczego, poszerzenia na inne środowiska. Robi co może, widać, że się stara. Była minister pracy krytykuje działalność OFE: - Każdy kolejny rząd dokończy tę reformę, czyli zlikwiduje obowiązkowe fundusze.

Czy czeka pani na powrót Waldemara Pawlaka na stanowisko szefa PSL?

Waldemar Pawlak jest jednym z liderów PSL i jest cały czas obecny w partii. W Stronnictwie jest taki zwyczaj, że można swobodnie wypowiadać swoje opinie dotyczące aktualnej polityki. Robił tak Janusz Piechociński, wtedy kiedy Waldemar Pawlak był prezesem i nie widzę nic dziwnego w tym, że ten również próbuje mu podpowiadać jak tę politykę prowadzić.

Podpowiadać czy wręcz podcinać skrzydła szefa partii?

Nie należy się tak o wszystko obrażać. Janusz Piechociński pobudził bardzo duże nadzieje w Stronnictwie, dotyczą między innymi wyniku wyborczego, poszerzenia na inne środowiska. Robi co może, widać, że się stara. Ale nie jest to sytuacja dla niego łatwa.

Namawiałby pani prezesa Piechocińskiego do ostrzejszej współpracy z PO i Donaldem Tuskiem?

Dzisiaj trzeba przede wszystkim skupić się na tym, co może PSL zaproponować w wyborach do euro parlamentu-to jest najważniejsze do 25 maja. Jeśli chodzi o stosunki z PO, Janusz Piechociński zaznaczał, że będzie tę umowę renegocjował, czy w ogóle podpisze nową umowę z Donaldem Tuskiem. Być może tego dotyczą niektóre krytyczne uwagi w PSL.

Bo tej umowy ciągle nie ma?

Bo tej umowy ciągle nie ma. Janusz Piechociński uważa, że jego dobre stosunki z Donaldem Tuskiem wyjaśniają wiele spraw przed tym, jak ustawy przyjdą do Sejmu. Trudno mu nie wierzyć.

A z pani doświadczenia w rządzie wynika, że lepiej z Platformą koncyliacyjnie się zachowywać czy stawiać na swoim?

Jeżeli ktoś jest pewny jakiego rodzaju rozwiązania należy przyjąć to trzeba tego skutecznie bronić. Tak jak w przypadku OFE – na każdej Radzie Ministrów mówiłam o tym, jakie jest moje stanowisko i co się w tej chwili z tymi funduszami dzieje. Gdybyśmy zrobili reformę OFE w 2009 czy w 2010 r. tak jak proponowałam, Polska byłaby dzisiaj w zupełnie innym miejscu.

Czy PSL powinien grać ostrzej z Platformą?

PSL i PO mają absolutnie różne programy. Nie wchodzimy sobie w drogę w sensie wyborczym. Dlatego uzgodnienie wspólnej linii należy do liderów obu partii. To powinno być w rozmowach koalicyjnych bardzo systematycznie i stale stawiane.

Marek Sawicki wrócił. Cieszy się pani, że dawny kolega z rządu – wrócił do rządu?


Cieszę się ponieważ dobrze życzę polskiemu rolnictwu, Markowi Sawickiemu, a także Stanisławowi Kalembie. Jestem mocno z tym środowiskiem od wielu lat związana i każdy z nich ma swoje zalety we właściwym czasie, we właściwym momencie.
Ale Stanisław Kalemba – mimo, że mu pani dobrze życzy – już jest poza rządem, stracił stanowisko.

Tak, ale jest posłem, członkiem komisji rolnictwa i na pewno będzie miał bardzo duży wpływ na to jak będzie wyglądała polityka rolna.

A to nie było mało sympatyczne w stosunku do kolegi partyjnego – powrót Marka Sawickiego, wokół którego było wiele zarzutów – w dużej części się nie potwierdziły, ale jednak była zmiana?

Zanim zaczęłam z panem rozmawiać, byłam w klubie PSL, widziałam, że panowie rozmawiają sympatycznie.

Czy czuje się pani jako ta, która pogrzebała potęgę i pozycję OFE w Polsce?

Jestem przekonana, że nie powinniśmy kontynuować przekazywania pieniędzy do otwartych funduszy emerytalnych. To jest rujnujące – dla obywateli, dla gospodarki, dla państwa.

Obecny etap reformy, to jest za mało?

Tak, obecny etap reformy to jest za mało. Każdy kolejny rząd dokończy tę reformę, czyli zlikwiduje obowiązkowe fundusze. Już widać, że urynkowienie funduszy w niewielkim zakresie, czyli możliwość wyboru przez obywatela – czy chce zostać w OFE na przyszłość czy nie, powoduje, że OFE obniżają opłaty i prowizje. Mówiłam o tym od 5 lat: jeżeli OFE nie będą rynkowe, nigdy takiego ruchu na opłatach i prowizjach nie będzie.

Jakie przynosi to oszczędności? To pomoże przetrwać ZUS-owi? Pieniądze z OFE nie zapewniłyby wyższych emerytur?


Nie możemy mówić o przetrwaniu czy nieprzetrwaniu ZUSu. Możemy mówić tylko o tym czy państwo wypłaci emerytury emerytom. OFE uniemożliwia państwu wypłacanie emerytur, inaczej mówiąc – wypłacanie tych emerytur jest dwukrotnie droższe. Ponieważ w tym czasie musi przekazać pieniądze do OFE, a także obsłużyć tę ogromną rezerwę, która jest obracana albo w postaci akcji albo w postaci obligacji.

Czy jako zwolenniczka likwidacji przymusowego przekazywania składek do OFE będzie pani namawiać szefa partii, aby PSL wniósł ten pomysł na sztandary partyjne?

Reforma OFE jest robiona etapami. Musimy pamiętać o tym, że każda reforma musi mieć poparcie. Nie tylko w parlamencie, nie tylko w jednej partii, musi być wokół tego konsensus. W najbliższym czasie ten konsensus wobec likwidacji OFE się ustali.
Była minister pracy krytykuje działalność OFE
Czy pani chciałaby wrócić do rządu, tak jak powrócił Marek Sawicki?

Odpowiem tak jak on, nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki. Polityką społeczną można się zajmować na różnych szczeblach. Przyszłam tutaj z ugruntowanymi poglądami na politykę społeczną. Zajmowałam się tym 20 lat, wcześniej w samorządzie, znałam wiele ustaw, wiedziałam jak były realizowane. Niekoniecznie trzeba być ministrem, żeby zajmować się polityką społeczną. Niekoniecznie trzeba zajmować takie stanowisko, być może inne również da większą satysfakcję. Czasami i tym, którzy są beneficjentami polityki społecznej i tym, którzy ją prowadzą.

Teraz woli pani być w europarlamencie?

Startuję do euro parlamentu chcąc wykorzystać doświadczenie, które miałam w czasie funkcjonowania w rządzie. To są 4 lata doświadczeń w Radzie Zatrudnienia, Polityki Społecznej, Zdrowia UE, to są 4 lata doświadczeń w instytucjach unijnych. Reprezentowałam UE na szczycie G8 w sprawach społecznych, co się bardzo rzadko zdarza. Nie szybko się to zdarzy kolejnemu ministrowi, bo związane to jest z polską prezydencją, a następna polska prezydencja będzie za wiele, wiele lat.

A PSL-owi uda się przekroczyć próg wyborczy? Sondaże są niekorzystne.

Jeżeli uda się zmobilizować elektora, by była większa frekwencja, to jestem optymistką.
Jolanta Fedak o swoim starcie do PE
PSL powinien wstać z kolan?

Bardzo wiele w polityce godnościowej zrobił Waldemar Pawlak. Próbował dowartościować to środowisko, które przez wiele lat było stygmatyzowane. Jego rola w polityce godnościowej jest nie do przecenienia.

A Janusz Piechociński kontynuuje tę politykę?


Janusz Piechociński jest innym politykiem. Doskonale wykorzystuje swoje umiejętności piarowskie, jest osobą elokwentną, ekstrawertyczną. Jest po prostu inny.

Czy jest możliwa zmiana na fotelu prezesa PSL po wyborach?

Jeżeli gdziekolwiek jest możliwa zmiana lidera, to na pewno w PSL.

Czyli jest takie prawdopodobieństwo?

Jeżeli w jakiejkolwiek partii jest możliwa zmiana lidera, to na pewno w PSL. Takie rzeczy się zdarzają.

Może się zdarzyć nieoczekiwany zwrot?

Jestem w PSL, które miało chyba z 6 liderów, w tym czasie kiedy jestem członkiem Stronnictwa.

I niewykluczone, że będzie nowy lider, chociaż niekoniecznie całkiem nowy?

 PSL jest 24 lata na scenie politycznej, żadna z partii, która w tej chwili gra o główną stawkę parlamentarną, nie jest tak długo na scenie politycznej. To jest absolutnie naturalne, że zmienia się skład liderów czy lider partii, która uczestniczy tak długo w polityce parlamentarnej.

Takie głosy są, że jest możliwa wcześniejsza zmiana, przed kongresem? Jak pani rozmawia z koleżankami, kolegami w partii?

W sensie prawnym jest to absolutnie możliwe.

Politycznym?

W sensie politycznym – zobaczymy jak będzie wyglądało. Jeżeli będzie taka wola elektorów, to wtedy będziemy dyskutować.
Czy zmiana lidera PSL jest możliwa? Joanna Fedak twierdzi, że tak
Zdjęcie główne: Jolanta Fedak (fot. TVP)
Zobacz więcej
Wywiady wydanie 13.10.2017 – 20.10.2017
„Powinniśmy powiedzieć Merkel: Masz tu rachunek, płać!”
Jonny Daniels, prezes fundacji From the Depths, O SWOIM zaangażowaniu w polsko-żydowski dialog.
Wywiady wydanie 28.07.2017 – 4.08.2017
Definitely women in India are independent
Srinidhi Shetty, Miss Supranational 2016, for tvp.info
Wywiady wydanie 28.07.2017 – 4.08.2017
Małgosia uratowała mi życie. Dzięki niej wyszedłem z nałogu
– Mam polski paszport i jestem z niego bardzo dumny – mówi amerykański gwiazdor Stacey Keach.
Wywiady wydanie 28.07.2017 – 4.08.2017
„Kobiety w Indiach są niezależne. I traktowane z szacunkiem”
Tak twierdzi najpiękniejsza kobieta świata Srinidhi Shetty, czyli Miss Supranational 2016.
Wywiady wydanie 14.07.2017 – 21.07.2017
Eli Zolkos: Gross niszczy przyjaźń między Żydami a Polakami
„Żydzi, którzy angażują się w ruchy LGBT, przyjmują liberalny styl życia, odchodzą od judaizmu”.